Stikstofuitstoot veehouders opnieuw gedaald
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse veehouders produceerden in 2019 minder stikstof dan een jaar eerder. Voor een deel komt dat doordat boeren ander voer zijn gaan gebruiken. Daarnaast nam het aantal dieren af. De veehouders zaten al onder het Europese stikstofplafond en duiken daar nu verder onder. Vooral boeren met runderen, varkens en kippen stoten minder stikstof uit. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuwe cijfers.
In 2019 kwam er 490 miljoen kilo stikstof uit dierlijke mest. Dat is ruim 13 miljoen kilo minder dan een jaar eerder. In 2018 zat de veesector voor het eerst net onder het Europees vastgestelde maximum van 504,4 miljoen kilo. De afstand tot dat plafond is nu groter geworden.
Twee derde van de krimp kwam voor rekening van de melkveehouderijen. Melkboeren zitten nu ook onder het plafond dat de Europese Unie specifiek heeft vastgesteld voor hun sector. De uitstoot van stikstof kromp omdat het aantal koeien afnam. Daarnaast gebruikten zij voer met minder stikstof. Dit leidde overigens niet tot een lagere melkproductie per koe.
De Nederlandse veestapel produceert voor het derde jaar op rij minder fosfaat. Boeren zitten al sinds 2017 onder het Europese fosfaatplafond.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Een deel van de Nederlandse strategische olievoorraad wordt op de markt gebracht, meldt minister Stientje van Veldhoven (Klimaat en Groene Groei, D66). Het gaat om ongeveer 780.000 vaten in handen van de Staat. In juli werden al 2,7 miljoen vaten olie van de strategische voorraad in handen van commerciële partijen vrijgegeven.
18 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten hebben er woensdag mee ingestemd de importtarieven op een groot deel van de Armeense producten tijdelijk af te schaffen. De Europese Commissie deed dit voorstel afgelopen zomer om Armenië te steunen na handelsbeperkingen en dreigingen vanuit Rusland. Dat gebeurde rondom parlementsverkiezingen, die gewonnen werden door de EU-gezinde premier Nikol Pasjinjan.
31 minuten geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Arbodienstverlener Arbo Unie verwacht dat in september het aantal ziekmeldingen van werknemers zeer sterk zal stijgen. Volgens een analyse van Arbo Unie over de jaren 2020 tot en met 2025 ligt het aantal ziekmeldingen in september gemiddeld 69 procent hoger dan in augustus. September is volgens de arbodienst het punt waarop het verzuimseizoen begint.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - Herenmodewinkelketen Ogér moet gegevens over de leden van zijn businessclub met de Belastingdienst delen. Dat heeft de rechtbank Noord-Holland woensdag bepaald, nadat de fiscus hierover een kort geding startte. De Belastingdienst vermoedt dat het lidmaatschap van de businessclub deels wordt ingezet om privé-uitgaven, zoals de aanschaf van kleding of deelname aan evenementen, om te zetten naar een zakelijke kostenpost.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) gaat naar alle waarschijnlijkheid volgende week donderdag de rente in de eurozone opnieuw verhogen. Dat denkt de Duitse centralebankpresident Joachim Nagel. In juni kwam de ECB ook met een renteverhoging met een kwart procentpunt om de hoge inflatie tegen te gaan.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het Nationaal Warmtefonds heeft in de eerste acht maanden van dit jaar al meer leningen verstrekt voor energiebesparende maatregelen dan over heel 2025. Ook het verstrekte bedrag nam flink toe vergeleken met vorig jaar.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag vrijwel onveranderd geopend. De aandacht van beleggers blijft uitgaan naar het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten en de verder stijgende olieprijzen.
3 uur geleden