'Stop handel in wilde dieren om volksgezondheid te beschermen'
DEN HAAG (ANP) - De handel in wilde dieren moet stoppen om dierenwelzijn én de volksgezondheid te beschermen. Dat vinden verschillende natuur- en dierenorganisaties die gezamenlijk een lijst met maatregelen hebben opgesteld. "Dit wordt één van de belangrijkste taken van een nieuwe regering."
Het gaat om de organisaties Dierencoalitie, International Fund for Animal Welfare, SPOTS, Stichting AAP en World Animal Protection. Ze zeggen dat virologen al jaren waarschuwen voor een pandemie en dat de coronapandemie niet de laatste zal zijn. Verschillende virusuitbraken zoals SARS en Ebola zijn te wijten aan virussen die zijn overgesprongen van wilde dieren op mensen.
De organisaties hebben nog niet alle maatregelen naar buiten gebracht, maar zeggen dat "het beschermen van de biodiversiteit en het vergaand terugdringen van de handel in wilde dieren" centraal staan. Ze willen de oorsprong van de ziektes aanpakken, omdat "onze politiek volledig is gericht op het beheersen van ziektes nadat ze zijn ontstaan".
Preventie
De politiek zou zich meer moeten richten op preventie. Dat kan volgens de organisaties door ontbossing, klimaatverandering en handel in wilde dieren tegen te gaan. "Die handel in wilde dieren is ook in Nederland groot."
Zo is er vraag naar exotische huisdieren als reptielen of worden wilde dieren (zoals nertsen) verwerkt in luxeproducten. Daarbij is het volgens de organisaties makkelijk om legaal, maar ook illegaal, wilde dieren aan te bieden op onlineplatformen en op markten en beurzen. De organisaties willen dat de nieuwe regering dit aanpakt.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Bohemian Rhapsody van Queen heeft ook dit jaar de meeste stemmen gekregen voor de NPO Radio 2 Top 2000. De klassieker, die dit jaar precies vijftig jaar bestaat, staat voor de 22e keer bovenaan, is maandag bekendgemaakt in het Top 2000 Café in Beeld & Geluid in Hilversum. Piano Man van Billy Joel is in de 27e editie van de populaire eindejaarslijst de nummer 2 en plek 3 wordt bezet door Hotel California van Eagles.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma raadt D66, VVD en CDA aan een akkoord voor te bereiden dat de basis moet worden van een "stabiel kabinet". Dat schrijft hij in zijn eindverslag, dat hij maandag heeft gepresenteerd.
6 uur geledenZEIST (ANP) - De Eredivisie CV en Coöperatie Eerste Divisie hebben een oproep gedaan aan de overheid, politie en het Openbaar Ministerie om daders bij ernstige ongeregeldheden strafrechtelijk te vervolgen. De clubs uit het betaald voetbal zijn het er "unaniem" over eens dat er strenger gestraft moet worden. "De huidige sancties zijn niet afschrikwekkend genoeg."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma komt maandag aan het eind van de middag al met zijn eindverslag, meldt het Bureau Kabinetsformatie. Hij had tot dinsdag de tijd om het stuk in te leveren. Woensdag debatteert de Tweede Kamer over het verslag.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD schuift in een volgende fase van de kabinetsformatie aan bij D66 en CDA om inhoudelijk te gaan onderhandelen. Dat zegt partijleider Dilan Yeşilgöz nadat ze samen met de fractievoorzitters van die twee partijen en informateur Sybrand Buma heeft gesproken.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA pleit in een concept voor nieuwe partijbeginselen tegen "antidemocratische krachten". De partij plaatst zichzelf net als eerder tegenover "extreemrechtse" politieke stromingen, die de samenleving "hun duistere ideologie van eigen-volk-eerst" zouden willen opleggen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Filmregisseur Frans Weisz is op 87-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt producent Matthijs van Heijningen, die zijn laatste film produceerde en goed bevriend met hem was, aan het ANP na berichtgeving hierover van NRC. Weisz leed aan de ziekte van Alzheimer.
9 uur geleden