Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Strafhof vaardigt arrestatiebevelen uit tegen leiders Taliban

Strafhof vaardigt arrestatiebevelen uit tegen leiders Taliban

DEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - De aanklagers van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag komen met arrestatiebevelen voor twee leiders van de Taliban. Ze worden verdacht van misdaden tegen de menselijkheid in verband met de grootschalige discriminatie van vrouwen en meisjes in het Afghanistan van de Taliban.

In een verklaring van de aanklagers van het ICC staat dat Talibanleider Haibatullah Akhundzada en de justitiechef van 'het Islamitische Emiraat Afghanistan', Abdul Hakim Haqqani, naar het zich laat aanzien verantwoordelijk zijn voor misdaden tegen de menselijkheid op het gebied van gender, vooral met betrekking tot vrouwen en meisjes.

Volgens hoofdaanklager Karim Khan hebben "Afghaanse vrouwen en meisjes, maar ook de lhbti-gemeenschap, te maken met een ongekende, gewetenloze en voortdurende vervolging door de Taliban. Onze actie (tegen de Talibanleiders) belicht dat de status van vrouwen en meisjes in Afghanistan onaanvaardbaar is". Khan zei dat hij met meer aanhoudingsbevelen tegen de Taliban wil komen. De rechters van het ICC moeten de twee arrestatiebevelen nog formaliseren, wat enige tijd kan duren.

Ergste misdaden

Het ICC is een organisatie van 125 aangesloten staten die belast is met de ergste misdaden. Het gaat om volkerenmoord, misdaden tegen de menselijkheid, oorlogsmisdaden en misdaden van agressie. Het is geen organisatie van de Verenigde Naties, zoals bijvoorbeeld het Internationaal Hof van Justitie in Den Haag. De grote mogendheden China, India, Rusland en de VS zijn niet aangesloten bij het ICC. Afghanistan is officieel sinds 2003 wel aangesloten. Dat was enkele jaren na de val van het eerste Talibanregime.

Dat schrikbewind duurde van 1996 tot de Amerikaanse invasie van 2001. De Taliban zijn voor het grootste deel Pashtun (Pathanen) uit het oosten en noorden van het land die een extremistische versie van de soennitische islam aanhangen. De Taliban kwamen in 2021 opnieuw aan de macht. Vrouwen hebben weinig rechten en bewegingsvrijheid. Ze worden uit het openbare leven geweerd.

Meer uit Binnenland

IOC roept bierbrouwer tot de orde om carnavalscampagne

LIESHOUT (ANP) - Bavaria heeft een carnavalscampagne tijdelijk offline gehaald na een sommatie van het Internationaal Olympisch Comité (IOC). Dat bevestigt een woordvoerder van Royal Swinkels, het familiebedrijf waar Bavaria deel van uitmaakt, na berichtgeving van Omroep Brabant. "Volgens het IOC vertoonde onder andere een beeld met vijf biertjes op een bar te veel gelijkenis met de Olympische ringen", aldus de woordvoerder.

3 uur geleden
Ziekenhuis Curaçao meldt noodsituatie zorg om diabetespatiënten

WILLEMSTAD (ANP) - Curaçao bevindt zich in een 'diabetesnoodsituatie', meldt het nationale ziekenhuis CMC woensdag. Volgens het instituut heeft dit steeds grotere gevolgen voor de volksgezondheid en de overheidsfinanciën. Eén op de vijf volwassenen op Curaçao leeft met diabetes.

5 uur geleden
Koningspaar herdenkt Cees Nooteboom 'met groot respect'

DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima herdenken de woensdag overleden schrijver Cees Nooteboom "met groot respect". Dat is te lezen in een statement dat ook namens prinses Beatrix is gepubliceerd. Het koningspaar noemt Nooteboom "een van onze meest prominente auteurs".

6 uur geleden
Schrijver Cees Nooteboom overleden op 92-jarige leeftijd

AMSTERDAM (ANP) - Schrijver Cees Nooteboom, winnaar van talloze prijzen, is overleden op 92-jarige leeftijd. Zijn uitgever De Bezige Bij heeft dat woensdag bevestigd.

8 uur geleden
Ex-Kamerlid Gündoğan verliest rechtszaak om schadevergoeding Volt

AMSTERDAM (ANP) - Ex-Volt-Kamerlid Nilüfer Gündoğan krijgt geen schadevergoeding van haar voormalige politieke partij Volt. Dat heeft de rechtbank Amsterdam besloten. Ze wilde onder meer ruim 1 miljoen euro hebben als compensatie voor gemist inkomen. De rechter stelt dat Volt Nederland niet aansprakelijk is voor de beslissingen die de Tweede Kamerfractie heeft genomen.

8 uur geleden
Amsterdam pakt hoog ziekteverzuim onder ambtenaren aan

AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam komt in actie om het hoge ziekteverzuim binnen de gemeente terug te dringen. Dat lag vorig jaar op 9,7 procent, fors hoger dan het landelijk gemiddelde van 6,7 procent. Burgemeester Femke Halsema en wethouder Hester van Buren hebben een plan van aanpak aan de gemeenteraad gestuurd.

8 uur geleden
Limburg wil 20 miljoen euro lenen aan Toverland voor uitbreiding

SEVENUM (ANP) - Het Limburgse provinciebestuur wil een lening van 20 miljoen euro verstrekken aan attractiepark Toverland in Sevenum. Het pretpark in Noord-Limburg wil de komende jaren uitbreiden, onder meer met een resort en nieuwe attracties. Toverland wil in totaal circa 98 miljoen euro besteden, waarvan 78 miljoen al geregeld is. Het restant krijgt het attractiepark niet via de markt gefinancierd, stelt Limburg.

10 uur geleden