Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Strafproces tegen advocatenneef Taghi van start

Strafproces tegen advocatenneef Taghi van start

AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam begint woensdag aan het strafproces tegen de 39-jarige Youssef T., voormalig advocaat en neef van verondersteld crimineel kopstuk Ridouan Taghi.

Op 8 oktober vorig jaar arresteerde de politie T. tijdens een bezoek als advocaat aan Taghi in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. Het Openbaar Ministerie verdenkt T. ervan dat hij de schakel was tussen Taghi en zijn criminele contacten buiten de gevangenismuren. Hij zou ook betrokken zijn geweest bij het maken van plannen voor een gewelddadige uitbraak of ontsnapping van Taghi.

Aan zijn laatste EBI-bezoek zijn er in de maanden daarvoor vele voorafgegaan. T. was een van de advocaten van Taghi, die in december 2019 in Dubai werd opgepakt en overgedragen aan Nederland. Taghi (44) is de hoofdverdachte in het omvangrijke liquidatieproces Marengo. In juni is tegen hem een levenslange celstraf geëist. Youssef T. is inmiddels geen advocaat meer. Hij zit sinds zijn arrestatie vast.

Justitie kreeg vorig jaar het ernstige vermoeden dat Taghi en zijn advocatenneef geheel andere dingen bespraken dan juridische kwesties. In het daaropvolgende onderzoek werd het tweetal afgeluisterd en gefilmd met verborgen camera’s. T. zou zijn neef onder meer via berichten op zijn iPad met de buitenwereld hebben laten communiceren. Ook werd er via geschreven notities informatie uitgewisseld, zegt het OM.

De advocaat van T. heeft tijdens een eerdere inleidende zitting gezegd dat Inez Weski, de advocaat die Taghi bijstaat in Marengo, ook informatie van haar cliënt zou doorspelen naar de buitenwereld. Hij wilde daar aanvankelijk meer onderzoek naar laten doen, maar liet die wens een volgende zitting weer varen. Weski was woedend over de verdachtmakingen.

In de aanloop naar het proces heeft T. ontkend dat hij actief betrokken was bij ontsnappingsplannen. Als die plannen er al zouden zijn geweest, zou hij veeleer hebben geprobeerd zijn neef op andere gedachten te brengen. Tijdens een inleidende zitting in T.’s zaak heeft Taghi als getuige verklaard dat er geen plannen waren. In de overtuiging dat hij werd afgeluisterd zou hij "spelletjes" hebben gespeeld waarin hij zijn neef zou hebben meegesleurd. Het waren "onzinverhalen", zei hij. Neef Youssef omschreef hij als "eerlijk, integer en naïef".

De zaak tegen T. gaat naar verwachting drie dagen duren en dient ook op 16 en 19 december.

Meer uit Binnenland

Meldpunt voor buitenlandse intimidatie vertraagd tot medio 2028

DEN HAAG (ANP) - De komst van een extern meldpunt voor buitenlandse intimidatie laat nog lang op zich wachten. "Op dit moment is livegang medio 2028 bij een spoedige wetsbehandeling realistisch", meldt het kabinet maandag aan de Tweede Kamer.

46 minuten geleden
Geen 13 wekenecho meer voor zwangere vrouwen na 2027

DEN HAAG (ANP) - De 13 wekenecho voor zwangere vrouwen verdwijnt na 2027, meldt minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Ze volgt daarmee het advies van de Gezondheidsraad.

47 minuten geleden
Privacygroepen kritisch op nieuwe inlichtingenwet

DEN HAAG (ANP) - Een wetsvoorstel dat de inlichtingendiensten veel meer ruimte geeft om gegevens te verzamelen, krijgt kritiek van twee privacygroepen. "Grootschalige massa-surveillance ligt in het verschiet", schrijft Privacy First, terwijl Bits of Freedom waarschuwt voor "inbreuken op de fundamentele rechten en vrijheden van individuele burgers".

1 uur geleden
Minder opleidingsplekken gz-psychologen dan waar Kamer om vroeg

DEN HAAG (ANP) - Het aantal opleidingsplekken voor gezondheidszorgpsychologen (gz-psychologen) wordt verhoogd door minister Mirjam Sterk (Langdurige Zorg), maar niet zo veel als de Tweede Kamer wilde. De CDA-minister schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er jaarlijks 965 plekken moeten komen, terwijl een aangenomen voorstel van Lisa Vliegenthart (PRO) vroeg om 1240 plekken.

3 uur geleden
Brede steun EU voor bescherming ICC

LUXEMBURG (ANP) - Binnen de EU is brede steun voor de bescherming van het Internationaal Strafhof (ICC), zei buitenlandminister Tom Berendsen na afloop van een vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. De VS hebben vrijdag sancties tegen het hele hof aangekondigd. De sancties worden door de EU-ministers betreurd en als onnodig bestempeld, zei de minister.

3 uur geleden
Paus eert priester Antoine Bodar met benoeming tot zijn kapelaan

ROME (ANP) - Paus Leo heeft de Nederlandse priester Antoine Bodar benoemd tot zijn kapelaan. Met deze eretitel eert de kerkvorst Bodar voor zijn verdiensten voor de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland, zo heeft het bisdom Haarlem-Amsterdam bekendgemaakt. Bodar is priester in dit bisdom.

4 uur geleden
Eis: cel en tbs voor man die politie bedreigde en diensthond stak

UTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag vijftien maanden cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen Mike K. De 35-jarige man uit het Utrechtse De Meern wordt ervan verdacht dat hij tijdens de afgelopen jaarwisseling twee bestelbussen in brand heeft gestoken, een politiehond neerstak en agenten bedreigde met messen. K. vertelde op de zitting dat hij doodgeschoten wilde worden door de politie. "Ik had de balans opgemaakt en het hoefde niet meer."

4 uur geleden