
Streamingsdiensten moeten investeren in Nederlandse producties
DEN HAAG (ANP) - Grote streamingdiensten zoals Netflix, Amazon Prime en Videoland moeten gaan investeren in Nederlandse series, films of documentaires. Als een wet van staatssecretaris Gunay Uslu (Media) wordt aangenomen, gaan de diensten hier jaarlijks 4,5 procent van hun Nederlandse jaaromzet in steken. De regel geldt alleen voor streamers die in Nederland minstens 30 miljoen euro omzet maken.
Het is de bedoeling dat de wet op 1 januari 2023 ingaat, maar dat hij voor de diensten pas vanaf 2024 gaat gelden, aldus een woordvoerder. Het volgend jaar wordt dan gebruikt om te meten hoeveel omzet de bedrijven maken.
Met de wet wil Uslu ervoor zorgen dat Nederlandse films en series blijven bestaan en zichtbaarder worden. Dat streamen steeds populairder wordt "mag niet ten koste gaan van Nederlandse verhalen", vindt de staatssecretaris.
Producties zijn Nederlands als het scenario overwegend in het Nederlands of Fries is geschreven of personages voornamelijk die talen spreken. Ook scenario's die zijn gebaseerd op een origineel Nederlands of Fries werk of die verband houden met de Nederlandse cultuur of geschiedenis komen in aanmerking.
Het is niet uniek dat streamingdiensten moeten investeren in de nationale markt van een land waar ze actief zijn. In bijvoorbeeld Frankrijk, Belgiƫ, Spanje en Griekenland gelden soortgelijke regels.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De rapgroep Bob Vylan heeft tijdens hun optreden in Paradiso zaterdag de leus "Dood aan de IDF" herhaald. De IDF is het Israƫlische leger, dat grootschalige aanvallen uitvoert op de Gazastrook. Op filmpjes op sociale media is te zien dat zanger Bobby Vylan aan het publiek vraagt wat ze willen horen. Vervolgens roept hij "Dood, dood aan de IDF" onder luid gejuich van het publiek. Op het podium is daarnaast een Palestijnse vlag te zien.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - Alleen in Limburg is zaterdagavond nog kans op stevige onweersbuien. Daar geldt code geel van het KNMI. In de loop van de avond trekken de buien weg richting Duitsland.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de blokkade van Extinction Rebellion op de Utrechtsebaan (A12) zijn zaterdagmiddag volgens de politie 402 actievoerders aangehouden. Zij zijn naar het ADO-stadion gebracht en daar op vrije voeten gezet. Een persoon zit nog vast omdat die niet zou hebben voldaan aan een bevel of vordering.
8 uur geledenDE BILT (ANP) - Ook het oosten van het land moet zaterdag rekening houden met stevige onweersbuien. Het KNMI heeft ook voor de provincies Drenthe, Overijssel, Gelderland en Limburg code geel afgegeven, omdat er tot in de avond buien met hagel en windstoten tot 70 kilometer per uur mogelijk zijn.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bevolkingsonderzoek Nederland heeft in een nieuwe brief aan gedupeerden of mogelijk gedupeerden van de datadiefstal excuses aangeboden. "We vinden het verschrikkelijk dat er persoonsgegevens en testuitslag(en) zijn gelekt. Wij bieden u hiervoor onze excuses aan", is in de brief te lezen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn vier panden voor een halfjaar gesloten, daartoe besloot de locoburgemeester vrijdag. Het gaat om filialen van De Pizzabakkers, twee op de Plantage Kerklaan, een op de Overtoom en een op de Haarlemmerdijk. De pizzaketen is de laatste tijd meerdere keren doelwit geweest van explosies.
10 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - Een 20-jarige man uit Heemskerk is vrijdagavond aangehouden voor het verspreiden van valse informatie en opruiing via sociale media, meldt de politie zaterdag. Hij zit vast. De politie zegt niet te kunnen delen wat de verdachte precies heeft geplaatst.
12 uur geleden