Stoppen met financieren fossiel is volgens ING niet de oplossing
AMSTERDAM (ANP) - Stoppen met de financiering van olie en gas is niet de juiste aanpak om klimaatproblemen op te lossen, reageert bankconcern ING op eisen van Milieudefensie. Vorige maand werd bekend dat de milieuorganisatie via de rechter probeert af te dwingen dat de bank de samenwerking met olie- en gasbedrijven stopt. ING stuurde woensdag een officiële brief aan Milieudefensie om de standpunten van de bank toe te lichten.
"Dit is ook niet in lijn met de klimaatpaden die wetenschappers hebben uitgestippeld voor de transitie naar netto nul uitstoot in 2050 of waar het akkoord van Parijs toe oproept", stelt de bank in een verklaring. Milieudefensie is van mening dat ING volledig zou moeten stoppen met de kredietverlening aan deze bedrijven. "Helaas gebruikt 80 procent van de wereld nog steeds energie afkomstig uit fossiele brandstoffen voor verwarming, koken, vervoer en de opwekking van elektriciteit. In Nederland ligt dit percentage zelfs nog hoger", verklaart ING.
Volgens de financiële organisatie zal dit percentage slechts geleidelijk omlaag gaan naarmate er nieuwe energiebronnen beschikbaar komen. "Daarom hebben de Verenigde Naties tijdens de klimaatconferentie COP28 afgesproken om op een 'eerlijke, ordelijke en rechtvaardige manier' af te stappen van fossiele brandstoffen in energiesystemen. Dus niet van de ene op de andere dag", vervolgt de bank.
Geen vertrouwen
Steven van Rijswijk, topman van ING, gaf bij de presentatie van de jaarcijfers eerder deze maand al aan dat de bank kiest voor een "op wetenschap gebaseerde aanpak". Daarbij zei hij te luisteren naar de inzichten van klimaatwetenschappers en probeert met klanten in gesprek te gaan om ze te bewegen hun vervuilende uitstoot te minderen. "We sluiten klanten uit die niet bereid zijn om verandering door te voeren", gaf de topman toen aan.
Milieudefensie zegt "zwaar teleurgesteld" te zijn in de reactie van ING. De organisatie heeft er ook geen vertrouwen in dat er stappen worden gezet. "Ondertussen heeft ING geen doel dat garandeert dat ING's uitstoot minder wordt. Afgelopen jaar steeg ING's uitstoot zelfs nog", meent de milieuclub. De organisatie zegt verder in gesprek te willen met ING over het beleid. "Als ING zijn financiering van de klimaatcrisis niet stopt moeten we helaas naar de rechter", besluit Milieudefensie.
Meer uit Financieel
HILVERSUM (ANP) - De president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen heeft de politiek opgeroepen om snel tot oplossingen te komen. Volgens Sleijpen is de economische groei in Nederland te laag en is het potentieel hoger. Maar daarvoor moet er in Den Haag wel aan oplossingen voor grote problemen worden gewerkt, zei hij zondag bij het televisieprogramma WNL Op Zondag.
1 uur geledenCATANIA (ANP) - Het vliegverkeer van en naar de luchthaven van Catania op Sicilië wordt langer stilgelegd. Dat meldt de luchthaven. Alle vertrekkende en binnenkomende vluchten van zondag zijn opgeschort door een uitbarsting van vulkaan Etna. KLM boekt reizigers om naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.
1 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - De topmannen van OpenAI en Anthropic zijn opgeroepen voor een Australisch senaatsonderzoek naar AI. Het onderzoek richt zich op de gevolgen van AI en datacenters voor Australische gemeenschappen en sectoren, en voor het water- en energieverbruik. Deze week werd bekend dat een AI-programma van OpenAI een Australische overheidswebsite is binnengedrongen en daar toegang had tot medische gegevens die niet openbaar zijn.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/DPA) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, heeft het werk aan zijn krachtigste AI-modellen voorlopig stilgelegd. Een van zijn systemen kreeg tijdens een test ongeoorloofd toegang tot het internet. Dat meldde het bedrijf zaterdag.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - De uitbreiding van de Londense luchthaven Heathrow loopt vertraging op. Een derde start- en landingsbaan wordt met vier jaar uitgesteld, wat betekent dat deze pas in 2039 operationeel zal zijn, meldt The Telegraph op basis van anonieme bronnen.
20 uur geledenLONDEN (ANP) - De uitbreiding van de Londense luchthaven Heathrow loopt vertraging op. Een derde start- en landingsbaan wordt met vier jaar uitgesteld, wat betekent dat deze pas in 2039 operationeel zal zijn, meldt The Telegraph op basis van anonieme bronnen.
21 uur geledenCATANIA (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Sicilië is opnieuw verstoord door een uitbarsting van vulkaan Etna. De Italiaanse luchthaven van Catania heeft vertrekkende en binnenkomende vluchten opgeschort tot zondag 12.00 uur door vulkanische activiteit en weersomstandigheden, is te lezen op de website. Catania is de belangrijkste luchthaven van het eiland.
23 uur geleden