Strafhof vaardigt arrestatiebevelen uit tegen leiders Taliban
DEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - De aanklagers van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag komen met arrestatiebevelen voor twee leiders van de Taliban. Ze worden verdacht van misdaden tegen de menselijkheid in verband met de grootschalige discriminatie van vrouwen en meisjes in het Afghanistan van de Taliban.
In een verklaring van de aanklagers van het ICC staat dat Talibanleider Haibatullah Akhundzada en de justitiechef van 'het Islamitische Emiraat Afghanistan', Abdul Hakim Haqqani, naar het zich laat aanzien verantwoordelijk zijn voor misdaden tegen de menselijkheid op het gebied van gender, vooral met betrekking tot vrouwen en meisjes.
Volgens hoofdaanklager Karim Khan hebben "Afghaanse vrouwen en meisjes, maar ook de lhbti-gemeenschap, te maken met een ongekende, gewetenloze en voortdurende vervolging door de Taliban. Onze actie (tegen de Talibanleiders) belicht dat de status van vrouwen en meisjes in Afghanistan onaanvaardbaar is". Khan zei dat hij met meer aanhoudingsbevelen tegen de Taliban wil komen. De rechters van het ICC moeten de twee arrestatiebevelen nog formaliseren, wat enige tijd kan duren.
Ergste misdaden
Het ICC is een organisatie van 125 aangesloten staten die belast is met de ergste misdaden. Het gaat om volkerenmoord, misdaden tegen de menselijkheid, oorlogsmisdaden en misdaden van agressie. Het is geen organisatie van de Verenigde Naties, zoals bijvoorbeeld het Internationaal Hof van Justitie in Den Haag. De grote mogendheden China, India, Rusland en de VS zijn niet aangesloten bij het ICC. Afghanistan is officieel sinds 2003 wel aangesloten. Dat was enkele jaren na de val van het eerste Talibanregime.
Dat schrikbewind duurde van 1996 tot de Amerikaanse invasie van 2001. De Taliban zijn voor het grootste deel Pashtun (Pathanen) uit het oosten en noorden van het land die een extremistische versie van de soennitische islam aanhangen. De Taliban kwamen in 2021 opnieuw aan de macht. Vrouwen hebben weinig rechten en bewegingsvrijheid. Ze worden uit het openbare leven geweerd.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep in de zaak over het Vlaardingse pleegmeisje. Na strafeisen van elf jaar cel en tbs met dwangverpleging legde de rechtbank in Rotterdam acht jaar cel op aan de pleegouders Johnny van den B. en Daisy W., omdat ze het meisje sloegen en opsloten in een kooi.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft donderdag telefonisch overlegd met president Volodymyr Zelensky van Oekraïne over het vredesplan dat op tafel ligt. "De gesprekken rondom het vredesplan voor Oekraïne volgen elkaar snel op. Er zijn positieve stappen gezet", liet Schoof na afloop op X weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer schaart zich achter een motie van GroenLinks-PvdA om 2 miljard euro extra volgend jaar voor Oekraïne vrij te maken. De motie wordt donderdag tijdens een debat met premier Dick Schoof over de oorlog in Oekraïne ingediend.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om problemen met de inzameling van flesjes en blikjes tegen te gaan, moeten er veel meer inzamelpunten komen en klanten moeten een beloning kunnen winnen als zij inleveren. Dat zijn een paar van de nieuwe plannen van stichting Verpact, namens de drankensector verantwoordelijk voor het statiegeldsysteem. Dat meldt het ministerie van Infrastructuur. De sector moet zelf zorgen dat minstens 90 procent van de flesjes en blikjes worden ingezameld, maar dat doel wordt al jaren niet gehaald. Met het pakket wil de stichting voorkomen dat zij een dwangsom moet betalen.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NOS-sportprogramma's NOS Studio Voetbal en Andere Tijden Sport gaan stoppen. Dat heeft de NOS donderdag gemeld. Het besluit is genomen vanwege bezuinigingen bij de publieke omroep.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Emile Ratelband is donderdag door de politierechter veroordeeld tot een geldboete van 1500 euro en een week voorwaardelijke celstraf voor het beledigen van VVD-leider Dilan Yeşilgöz-Zegerius. De positiviteitsgoeroe beweerde in oktober 2024 tijdens een uitzending van Forum Inside, de onlinetalkshow van Forum voor Democratie, dat de broer van de echtgenoot van Yeşilgöz "de grootste crimineel van de wereld" is, en "de rest van zijn leven" in de gevangenis zou zitten. Yeşilgöz deed daarop aangifte van belediging.
3 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Khaled Al N., de vader van de in mei 2024 vermoorde Ryan (18), zegt dat hij zijn dochter heeft gedood toen hij tijdens een gesprek zijn zelfbeheersing verloor. Dat liet hij donderdag weten via zijn advocaat, die hem vertegenwoordigt in de rechtbank in Lelystad. Daar is het proces begonnen tegen Khaled en twee zonen. Volgens het Openbaar Ministerie heeft het drietal Ryan samen vermoord. De jonge vrouw zou het slachtoffer zijn geworden van eerwraak, omdat zij zich te westers gedroeg volgens de normen van het in het Friese Joure wonende gezin.
4 uur geleden