Strafzaak Bretly D. over moord Rotterdamse psychiater begint
ROTTERDAM (ANP) - Het strafproces over de moord op de Rotterdamse psychiater Jean van Griensven in Rotterdam begint woensdag met een inleidende zitting. De verdachte, de 24-jarige Bretly D., wordt ook aangeklaagd voor een poging tot doodslag in Zutphen. Hij wist in oktober vorig jaar dagenlang uit de handen van de politie te blijven, die een klopjacht op hem had geopend.
Na een korte brand trof de brandweer op 13 oktober de 60-jarige Van Griensven zwaargewond aan in zijn woning aan het Handelsplein in Rotterdam. De man bleek te zijn neergeschoten en overleed ter plaatse. Justitie gaat uit van moord.
In de nacht van 20 op 21 oktober stak D. een 32-jarige man in een woning aan de Van Hallstraat in Zutphen in diens been. Ook zou D. hebben geprobeerd de man te wurgen. Het slachtoffer zou in een wurggreep zijn genomen waarbij met kracht zijn keel is dichtgeknepen, luidt de aanklacht. Het slachtoffer beseft volgens zijn advocaat "dat hij van geluk mag spreken dat hij het heeft overleefd". "De impact van de gebeurtenissen op mijn cliënt is heel groot."
Na dit incident in Zutphen publiceerde de politie nog dezelfde dag een foto en de volledige naam van de 24-jarige D. Hij werd beschouwd als vuurwapengevaarlijk. Tijdens de zoektocht kreeg de politie honderden tips. D. werd woensdagochtend 25 oktober gearresteerd bij een hotel aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam.
In de rechtbank Rotterdam licht de officier van justitie woensdagochtend de stand van het onderzoek toe en komt ook de advocaat van D. aan het woord.
Meer uit Binnenland
ZEIST (ANP) - Dit broedseizoen is voor de camera's van Beleef de Lente, waarmee mensen in vogelnesten door het hele land kunnen kijken, een recordaantal van 88 eieren gelegd. Vorig jaar ging het om 77 eieren. Iets meer dan de helft vloog uit, meldt Vogelbescherming Nederland donderdag. Er werden dertien soorten vogels gevolgd en er was een vijvercamera die in Zeeland een natuurlijke tuinvijver filmde.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het bedrijf achter de Formule 1 eist donderdag in een kort geding in de rechtbank Den Haag van twee Nederlandse bedrijven informatie over personen achter malafide ticketwebsites. Hiermee wil de Formule 1 deze oplichters aanpakken. De twee bedrijven weigeren echter de gegevens te verstrekken.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De overheid doet niet genoeg om de duizenden vrouwen te helpen die vroeger werden gedwongen om hun kind af te staan, en voor de kinderen die zo werden gescheiden van hun moeders. Dat vindt Bureau Clara Wichmann, dat de zogenoemde afstandsmoeders bijstaat. De overheid bood begin juli excuses aan en beloofde herstelmaatregelen, maar die "schieten tekort en ontkrachten de geloofwaardigheid van de excuses", aldus de vrouwenrechtenorganisatie.
11 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Er zijn geen aanwijzingen "dat een rechtmatig onder Curaçao geregistreerd schip betrokken is" bij een incident in de Straat van Hormuz. Dat zegt het Curaçaose ministerie van Verkeer, Vervoer en Ruimtelijke Planning na berichtgeving waarin wordt gesteld dat een olietanker onder Curaçaose vlag door de Verenigde Staten zou zijn uitgeschakeld in die zeestraat.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders gooiden vorig jaar gezamenlijk 8,1 miljard kilo huishoudelijk afval weg. Dat is gemiddeld 449 kilo per inwoner, 6 kilo minder dan in 2024. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De afname komt vooral doordat minder groente-, fruit- en tuinafval (gft) werd ingezameld.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam-Oost heeft woensdagavond een mogelijke ontvoering plaatsgevonden. De politie heeft een auto na een achtervolging staande gehouden met daarin het mogelijke slachtoffer en drie anderen. De twee zijn aangehouden, bevestigt een woordvoerster berichtgeving van stadszender AT5. Daarbij zijn waarschuwingsschoten gelost.
22 uur geledenTER APEL (ANP) - De eerste dag van de dagopvang voor asielzoekers in Ter Apel is rustig en zonder verstoringen verlopen. Volgens het Rode Kruis was "de sfeer goed". Woensdagavond is er voor alle wachtende asielzoekers plek en hoeft er dus niemand naar de nachtopvang in Pekela, aldus de hulporganisatie.
1 dag geleden