'Stop handel in wilde dieren om volksgezondheid te beschermen'
DEN HAAG (ANP) - De handel in wilde dieren moet stoppen om dierenwelzijn én de volksgezondheid te beschermen. Dat vinden verschillende natuur- en dierenorganisaties die gezamenlijk een lijst met maatregelen hebben opgesteld. "Dit wordt één van de belangrijkste taken van een nieuwe regering."
Het gaat om de organisaties Dierencoalitie, International Fund for Animal Welfare, SPOTS, Stichting AAP en World Animal Protection. Ze zeggen dat virologen al jaren waarschuwen voor een pandemie en dat de coronapandemie niet de laatste zal zijn. Verschillende virusuitbraken zoals SARS en Ebola zijn te wijten aan virussen die zijn overgesprongen van wilde dieren op mensen.
De organisaties hebben nog niet alle maatregelen naar buiten gebracht, maar zeggen dat "het beschermen van de biodiversiteit en het vergaand terugdringen van de handel in wilde dieren" centraal staan. Ze willen de oorsprong van de ziektes aanpakken, omdat "onze politiek volledig is gericht op het beheersen van ziektes nadat ze zijn ontstaan".
Preventie
De politiek zou zich meer moeten richten op preventie. Dat kan volgens de organisaties door ontbossing, klimaatverandering en handel in wilde dieren tegen te gaan. "Die handel in wilde dieren is ook in Nederland groot."
Zo is er vraag naar exotische huisdieren als reptielen of worden wilde dieren (zoals nertsen) verwerkt in luxeproducten. Daarbij is het volgens de organisaties makkelijk om legaal, maar ook illegaal, wilde dieren aan te bieden op onlineplatformen en op markten en beurzen. De organisaties willen dat de nieuwe regering dit aanpakt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Asielkinderen zullen alleen bij uitzondering worden opgesloten na de invoering van het migratiepact, verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag in het debat hierover. Hij reageerde daarmee op zorgen uit de linkse oppositie over het kabinetsplan om het mogelijk te maken asielzoekers met kinderen in bepaalde gevallen op te sluiten in een detentiecentrum in Zeist terwijl ze hun asielprocedure afwachten.
2 uur geledenEPE (ANP) - De gemeente Epe heeft ook aan Fletcher Hotels een dwangsom van 17.250 euro per dag met een maximum van ruim 3,1 miljoen euro opgelegd, omdat er na de gestelde deadline van afgelopen zaterdag nog asielzoekers worden opgevangen in een vestiging van de hotelketen in Epe.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) heeft andere gemeenten nodig om het probleem in Hardenberg op te lossen. Dat zegt hij in reactie op het nieuws dat opvangorgaan COA na dinsdag een dwangsom gaat betalen aan de Overijsselse gemeente omdat de einddatum niet gehaald is. "Op dit moment zijn er gewoon meer locaties aan het sluiten dan dat er nieuwe locaties bij komen," zegt hij. "Zie daar het probleem."
3 uur geledenHARDENBERG (ANP) - Opvangorgaan COA is er niet in geslaagd de asielopvanglocaties in Hardenberg (Overijssel) leeg te krijgen en zal na dinsdag daarom de eerste dwangsom moeten betalen die de gemeente heeft opgelegd. Dat laat een COA-woordvoerder weten. Aan het eind van de maandag zijn er nog 427 mensen in de opvang aan de Jachthuisweg en vijf in de noodlocatie Loozen.
4 uur geledenHAARLEM (ANP) - De jongens van 14 en 17 jaar die in de nacht van donderdag op vrijdag werden opgepakt in Heemstede worden verdacht van het voorbereiden van een explosie of brand te stichten met een terroristisch oogmerk. Dat meldt het Openbaar Ministerie Noord-Holland.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op het ministerie van Financiën is vorige week een digitale inbraak ontdekt in "systemen voor een aantal primaire processen" op het departement. De toegang tot deze systemen is maandag geblokkeerd, waardoor een deel van de medewerkers niet meer kan inloggen.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - NPO Radio 2-dj Ruud de Wild is de komende week niet te horen op NPO Radio 2. Dat heeft omroep PowNed maandag laten weten. "Naar verwachting zal hij volgende week maandag zijn werkzaamheden weer oppakken", aldus een verklaring van de omroep. Eddy Keur vervangt hem de komende dagen.
4 uur geleden