Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Strafhof rekent op arrestatie Poetin op weg naar Boedapest-top

Strafhof rekent op arrestatie Poetin op weg naar Boedapest-top

DEN HAAG (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin moet op weg naar de geplande top met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump in Boedapest worden gearresteerd, vindt het Internationaal Strafhof (ICC). De landen die voor het ICC hebben getekend zijn nu eenmaal verplicht aanhoudingsbevelen uit te voeren, laat het hof weten. Dat geldt voor zowel Hongarije als de omringende landen, die Poetin zou moeten passeren.

Hongarije wil Poetin en Trump binnen een week of twee ontvangen. Het land heeft aangekondigd zich uit het ICC terug te trekken, maar moet zich nog tot medio volgend jaar aan ICC-besluiten houden. De Hongaarse premier Viktor Orbán verwelkomde echter ook al eens zijn Israëlische collega Benjamin Netanyahu, wiens arrestatie het hof eveneens heeft bevolen.

Het ICC noemt Poetin niet met zoveel woorden, maar wijst er desgevraagd wel op dat lidstaten "wettelijk verplicht" zijn mee te werken. Dat zijn ze bovendien aan de andere 124 deelnemende landen verschuldigd, merkt het in Den Haag gevestigde hof op. Of een lidstaat het nu met een ICC-beslissing eens is of niet. Daar gaat volgens het hof alleen het hof zelf over.

Poetin maakte sinds de coronapandemie en de invasie van Oekraïne al minder buitenlandse reizen en lijkt sinds het arrestatiebevel nog vaker thuis te blijven. Zo bleef hij weg bij BRICS-toppen in Zuid-Afrika en Brazilië, die allebei het ICC erkennen. Afgelopen zomer reisde hij wel af naar Alaska voor een ontmoeting met Trump. De VS hebben zich altijd buiten het ICC gehouden.

Meer uit Buitenland

Netanyahu's partij grootste in Israël, maar coalitie verliest

JERUZALEM (ANP) - Een meerderheid van de Israëliërs lijkt tegen de coalitie van Benjamin Netanyahu te hebben gestemd, volgens exitpolls. Het oppositieblok onder leiding van Gadi Eisenkot zou 53 zetels krijgen tegen 50 van het coalitieblok. De Likoedpartij van Netanyahu is wel de grootste partij.

20 minuten geleden
Brazilië onderzoekt buitenlandse financiering campagne Bolsonaro

BRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Brazilië stelt een onderzoek in naar mogelijke illegale buitenlandse financiering van de presidentscampagne van senator Flávio Bolsonaro, die zondag de verkiezingen verloor. Een rechter heeft de federale politie die opdracht gegeven. Het onderzoek richt zich onder meer op financiering door een groep die banden heeft met de Amerikaanse vicepresident JD Vance.

1 uur geleden
Kiescommissie verwerpt verzoek tot langere stembusgang Israël

JERUZALEM (ANP/RTR) - Het verzoek van onder meer de partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om de stembussen in het land later te sluiten, is verworpen. Dat meldt de krant Haaretz op gezag van de kiescommissie.

1 uur geleden
Trump wil term AI binnenkort verbieden

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump gaat het gebruik van de term AI (Artificial Intelligence) binnenkort verbieden, schrijft hij in een bericht op Truth Social. De Amerikaanse president wil dat er voortaan wordt gesproken over SI (Super Intelligence).

3 uur geleden
Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen zijn bondgenoten

BRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen bondgenoten van de senator en een Amerikaanse functionaris tegen CNN Brasil en persbureau Reuters. Hij zou met zijn vrouw en twee dochters onderweg zijn naar de VS. Het hooggerechtshof in Brazilië had Bolsonaro verboden het land te verlaten. Afgelopen zondag verloor hij de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva.

3 uur geleden
Likoed-partij vraagt om verruiming van openingstijden stemlokalen

JERUZALEM (ANP) - De Likoed-partij van de huidige Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft verzocht of de stembureaus dinsdag langer geopend kunnen blijven, meldt de partij op Telegram. Vooralsnog sluiten die om 21.00 uur Nederlandse tijd, waarna voorlopige uitslagen snel verwacht worden.

4 uur geleden
Paspoorten Bolsonaro ongeldig verklaard na missen deadline

BRASILIA (ANP/RTR/AFP) - Flávio Bolsonaro, die zondag de Braziliaanse presidentsverkiezingen verloor van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva, heeft de deadline gemist om zijn paspoorten in te leveren. Die zijn daarom als vervallen verklaard, vertellen bronnen bij de politie.

4 uur geleden