Strafhof verwijst schadevergoeding oorlogsslachtoffers Congo terug
DEN HAAG (ANP) - Rechters van het Internationaal Strafhof (ICC) hebben in hoger beroep het recordbedrag aan schadevergoeding voor slachtoffers van de Congolese militieleider Bosco Ntaganda terugverwezen voor herziening. De redenen zijn een gebrek aan onderbouwing en fouten.
De lagere ICC-instantie had herstelbetalingen toegekend van in totaal 30 miljoen dollar (ruim 30 miljoen euro) aan onder anderen kindsoldaten. Volgens de beroepskamer is echter onduidelijk hoe dat bedrag is berekend en welke oorlogsslachtoffers ervoor in aanmerking komen en waarom.
Ntaganda werd in Den Haag veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf wegens oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid in de Democratische Republiek Congo (DRC). In hoger beroep werd dat vonnis bekrachtigd. Zijn proces begon in 2015, twee jaar nadat hij zich had aangegeven bij de Amerikaanse ambassade in Rwanda.
Ntaganda stond in 2002 en 2003 aan het hoofd van een gewapende groepering in de grondstoffenrijke provincie Ituri, waar andere rebellen werden verdreven. Er vonden moordpartijen en verkrachtingen plaats. In het conflict vielen honderden burgerdoden en sloegen vele duizenden mensen op de vlucht.
Meer uit Buitenland
RAMALLAH (ANP/RTR/AFP) - De Palestijnse leider Mahmoud Abbas heeft de parlementsverkiezingen van komende maand officieel geannuleerd. Het is nu de bedoeling dat zowel de presidents- als parlementsverkiezingen gaan plaatsvinden in september volgend jaar, schrijft persbureau WAFA.
16 minuten geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije verbiedt vanaf 1 november het gebruik van sociale media door kinderen tot 15 jaar. Daarmee voegt het zich bij een groeiend aantal landen met wetgeving om kinderen te beschermen tegen de schadelijke effecten van onlineplatforms.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Ierse voorzitterschap van de EU stelt voor om 140 miljard af te halen van de aankomende EU-meerjarenbegroting (2028-2034). Als tijdelijk voorzitter van de EU heeft Ierland de taak om een zogeheten onderhandelingsbox over de begroting te presenteren. Deze zal volgende week worden besproken op een top met EU-leiders.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - In de Verenigde Staten klinkt kritiek op het plan van president Donald Trump om diesel uit Rusland te importeren. Dat kan Rusland geld opleveren om oorlog te voeren tegen Oekraïne, vinden critici.
3 uur geledenPANAMA-STAD (ANP/AFP) - De autoriteiten in Panama melden dat zeker 27 mensen gewond zijn geraakt bij de zware aardbeving van vrijdag. Die had een kracht van 7.7 en zorgde voor grote schade en paniek.
4 uur geledenZAPORIZJA (ANP/AFP) - Russische aanvallen op de Oekraïense stad Zaporizja hebben zeker elf levens gekost. Dat melden de regionale autoriteiten, die stellen dat zich drie kinderen onder de slachtoffers bevinden.
4 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP/RTR) - Taiwan wil agressie afschrikken door uitgaven aan defensie op te voeren. Dat zei president Lai Ching-te tijdens een toespraak op de nationale feestdag van zijn democratisch bestuurde eiland.
5 uur geleden