Straf houdt Rusland mogelijk van Spelen
MONTREAL (ANP) - Russische sporters moeten er serieus rekening mee houden dat ze volgend jaar niet welkom zijn op de Olympische Spelen van Tokio. Dat is het gevolg van een negatief advies dat een onafhankelijke commissie aan het bestuur van wereldantidopingbureau WADA heeft gegeven. Wegens aangetroffen onregelmatigheden stelt de commissie voor het Russische antidopingbureau Rusada opnieuw te schorsen. Dat zou verregaande consequenties kunnen hebben voor de deelname van Russen aan de Spelen.
Het bestuur van het WADA buigt zich op 9 december in Parijs over de bevindingen van de commissie. Het onderzoek spitst zich toe op na veel tegenwerking verkregen stalen uit het laboratorium in Moskou. Het Rusada werd in 2015 geschorst nadat grootscheeps dopinggebruik in Rusland aan het licht was gekomen. Een van de gevolgen was dat slechts een beperkt aantal Rusische sporters aan de Spelen van Rio 2016 en de Winterspelen van Pyeongchang 2018 mocht deelnemen. De schorsing werd in september 2018 onder voorwaarden opgeheven.
Dat besluit leidde tot forse kritiek, terwijl de wereldatletiekbond IAAF - tegenwoordig World Athletics - er niet over peinsde Russische atleten weer toe te laten. Het Rusada liet ook nog de termijn verlopen waarop het informatie moest delen met vertegenwoordigers van het WADA. Nadat die gegevens begin dit jaar alsnog waren overhandigd, volgde onderzoek waarbij meer dan 2000 urine- en bloedmonsters werden getest en meer dan 100 verdachte gevallen werden aangetroffen. Ook ontstond er twijfel over de echtheid van een aantal stalen. Er zou sprake zijn van manipulatie.
In Rio was Rusland met veel minder atleten aanwezig omdat een aantal sportbonden Russische sporters had uitgesloten. Twee jaar later in Pyeongchang kwam een beperkt aantal Russische atleten uit onder neutrale vlag. Wanneer het WADA-bestuur het advies van de commissie overneemt en oordeelt dat het Rusada niet aan de internationale eisen voldoet is de kans groot dat het Internationaal Olympisch Comité opnieuw een dergelijke maatregel moet nemen.
Meer uit Sport
BARCELONA (ANP/RTR/DPA) - Vrienden en familie hebben Lewis Hamilton door zijn moeilijkste dagen geholpen, de dagen waarop negatieve gevoelens over zijn overstap naar Ferrari hem somber stemden. "Zij hebben mij gered. Echte mensen die me kennen en nooit aan me hebben getwijfeld", vertelde de 41-jarige Brit over zijn bevrijdende overwinning in de Grote Prijs van Barcelona-Catalonië, de 106e GP-zege in zijn carrière, maar pas de eerste voor Ferrari.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Botic van de Zandschulp heeft de tweede ronde van het tennistoernooi van Queen's in Londen bereikt. De 30-jarige Nederlander versloeg in de eerste ronde de 24-jarige Brit Harry Wendelken: 6-4 7-6 (5).
5 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Michael van Gerwen en Gian van Veen hebben op de World Cup of Darts in Frankfurt de finale bereikt. Het Nederlandse duo was in de halve finales oppermachtig tegen Noord-Ierland en schakelde de titelverdediger uit met 8-2 in legs. Van Gerwen was de man in vorm; hij gooide veelal de beslissende dubbels.
1 dag geledenPLATEAU DE SOLAISON (ANP) - Wielrenner Isaac del Toro heeft zondag de Tour Auvergne-Rhône-Alpes gewonnen, voorheen het Critérium du Dauphiné. De 22-jarige Mexicaan van UAE Team Emirates klom zondag van plek 3 naar plek 1 in het algemeen klassement met een overtuigende etappezege op het Plateau de Solaison, een klim van de buitencategorie. De Spanjaard Juan Ayuso werd tweede op 1 minuut van Del Toro, net voor Tobias Johannessen uit Noorwegen.
1 dag geledenROSMALEN (ANP) - Kamil Majchrzak heeft op het Libéma Open zijn eerste ATP-zege geboekt. In een boeiende tennisfinale op het gras van Rosmalen versloeg de 30-jarige Pool Alex de Minaur, de nummer 6 van de wereld, in drie sets na een tiebreak: 6-3 2-6 7-6 (5).
1 dag geledenBARCELONA (ANP) - Lewis Hamilton heeft zijn eerste zege voor Ferrari in de Formule 1 geboekt. De Britse zevenvoudig wereldkampioen won de Grote Prijs van Barcelona-Catalonië dankzij een gewiekste pitstopstrategie.
1 dag geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Belgische wielrenner Jasper Philipsen heeft de tweede editie van de Copenhagen Sprint gewonnen. De sprinter van Alpecin-Premier Tech was in de straten van Kopenhagen sneller dan de Deen Tobias Lund Andresen en de Australiër Sam Welsford. Danny van Poppel was de beste Nederlander op de vijfde plaats, Frits Biesterbos werd zevende.
1 dag geleden