Streamingsdiensten moeten investeren in Nederlandse producties
DEN HAAG (ANP) - Grote streamingdiensten zoals Netflix, Amazon Prime en Videoland moeten gaan investeren in Nederlandse series, films of documentaires. Als een wet van staatssecretaris Gunay Uslu (Media) wordt aangenomen, gaan de diensten hier jaarlijks 4,5 procent van hun Nederlandse jaaromzet in steken. De regel geldt alleen voor streamers die in Nederland minstens 30 miljoen euro omzet maken.
Het is de bedoeling dat de wet op 1 januari 2023 ingaat, maar dat hij voor de diensten pas vanaf 2024 gaat gelden, aldus een woordvoerder. Het volgend jaar wordt dan gebruikt om te meten hoeveel omzet de bedrijven maken.
Met de wet wil Uslu ervoor zorgen dat Nederlandse films en series blijven bestaan en zichtbaarder worden. Dat streamen steeds populairder wordt "mag niet ten koste gaan van Nederlandse verhalen", vindt de staatssecretaris.
Producties zijn Nederlands als het scenario overwegend in het Nederlands of Fries is geschreven of personages voornamelijk die talen spreken. Ook scenario's die zijn gebaseerd op een origineel Nederlands of Fries werk of die verband houden met de Nederlandse cultuur of geschiedenis komen in aanmerking.
Het is niet uniek dat streamingdiensten moeten investeren in de nationale markt van een land waar ze actief zijn. In bijvoorbeeld Frankrijk, België, Spanje en Griekenland gelden soortgelijke regels.
Meer uit Binnenland
ZUTPHEN (ANP) - In Zutphen woedt een grote brand aan de Marsweg, meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Een loods van 40 bij 10 meter staat volledig in brand. De brandweer blust van buitenaf, gezien de omvang van de brand.
1 uur geledenKOOG AAN DE ZAAN (ANP) - Tussen Koog aan de Zaan en Zaandam is maandagavond laat een natuurbrand uitgebroken. De brand woedt aan het Westerwindpad. Het getroffen gebied is ongeveer 20 bij 40 meter. Het gaat om oud gras dat in brand staat, meldt de Veiligheidsregio Zaanstreek-Waterland.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Maandagavond worden zo'n 140 mensen van Ter Apel naar de nachtopvang in congrescentrum Hanze Plaza in Groningen gebracht. Omdat de opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel vol is, brengen asielzoekers sinds vorige week de nacht door in tijdelijke locaties. Dit om te voorkomen dat zij buiten moeten slapen. In de nacht van zondag op maandag ging het om 126 mensen.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het leger het bevel gegeven om de aanvallen op Libanon op te voeren. De premier zegt in oorlog te zijn met Hezbollah. Hij wil de aan Iran gelieerde terreurgroep met de aanvallen "vernietigen", zegt hij in een videobericht op Telegram.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De ruim tweehonderd teams die meededen aan het loop- en fietsevenement Roparun zijn gefinisht op de Coolsingel in Rotterdam. Het laatste team kwam rond 19.00 uur onder luid applaus binnen, aldus de organisatie. Het evenement met zo'n 5000 deelnemers ging zaterdag van start. Een deel vertrok uit de Franse plaats Castres, een andere groep begon in Enschede.
7 uur geledenTILBURG (ANP) - Tussen Den Bosch en Tilburg rijden maandag tot naar verwachting 18.30 uur geen treinen. Dat komt door een aanrijding, aldus NS. Een woordvoerder zei iets na 16.00 uur dat de Nederlandse Spoorwegen bezig zijn met het regelen van vervangend busvervoer. "Wanneer dat rond is, kunnen reizigers dat zien in de reisplanner."
10 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Parkeerplaatsen aan de stranden langs de kust en bij recreatieplassen lopen maandagmiddag vol. Veel mensen zijn vrij op tweede pinksterdag.
12 uur geleden