Straffen voor Syriëgangers hoger door meerdere aanklachten
DEN HAAG (ANP) - Straffen tegen teruggekeerde Syriëgangers kunnen hoger uitvallen als openbaar aanklagers in EU-landen erin slagen teruggekeerde IS-strijders voor meerdere aanklachten veroordeeld te krijgen. Door meerdere beschuldigingen samen te voegen kan een terroristische strijder niet alleen worden veroordeeld voor lidmaatschap van een terroristische organisatie, maar ook voor oorlogsmisdrijven.
Dat staat in een rapport van Eurojust in Den Haag, dat zaterdag wordt gepresenteerd in het kader van de vijfde jaarlijkse EU-dag tegen straffeloosheid. Vanwege coronamaatregelen organiseert Eurojust dit jaar geen congres in Den Haag. In plaats daarvan zet de Europese organisatie voor justitiële samenwerking alle presentaties online op het YouTube-kanaal van Eurojust.
In meer dan twintig zaken in vijf EU-landen zijn vonnissen uitgesproken of zijn er onderzoeken en processen gaande waarbij terroristische strijders worden beschuldigd van oorlogsmisdrijven in plaats van alleen terroristische misdrijven. De hogere straffen waar dit toe leidt doen volgens Matevz Pezdirc van het Genocide Network, dat is ondergebracht bij Eurojust in Den Haag, meer recht aan de slachtoffers en hun nabestaanden. Eurojust verleent bij internationale misdrijven ondersteuning aan de openbaar aanklagers in de lidstaten.
Een bekende zaak in Nederland is die van Syriëganger Oussama A. uit Utrecht, die vorig jaar juli werd veroordeeld. A. had lachend geposeerd op een foto naast een door IS geëxecuteerde man die aan een kruis was gehangen. De rechtbank in Den Haag erkende dit als een oorlogsmisdrijf en telde 2,5 jaar bij de straf op, waardoor die uitkwam op 7,5 jaar. Door de foto te verspreiden had A. de persoonlijke waardigheid van het slachtoffer aangetast. Het was de eerste keer dat een jihadist in Nederland hiervoor is berecht.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De pro-Koerdische demonstratie voor vrede in de Syrische regio Rojava in Amsterdam is onder veel politiebegeleiding aangekomen op de Dam. De demonstratie begon met tientallen mensen die kaarsen ontstaken voor het Centraal Station. Inmiddels is de groep gegroeid tot honderden betogers en zijn er tientallen politiebusjes en ME'ers aanwezig op de Dam. Dat meldt een verslaggever van het ANP.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zo'n vijftig tot honderd betogers zijn vrijdag rond 18.00 uur voor Amsterdam Centraal samengekomen. Ze roepen op tot vrede voor Rojava, een noordelijke provincie van Syrië waar veel Koerden wonen, aldus een verslaggever van het ANP.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voedselwaakhond Foodwatch zegt juridische stappen te nemen tegen Nestlé rondom mogelijk besmette babyvoeding. Foodwatch vindt dat het voedingsconcern verwijtbaar heeft gehandeld en eist dat alle informatie openbaar wordt gemaakt. Franse autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de dood van twee baby's, die babyvoeding van het voedingsconcern hadden gedronken.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In het gebied rond Amsterdam Centraal en de Dam is sinds vrijdagmiddag 16.00 uur een veiligheidsrisicogebied van kracht.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag trekt volgende week twee dagen uit voor de behandeling van het hoger beroep in de strafzaak tegen Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren van Forum voor Democratie. Het hof kondigt aan dat belangstellenden de zittingen woensdag en donderdag kunnen volgen via een livestream.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bezoekersaantallen van het Nationaal Archief in Den Haag zijn vorig jaar flink gestegen ten opzichte van de jaren ervoor. Volgens de organisatie komt dat "door alle aandacht" voor het oorlogsarchief, ofwel het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR). Daarin staan dossiers van zo'n 425.000 mensen die na de oorlog zijn onderzocht wegens mogelijke collaboratie met de nazi's.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump sprak niet de waarheid en was "niet respectvol" toen hij beweerde dat troepen uit andere NAVO-landen in Afghanistan wegbleven van de frontlinie. Dat heeft demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) gezegd na afloop van de ministerraad.
6 uur geleden