Strafzaak tegen twee complotdenkers volgende maand
DEN HAAG (ANP) - De inhoudelijke behandeling van de strafzaak tegen de twee complotdenkers Wouter Raatgever (54) en Joost Knevel (44) begint op 10 juni. De rechtbank in Den Haag trekt er twee dagen voor uit. Op de tweede zittingsdag op 16 juni worden de strafeisen verwacht. Dit bleek woensdag tijdens de laatste inleidende zitting waar beide verdachten niet verschenen.
Knevel en Raatgever worden verdacht van opruiing en (doods)bedreigingen tegen RIVM-directeur Jaap van Dissel, premier Mark Rutte en een huisarts in Bodegraven.
Eind deze maand verwacht de officier van justitie het rapport van het Pieter Baan Centrum (PBC), waar beide verdachten zijn onderzocht. Het PBC zou in de zaak van Knevel het herhalingsgevaar groot achten, heeft hij zelf aan zijn advocaat Peter Plasman verteld. Het PBC adviseert een behandeling.
Herhalingsgevaar
De in Bodegraven opgegroeide Knevel is ervan overtuigd geraakt dat hij in zijn kinderjaren getuige was van satanische kindermoorden en misbruikt is door Van Dissel en de huisarts. Zijn ongefundeerde verhaal werd omarmd en verder verspreid in video's op het onlineplatform Red Pill Journal, waar ook Knevel aan meewerkte. Als gevolg van de internetuitzendingen kwamen tientallen complotdenkers begin vorig jaar naar de begraafplaats van Bodegraven om bloemen op kindergraven neer te leggen.
Knevel werd in augustus vorig jaar opgepakt in Spanje en overgeleverd aan Nederland. Plasman deed woensdag een vergeefs verzoek het voorarrest van Knevel te schorsen. De raadsman zei dat zijn cliënt zich graag bij zijn vrouw en kinderen in Spanje zou willen voorbereiden op de strafzaak. Plasman: "De overtuiging van mijn cliënt over wat hem is overkomen zal blijven. Hij zegt: ‘Ik heb op grond hiervan verkeerde dingen gedaan en ik doe dit niet meer’."
De rechter concludeert dat deskundigen het herhalingsgevaar groot achten en wil de rapporten daarover van de deskundigen afwachten. De rechtbank besloot daarom dat Knevel tot zijn strafproces in de cel blijft.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen hebben maandagochtend in het Zonnehuis in Amsterdam-Noord afscheid genomen van Peter Faber. De acteur overleed 6 augustus op 82-jarige leeftijd.
8 minuten geledenHEILOO (ANP) - In een woning in het Noord-Hollandse Heiloo is zondagavond een dode 19-jarige vrouw aangetroffen. Dat meldt de politie. Een 20-jarige man uit die plaats is aangehouden.
54 minuten geledenUTRECHT (ANP) - In Nederland is bij een bloeddonor een infectie met het westnijlvirus vastgesteld. Diegene is niet onlangs in het buitenland geweest. Het RIVM gaat er daarom van uit dat de infectie in Nederland is opgelopen.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - Na de explosie die in de nacht van zondag op maandag plaatsvond bij een appartement in Zaandam heeft de politie twee minderjarige verdachten aangehouden.
3 uur geledenZWOLLE (ANP) - Nu de kans op natuurbranden door droogte en hoge temperaturen in Nederland steeds verder toeneemt, gaat de brandweer nauwer samenwerken met boeren. Brandweer Nederland en brancheorganisatie LTO Noord werken sinds kort aan een bredere aanpak dan alleen brandbestrijding.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Een explosie aan de Hof van Zaenden in Zaandam heeft in de nacht van zondag op maandag de achtergevel van een appartement verwoest en brand veroorzaakt. Dat maakte de veiligheidsregio Zaanstreek-Waterland bekend.
9 uur geledenENSCHEDE (ANP) - De politie in Enschede heeft een skinnybike, een fiets met het uiterlijk van een fatbike maar met smallere banden, in beslag genomen omdat die 120 kilometer per uur kon. Dat meldt de politie op Instagram.
20 uur geleden