Strafzaak over moord 9-jarige Gino begonnen
MAASTRICHT (ANP) - In de rechtbank in Maastricht is maandagochtend rond 09.45 uur de rechtszaak begonnen over de moord op de 9-jarige Gino van der Straeten. In de rechtbank zijn veel nabestaanden aanwezig, ook is er veel pers. Een aantal nabestaanden draagt T-shirts met de beeltenis van het slachtoffer en de tekst 'Justice for Gino'.
Publiek kan het proces op beeldschermen volgen in een buurtcentrum elders in Maastricht, niet in het gerechtsgebouw zelf. Enkele tientallen mensen maken gebruik van die voorziening.
De 24-jarige Donny M. wordt onder meer verdacht van het ontvoeren, misbruiken en doden van de jongen. Gino verdween op 1 juni 2022 tijdens het buitenspelen in Kerkrade, waar hij logeerde bij zijn oudere zus. Drie dagen later arresteerde de politie M. in zijn woning in Geleen. M. heeft bekend. Hij heeft in de loop van het onderzoek wisselende verklaringen afgelegd, "uit schaamte" zei hij tegen de rechter. Mede daardoor heeft het rechercheonderzoek lang geduurd.
Verklaring
M.'s advocaat Sjanneke de Crom zei aan het begin van de zitting tegen de rechtbank dat M. graag wil verklaren tijdens het proces, maar tekende daarbij aan dat zij met hem heeft afgesproken dat hij goed moet nadenken voordat hij antwoord geeft op vragen. Bij eerdere verhoren door de recherche is M "dingen gaan invullen en verzinnen", aldus de raadsvrouw. "Aan antwoorden die niet blijken te kloppen heeft niemand iets in deze zaal. Als hij iets niet meer weet, moet hij dat zeggen. Het is geen onwil."
"Er zijn dingen die weg zijn gevallen, die ik me niet meer kan herinneren", zei M. er zelf over. "Ik doe mijn best die terug te halen." In het vooronderzoek is hij in totaal meer dan veertig uur verhoord, ook vorige maand nog, wat heeft geleid tot honderden pagina's in het dossier.
Voor de strafzaak zijn vier dagen uitgetrokken. Maandag bespreekt de rechtbank het dossier met de verdachte. Dinsdag komen zijn persoonlijke omstandigheden aan bod en zullen er slachtofferverklaringen worden voorgedragen. Woensdag zetten de officieren van justitie hun visie op de zaak uiteen en komen zij met de strafeis. Op vrijdag is het woord aan de advocaat van M. en krijgt de verdachte het laatste woord. De uitspraak wordt verwacht op 27 november.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Het Trimbos-instituut waarschuwt voor "zeer gevaarlijke" xtc-pillen waarin de stof PMMA is aangetroffen. Bij een van de testcentra van het Drugs Informatie en Monitoring Systeem (DIMS) zijn afgelopen week meerdere ecstasypillen ingeleverd die een "zeer hoge hoeveelheid" PMMA bleken te bevatten. "Gebruik van deze pil kan leiden tot oververhitting met mogelijk dodelijke afloop", schrijft het instituut.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Iets meer dan de helft van de bijna 74.000 asielzoekers die in 2025 gemiddeld door het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) werden opgevangen, zat in (crisis)noodopvanglocaties. Dat kostte de organisatie 2,4 miljard euro, het dubbele van de kosten in reguliere opvang. Dat blijkt uit het jaarverslag van de organisatie.
18 minuten geledenBREDA (ANP) - Zo'n 175 studenten en begeleiders van de Breda University of Applied Sciences (BUas), een hogeschool, zijn ziek geworden tijdens een introductieweek op een camping in het Belgische Poppel. Volgens de onderwijsinstelling is er "hoogstwaarschijnlijk" sprake geweest van "een grote uitbraak van voedselvergiftiging".
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In het overstromingsgebied in Nepal zijn zeker drie Nederlanders vermist, meldt minister Tom Berendsen. "We doen er alles aan om contact te leggen en informatie te vergaren met onze mensen ter plekke daar."
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Beatrix zijn "intens bedroefd" door het overlijden van de Noorse koning Harald. Dat laten zij weten in een gezamenlijke reactie. "De herinnering aan de bijzondere vriendschap met hem bewaren wij in ons hart."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft vrijdag de 66-jarige Eugène N. veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf voor zijn betrokkenheid bij de genocide in Rwanda in 1994. Volgens de rechtbank is bewezen dat N. heeft meegedaan aan de moordpartij in een stadion, waarbij naar schatting 3000 Tutsi's werden afgeslacht.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - De gedeeltelijke maansverduistering is vrijdagochtend in een groot deel van Nederland te zien geweest. Volgens Weeronline was het vooral in het westen en zuidwesten van het land onbewolkt genoeg.
4 uur geleden