Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Strafzaak over moord 9-jarige Gino begonnen

Strafzaak over moord 9-jarige Gino begonnen

MAASTRICHT (ANP) - In de rechtbank in Maastricht is maandagochtend rond 09.45 uur de rechtszaak begonnen over de moord op de 9-jarige Gino van der Straeten. In de rechtbank zijn veel nabestaanden aanwezig, ook is er veel pers. Een aantal nabestaanden draagt T-shirts met de beeltenis van het slachtoffer en de tekst 'Justice for Gino'.

Publiek kan het proces op beeldschermen volgen in een buurtcentrum elders in Maastricht, niet in het gerechtsgebouw zelf. Enkele tientallen mensen maken gebruik van die voorziening.

De 24-jarige Donny M. wordt onder meer verdacht van het ontvoeren, misbruiken en doden van de jongen. Gino verdween op 1 juni 2022 tijdens het buitenspelen in Kerkrade, waar hij logeerde bij zijn oudere zus. Drie dagen later arresteerde de politie M. in zijn woning in Geleen. M. heeft bekend. Hij heeft in de loop van het onderzoek wisselende verklaringen afgelegd, "uit schaamte" zei hij tegen de rechter. Mede daardoor heeft het rechercheonderzoek lang geduurd.

Verklaring

M.'s advocaat Sjanneke de Crom zei aan het begin van de zitting tegen de rechtbank dat M. graag wil verklaren tijdens het proces, maar tekende daarbij aan dat zij met hem heeft afgesproken dat hij goed moet nadenken voordat hij antwoord geeft op vragen. Bij eerdere verhoren door de recherche is M "dingen gaan invullen en verzinnen", aldus de raadsvrouw. "Aan antwoorden die niet blijken te kloppen heeft niemand iets in deze zaal. Als hij iets niet meer weet, moet hij dat zeggen. Het is geen onwil."

"Er zijn dingen die weg zijn gevallen, die ik me niet meer kan herinneren", zei M. er zelf over. "Ik doe mijn best die terug te halen." In het vooronderzoek is hij in totaal meer dan veertig uur verhoord, ook vorige maand nog, wat heeft geleid tot honderden pagina's in het dossier.

Voor de strafzaak zijn vier dagen uitgetrokken. Maandag bespreekt de rechtbank het dossier met de verdachte. Dinsdag komen zijn persoonlijke omstandigheden aan bod en zullen er slachtofferverklaringen worden voorgedragen. Woensdag zetten de officieren van justitie hun visie op de zaak uiteen en komen zij met de strafeis. Op vrijdag is het woord aan de advocaat van M. en krijgt de verdachte het laatste woord. De uitspraak wordt verwacht op 27 november.

Meer uit Binnenland

Burgemeester Gorinchem: het is aan raad om afweging te maken

GORINCHEM (ANP) - De burgemeester van Gorinchem, Reinie Melissant, zegt dat het aan de gemeenteraad is om een afweging te maken over of er een herstemming voor die raad moet plaatsvinden. "Gelukkig is het niet aan mij. Ik ben eigenlijk blij dat ik nu geen raadslid ben. Je moet op basis van heel weinig informatie een keuze maken over wat te doen", zei zij tegen een ANP-verslaggever.

2 uur geleden
Gouden Loeki voor derde jaar op rij naar kerstcommercial HEMA

AMSTERDAM (ANP) - HEMA en reclamebureau Hotel L'Amour hebben voor het derde jaar op rij de Ster Gouden Loeki gewonnen voor de beste tv-commercial van afgelopen jaar. Het kerstspotje van het warenhuis was opnieuw favoriet onder het Nederlandse publiek, werd donderdag bekendgemaakt in Amsterdam.

2 uur geleden
Jill Helena 'van slag' door vrijspraakverzoek in zaak-Ali B

AMSTERDAM (ANP) - Jill Helena is "verbijsterd en van slag" dat het Openbaar Ministerie heeft gevraagd om Ali B vrij te spreken van het aanranden van de zangeres. Ze hoorde er pas vlak voor het hoger beroep van, laat ze weten via haar advocaat Sébas Diekstra.

3 uur geleden
Gorinchem deed aangifte van meerdere vormen van verkiezingsfraude

GORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft woensdag aangifte gedaan van meerdere vormen van verkiezingsfraude. Het gaat onder meer om beïnvloeding en ronselen van volmachten. Dat zei ze donderdag bij aanvang van een tweede informatiebijeenkomst voor de raad over het onderzoek naar mogelijke stemfraude in de Zuid-Hollandse gemeente.

4 uur geleden
Verbod op uitkleedfunctie Grok is baanbrekend, zegt Offlimits

AMSTERDAM (ANP) - Het is baanbrekend dat een omstreden 'uitkleedfunctie' in de chatbot Grok wordt verboden. Dat zegt Robbert Hoving, directeur van Offlimits, een kenniscentrum over onlinemisbruik. Die organisatie spande met Fonds Slachtofferhulp een kort geding aan tegen de dienst en kreeg donderdag gelijk van de rechtbank in Amsterdam.

6 uur geleden
VluchtelingenWerk steunt oproep asielminister over opvangplekken

AMSTERDAM (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland steunt de oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten. De minister wil dat die met spoed nieuwe opvangplekken voor asielzoekers regelen.

6 uur geleden
Asielminister stuurt binnenkort strengere brief spreidingswet

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) zal binnenkort een strengere brief sturen om gemeenten te vragen opvangplekken te realiseren voor asielzoekers, zodat de spreidingswet goed kan worden uitgevoerd. "Gemeenten die niets hebben gedaan, gaan we vragen: wanneer kom je nou met locaties?"

6 uur geleden