Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Straf Russische oppositieleider Navalni bekort met 1,5 maand

Straf Russische oppositieleider Navalni bekort met 1,5 maand

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De gevangenisstraf voor de Russische oppositieleider Aleksej Navalni is door een rechtbank in Moskou in hoger beroep met anderhalve maand bekort. De bekende tegenstander van president Vladimir Poetin werd eerder deze maand veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3,5 jaar, waarvan hij nog zo'n twee jaar en acht maanden moest uitzitten. Rechter Dmitri Balasjov trekt daar nu nog een periode van zes weken vanaf die Navalni doorbracht onder huisarrest.

De oppositieleider reageerde sarcastisch op het vonnis. "Ze hebben de straf met anderhalve maand teruggebracht. Geweldig!", sprak hij vanuit een glazen kooi in de rechtbank.

Navalni was veroordeeld omdat hij had nagelaten zich te melden bij de Russische autoriteiten terwijl hij voorwaardelijk vrij was. De politicus herstelde op dat moment in Duitsland nadat hij was vergiftigd met een zenuwgif. Zijn arrestatie in Rusland heeft geleid tot grootschalige straatprotesten en internationale kritiek.

'Wereld wist waar ik was'

De politicus had eerder aangevoerd dat hij onschuldig was aan overtreding van de voorwaarden voor voorwaardelijke invrijheidsstelling, omdat hij zich na een vergiftiging in Duitsland had laten behandelen.

"Ik wil niet hoog van de toren blazen, maar de hele wereld wist waar ik was", zei hij tegen de rechter. "Toen ik hersteld was, heb ik een vliegticket gekocht en ben naar huis gegaan."

Navalni zei geen spijt te hebben van zijn terugkeer naar Rusland, dat hij vertrouwde op God en dat de "kracht verscholen ligt in de waarheid". "Ons land is gebouwd op onrechtvaardigheid. Maar tientallen miljoenen mensen willen de waarheid. Vroeger of later zullen ze die krijgen."

Navalni moet later op de zaterdag nogmaals in de rechtbank verschijnen in verband met een aanklacht wegens smaad. De politicus had via internet scherpe kritiek geuit op landgenoten die zich in een videoboodschap uitspraken voor grondwetswijzigingen die het Kremlin wilde doorvoeren. Hij noemde hen "verraders".

De aanklager wil dat Navalni daarvoor een boete wordt opgelegd van (omgerekend) 13.000 dollar.

Meer uit Buitenland

VS pauzeren visumprogramma om schutter Brown University

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem, heeft laten weten dat ze de Amerikaanse immigratiedienst USCIS heeft opgedragen het zogeheten DV1-visumprogramma tijdelijk stop te zetten. Aanleiding is dat de schutter die afgelopen weekend bij Brown University twee mensen doodschoot via dit programma een visum voor de Verenigde Staten had gekregen, schrijft Noem op X.

4 minuten geleden
Gewelddadige protesten in Bangladesh na dood studentenleider

DHAKA (ANP/RTR) - Bangladesh is opgeschrikt door gewelddadige protesten in verschillende steden na de dood van jongerenleider Sharif Osman Hadi. Gevreesd wordt dat de protesten in aanloop naar de nationale verkiezingen in februari nog verder uit de hand zullen lopen.

49 minuten geleden
Trump wil in 2028 weer Amerikanen op de maan

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevestigd dat hij zo snel mogelijk astronauten naar de maan wil sturen. De missies naar Mars komen daardoor voorlopig op een lager pitje te staan.

50 minuten geleden
ABC: schietpartij Brown en moord MIT-docent mogelijk verbonden

PROVIDENCE (ANP/AFP) - Amerikaanse autoriteiten hebben een verdachte geïdentificeerd in de schietpartij op Brown University afgelopen weekend, melden diverse Amerikaanse media. Bij de schietpartij kwamen twee studenten om het leven, negen anderen raakten gewond.

6 uur geleden
VS, Egypte, Turkije en Qatar praten vrijdag over vrede in Gaza

MIAMI (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff praat vrijdag verder over het vredesplan voor Gaza met vertegenwoordigers van Egypte, Turkije en Qatar, meldt het Witte Huis. Volgens nieuwssite Axios zijn de landen ontevreden over de manier waarop zowel Israël als Hamas zich aan het bestaande akkoord houdt.

13 uur geleden
Zelensky wil NAVO-toetreding niet uit grondwet halen

BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil het streven om lid te worden van de NAVO niet uit de Oekraïense grondwet halen. Dat heeft hij gezegd op een persconferentie in Brussel. Als de grondwet moet worden aangepast, is dat aan het Oekraïense volk om daarover te beslissen "en niemand anders".

14 uur geleden
Protestmars met boeren in Brussel vroegtijdig beëindigd

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De protestmars met duizenden boeren naar de Europese wijk in Brussel is eerder beëindigd dan gepland. De manifestatie werd rond 13.45 uur ontbonden. Het is nog onduidelijk waarom de mars niet verderging.

15 uur geleden