Strafzaak over moord 9-jarige Gino begonnen
MAASTRICHT (ANP) - In de rechtbank in Maastricht is maandagochtend rond 09.45 uur de rechtszaak begonnen over de moord op de 9-jarige Gino van der Straeten. In de rechtbank zijn veel nabestaanden aanwezig, ook is er veel pers. Een aantal nabestaanden draagt T-shirts met de beeltenis van het slachtoffer en de tekst 'Justice for Gino'.
Publiek kan het proces op beeldschermen volgen in een buurtcentrum elders in Maastricht, niet in het gerechtsgebouw zelf. Enkele tientallen mensen maken gebruik van die voorziening.
De 24-jarige Donny M. wordt onder meer verdacht van het ontvoeren, misbruiken en doden van de jongen. Gino verdween op 1 juni 2022 tijdens het buitenspelen in Kerkrade, waar hij logeerde bij zijn oudere zus. Drie dagen later arresteerde de politie M. in zijn woning in Geleen. M. heeft bekend. Hij heeft in de loop van het onderzoek wisselende verklaringen afgelegd, "uit schaamte" zei hij tegen de rechter. Mede daardoor heeft het rechercheonderzoek lang geduurd.
Verklaring
M.'s advocaat Sjanneke de Crom zei aan het begin van de zitting tegen de rechtbank dat M. graag wil verklaren tijdens het proces, maar tekende daarbij aan dat zij met hem heeft afgesproken dat hij goed moet nadenken voordat hij antwoord geeft op vragen. Bij eerdere verhoren door de recherche is M "dingen gaan invullen en verzinnen", aldus de raadsvrouw. "Aan antwoorden die niet blijken te kloppen heeft niemand iets in deze zaal. Als hij iets niet meer weet, moet hij dat zeggen. Het is geen onwil."
"Er zijn dingen die weg zijn gevallen, die ik me niet meer kan herinneren", zei M. er zelf over. "Ik doe mijn best die terug te halen." In het vooronderzoek is hij in totaal meer dan veertig uur verhoord, ook vorige maand nog, wat heeft geleid tot honderden pagina's in het dossier.
Voor de strafzaak zijn vier dagen uitgetrokken. Maandag bespreekt de rechtbank het dossier met de verdachte. Dinsdag komen zijn persoonlijke omstandigheden aan bod en zullen er slachtofferverklaringen worden voorgedragen. Woensdag zetten de officieren van justitie hun visie op de zaak uiteen en komen zij met de strafeis. Op vrijdag is het woord aan de advocaat van M. en krijgt de verdachte het laatste woord. De uitspraak wordt verwacht op 27 november.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De mobiele eenheid heeft maandagavond ingegrepen bij een pro-Palestijns protest bij de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, laat een woordvoerder van de politie weten. Actievoerders bezetten daar verschillende delen van de universiteit. Volgens de politiewoordvoerder gaat het om tientallen demonstranten. De VU zegt aangifte te hebben gedaan van lokaalvredebreuk.
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn maandag door Israël van de afzonderlijke boten gehaald waarmee ze met hulpgoederen naar Gaza wilden varen. Daarmee zijn nu nog drie Nederlanders onderweg op een boot die nog niet is onderschept, laat een van de opvarenden weten.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Global Sumud Flotilla meldt dat de Nederlandse opvarenden Pieter Rambags en Jesse van Schaik door het Israëlische leger van hun afzonderlijke boten zijn gehaald. "We maken ons grote zorgen om hun gezondheid", zegt delegatiehoofd Marieke Stam. Verspreid over vijf schepen varen er zes Nederlanders mee, van wie er nog vier onderweg naar Gaza zouden zijn.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De virtuele agent van de politie, chatbot Wout, is offline voor onderhoud na een melding over een "oneffenheid", meldt een woordvoerder van de politie. De onjuistheid bestond eruit dat de chatbot op vragen over aangifte van discriminatie tegen Palestijnen een antwoord gaf over antisemitisme. "Wout leert net als zijn collega's elke dag weer bij", aldus de woordvoerder. Hij noemt de chatbot een "geweldig instrument", waar "zeer regelmatig" nieuwe onderwerpen aan worden toegevoegd.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Twee vrouwen uit Stadskanaal die hun kinderen zouden hebben mishandeld, zitten ook de komende dagen vast. De rechter-commissaris heeft dat maandag besloten. Ze zitten nog steeds in beperkingen, wat betekent dat ze alleen contact met hun advocaat mogen hebben.
6 uur geleden