Streektaalorganisatie zoekt het 'liefste' Drentse woord
ASSEN (ANP) - De Drentse streektaalorganisatie 'Huus van de Taol' kiest dit jaar niet het mooiste, maar het liefste Drentse woord. "Naast alle akelige dingen die er in de wereld gebeuren, wil het Huus hiermee een positief geluid laten horen", aldus de organisatie. Op 22 december wordt het winnende woord van deze verkiezing bekend gemaakt.
De organisatie die zich inzet voor streektaal houdt al enkele jaren een verkiezing van het mooiste Drentse woord. Vorig jaar was dat 'feduzie', dat vertrouwen betekent. Het in 2007 opgerichte Huus van de Taol past de verkiezing dit keer aan en zoekt nu "een woord dat lief klinkt" of "een koosnaam voor een partner, kind, goede vrienden of (huis-)dieren".
Volgens streektaalfunctionaris Arja Olthof heeft de organisatie "door de situatie in de wereld" de opzet van de verkiezing dit jaar iets aangepast. "Het Drents heeft mooie woorden, maar ook veel woorden die een negatieve klank kunnen hebben. We willen daar nu een positieve draai aan geven. We hebben te maken met oorlogen in de wereld en met polarisatie in ons eigen land. We mogen best wat liever zijn voor elkaar. Vandaar deze verkiezing."
Tot en met 8 december kunnen suggesties worden gedaan, waarna inwoners van Drenthe vanaf 15 december mogen kiezen uit de vijf meest ingezonden woorden.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Aannemers van ProRail die maandagochtend zijn ingeschakeld om wisselstoringen op het spoor te repareren, zijn in verband met het winterse weer langer onderweg dan gebruikelijk. "Zij komen met de auto en hebben te maken met gladheid en files, dus hun aanrijdtijd is langer dan normaal", zegt een woordvoerder van de spoorbeheerder. Het kan daarom nog even duren voordat de hinder op het spoor voorbij is.
14 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Door het winterse weer staat er maandagochtend zo'n 690 kilometer file. Volgens Rijkswaterstaat is het de drukste ochtendspits sinds december 2024. "Ter vergelijking, in 2025 zagen we geen ochtendspits drukker dan 650 kilometer."
28 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat waarschuwt weggebruikers om in de regio Utrecht niet de weg op te gaan in verband met het winterse weer. "We zien de snelwegen rondom Utrecht vastlopen", aldus de dienst. "Er trekken nu sneeuwbuien over en daardoor zijn de wegen slecht begaanbaar en zullen de files verder toenemen."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de provincies Noord- en Zuid-Holland geldt maandagochtend tot 10.00 uur code oranje, meldt het KNMI. Tijdens de ochtendspits kan hier plaatselijk 3 tot 5 centimeter of meer sneeuw vallen. Mogelijk kan code oranje later in de ochtend ook voor andere provincies gaan gelden.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een man is in de nacht van zondag op maandag gewond geraakt bij een steekincident in een woning aan de Botersloot in Rotterdam. Dat meldt de Politie Eenheid Rotterdam op X. Het incident vond rond 00.55 uur plaats.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Eva Schloss-Geiringer is zaterdag op 96-jarige leeftijd overleden in Londen, meldt de Anne Frank Stichting zondag. Ze was de stiefdochter van Otto Frank, de vader van Anne Frank en Holocaustoverlevende.
11 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Alle geplande praktijkexamens voor de motor en bromfiets gaan maandag niet door vanwege sneeuw en gladheid. Het gaat in totaal om 616 examens die uit voorzorg worden uitgesteld, volgens het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR).
12 uur geleden