
Stof rond Tata blijft vervuild, RIVM ziet wel lichte afname
BILTHOVEN (ANP) - Stof dat neerdaalt in de regio IJmond, met Tata Steel als belangrijke bron, bevatte eind vorig jaar iets minder schadelijke stoffen en metalen dan bij eerdere metingen. Wel blijft het stof veel sterker vervuild met bijvoorbeeld Polycyclische Aromatische Koolwaterstoffen (PAK) en metalen als chroom en vanadium dan gemiddeld in Nederland, melden onderzoekers van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Ze hebben het stof in de omgeving van de staalfabriek voor de vierde keer onderzocht.
Net als bij eerdere metingen is sprake van een "structureel verhoogde depositie van PAK en een groot aantal metalen". Alleen de hoeveelheid ijzer in het stof is flink gedaald. Bij andere stoffen, waaronder lood, is de afname licht.
Het RIVM trekt nog geen conclusies over trends. "Het is niet duidelijk of de dalingen structureel zijn en wat de oorzaak ervan is." Op basis van de metingen kan het RIVM ook niet zeggen of maatregelen die Tata heeft genomen effectief zijn. Kort voor de laatste metingen plaatste Tata bijvoorbeeld een windscherm van 18 meter hoog en ongeveer een kilometer lang om het verwaaien van stof tegen te gaan. Het bedrijf verwachtte in combinatie met andere maatregelen een afname van 65 procent in de hoeveelheid stof die in de omgeving neerdaalt.
Conclusies
De RIVM-onderzoekers vinden het nog te vroeg voor conclusies. Ze wijzen erop dat factoren als wind en neerslag ook invloed hebben. Daarover is nog onduidelijkheid. Specifiek voor jonge kinderen is de blootstelling aan PAK en lood "ongewenst voor de gezondheid", concludeerde het RIVM eerder. PAK vergroten het risico op kanker, lood is slecht voor de hersenontwikkeling.
"Wij hebben er vertrouwen in dat onze maatregelen effect hebben en daarom is het ook van belang om metingen te blijven verrichten", reageert Tata Steel zelf op het onderzoek. "Wij willen immers ook de depositie verder verlagen, we zijn er nog niet." Greenpeace ziet in het rapport juist een bevestiging dat de maatregelen "ruim onvoldoende zijn om omwonenden te beschermen tegen de schadelijke uitstoot". De zogeheten kooksgasfabrieken van het bedrijf zouden volgens de milieuorganisatie per direct dicht moeten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Zangeres Hannah Mae is de vervanger van S10 op de vier bevrijdingsfestivals waar zij 5 mei zou optreden. Dat heeft de organisatie woensdag bekendgemaakt. S10, Ambassadeur van de Vrijheid, moest haar shows wegens privéomstandigheden afzeggen.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - De eerste officiële zomerse dag van het jaar is een feit, meldt Weeronline. Om 15.20 uur steeg de temperatuur in De Bilt naar 25,0 graden. Het is duidelijk vroeger dan gebruikelijk, want gemiddeld wordt het op 16 mei pas voor het eerst zomers op het hoofdstation.
3 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De activist die sinds woensdagochtend vroeg op een schoorsteen op het terrein van het Radboudumc in Nijmegen zat, is door de politie naar beneden gehaald. Dat heeft een fotograaf van het ANP woensdagmiddag gezien.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De man die is opgepakt na de melding van een verkrachting op Koningsdag in Amsterdam, zit nog steeds vast, meldt de politie. Op sociale media verschenen eerder beelden van een man die op een vrouw ligt tussen geparkeerde auto's op de Keizersgracht.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De website van NRC is slecht bereikbaar door een ddos-aanval. Dat heeft hoofdredacteur Patricia Veldhuis laten weten.
5 uur geledenENSCHEDE (ANP) - De stroomstoring die woensdagochtend ruim 20.500 aansluitingen trof in en rond Enschede, is opgelost. Dat meldt Enexis. De oorzaak was kortsluiting bij onderhoudswerkzaamheden aan een station, aldus de netbeheerder. Een woordvoerder van de veiligheidsregio meldde eerder al dat een monteur naar het ziekenhuis is gebracht.
6 uur geledenENSCHEDE (ANP) - De stroomstoring in Enschede ontstond na een "incident" bij een verdeelstation aan de Vechtstraat in de Twentse stad. Dat meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio na berichtgeving hierover door RTV Oost. Bij het voorval raakte een monteur gewond, zegt de woordvoerder. Deze persoon moest naar het ziekenhuis.
6 uur geleden