'Stoom nieuwkomer uit bedrijfsleven beter klaar voor de klas'
DEN HAAG (ANP) - Lerarenopleidingen stomen mensen die vanuit bijvoorbeeld het bedrijfsleven de overstap naar het onderwijs willen maken, niet goed klaar voor de praktijk. Ze moeten beter aansluiten op wat deze zij-instromers nodig hebben, raadt de zogenoemde aanjager aan die het kabinet op het lerarentekort heeft gezet. De samenwerking tussen lerarenopleidingen en de scholen moet minder vrijblijvend worden.
Aanjager Merel van Vroonhoven kan uit eigen ondervinding spreken. Ze gaf zelf haar baan als baas van de Autoriteit Financiële Markten op om voor de klas te gaan. Vorig jaar vroeg minister Arie Slob (Basis- en Voortgezet Onderwijs) haar om te onderzoeken hoe het nijpende, en nog altijd groeiende, lerarentekort beter kan worden teruggedrongen.
Er is meer animo om leraar te worden, constateert Van Vroonhoven. Maar de lerarenopleidingen sluiten nog niet genoeg aan op de praktijk. Zo leert een zij-instromer soms precies hoe hij met een krijtbord moet werken, terwijl zijn school alleen maar digiborden heeft. Ze raadt aan om leraren een stem te geven in de inrichting van de opleiding.
Regio's met elkaar verbinden
En scholen, lerarenopleidingen en andere betrokkenen kunnen en moeten nog beter samenwerken, adviseert Van Vroonhoven. Een werkgroep moet helpen om minder versnipperd en met meer slagkracht de tekorten aan te pakken. En regionale verbanden moeten worden verbonden in een landelijk netwerk.
Die werkgroep komt er, schrijven Slob en collega-onderwijsminister Ingrid van Engelshoven aan de Tweede Kamer. Slob gaat ook "aan de slag met de andere aanbevelingen".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De ondernemersorganisaties VNO-NCW Brabant Zeeland en VNO-NCW Midden (Flevoland, Gelderland, Overijssel en Utrecht) roepen het kabinet op netcongestie als een nationale crisis te behandelen. In een brief aan staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) staan voorstellen voor de aanpak van de overbelasting van het stroomnet. Ook de gemeente Eindhoven en regionale ondernemingsverenigingen hebben hun handtekening onder de oproep gezet.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Van 74 van de 100 verdachten van wie de politie beelden heeft getoond in een actie tegen oplichting is de identiteit bekend. Inmiddels zijn 38 verdachten verhoord, bij de rest is een verhoor gepland of is het onderzoek nog gaande, laat de politie weten.
1 uur geledenVICTORIA (ANP/AFP) - Een Canadese passagier van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius heeft wel degelijk positief getest op het hantavirus. Dat hebben de Canadese gezondheidsdiensten zondag bekendgemaakt. Zaterdag werd al bekend dat de Canadese opvarende positief had getest, maar met de toevoeging dat het een "voorlopig" resultaat betrof. Een laboratorium heeft de positieve testuitslag nu bevestigd.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De deelname van diverse burgemeesters en wethouders aan Nakba-herdenkingen is niet goed gevallen bij Joodse organisaties. Koepelorganisatie Centraal Joods Overleg (CJO) roept na de herdenkingen van afgelopen weekend bestuurders op "zich te onthouden van eenzijdige politieke stellingnames over het Arabisch-Israëlische conflict en zich te richten op waarvoor zij zijn aangesteld: het dienen van alle inwoners van hun gemeente, zonder onderscheid".
11 uur geledenGENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
16 uur geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
16 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
17 uur geleden