Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stikstofprotest in Stroe ruim uur later dan gepland begonnen

Stikstofprotest in Stroe ruim uur later dan gepland begonnen

STROE (ANP) - Het officiële programma van het protest tegen de stikstof- en natuurplannen van het kabinet in het Gelderse Stroe is omstreeks 13.15 uur begonnen. Eigenlijk zou het programma om 12.00 uur van start gaan, maar op dat moment waren nog veel mensen onderweg naar het terrein waar actie wordt gevoerd.

Vele duizenden boeren en andere tegenstanders van de stikstofplannen hebben zich verzameld op het terrein. Ook staan er duizenden tractoren rond het veld, waar een podium is neergezet. De sfeer is gemoedelijk. Uit de speakers schalt non-stop boerenrock. Veel betogers nuttigen een drankje, vooral alcoholvrij bier. Ook friet en ijsjes zijn in trek. Verder vlogen er vliegtuigjes met teksten erachter als 'no farmers no food' en 'proud to be a farmer'.

Aanleiding voor de demonstratie is een plan dat minister Christianne van der Wal (Natuur en Stikstof) onlangs naar de Tweede Kamer stuurde. De ammoniakuitstoot van de landbouw moet wat haar betreft gemiddeld met 40 procent omlaag, zodat de natuur niet langer wordt overbelast. In beschermde natuurgebieden zelf mag volgens de plannen vrijwel geen uitstoot meer plaatsvinden, direct daaromheen is volgens de minister een vermindering van 70 procent noodzakelijk. Alleen dan gaat het volgens haar lukken om de stikstofbelasting op de natuur genoeg te verminderen.

Bredere blik

Johan Veenstra (24) uit Burum (Friesland) vindt dat het beleid nu veel te veel draait om stikstofuitstoot van boeren. Je moet breder kijken, vindt hij. "Mensen willen ook massaal goedkoop op vliegvakantie. We moeten kijken naar onze algehele ecologische voetafdruk", zegt hij. De natuur vindt hij zeker belangrijk, maar "daar kun je niet je brood mee verdienen". Veenstra wijst ook op de oorlog in Oekraïne en de groeiende wereldbevolking. Nu een voedselcrisis dreigt, is het volgens hem wel een erg slecht moment om in te grijpen in de Nederlandse landbouw.

Marc de Vries (26) vult aan dat ook de industrie en Schiphol een bijdrage moeten leveren aan het terugdringen van de uitstoot van stikstof. Het kabinet heeft aangegeven in de komende maanden plannen te maken om de uitstoot van stikstofoxiden door de industrie en het vervoer terug te dringen, maar veel vertrouwen heeft De Vries daar niet in. "Daar hadden ze eerder mee moeten komen."

Meer uit Binnenland

OM eist 11 jaar cel en tbs tegen Vlaardingse pleegouders 

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft celstraffen van elf jaar en tbs met dwangverpleging geëist in de zaak over de ernstige mishandeling van het Vlaardingse pleegmeisje (10). Het OM acht bewezen dat Johnny van den B. en Daisy W. hun pleegkind opzettelijk zwaar lichamelijk letsel hebben toegebracht. Dit zou zijn gebeurd tussen juni 2023 en 20 mei 2024, het moment waarop ze in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis belandde met tien botbreuken en hersenletsel.

3 uur geleden
Ombudsman onderzoekt gevolgen overheidsbeleid voor boeren

DEN HAAG (ANP) - De Nationale ombudsman Reinier van Zutphen begint een onderzoek naar de gevolgen van het overheidsbeleid voor boeren. Het onderzoek richt zich op de afgelopen tien jaar en de ervaringen van boeren zullen centraal staan.

5 uur geleden
Boetes op illegale verkoop vapes 700 euro hoger

DEN HAAG (ANP) - De boete voor de illegale verkoop van e-sigaretten is met 700 euro verhoogd tot 2040 euro voor een eerste overtreding, schrijft demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid) in een brief aan de Tweede Kamer. Bij een volgende overtreding gaat de boete met 1000 euro omhoog naar 3060 euro.

5 uur geleden
Nu al meer dan 2000 zonuren dit jaar

DE BILT (ANP) - De zon heeft zich dit jaar veel vaker laten zien. Gemiddeld waren er al meer dan 2000 zonuren verspreid over het land. Normaal gesproken telt het jaar tot vrijdag zo'n 1700 zonuren. Het is sinds 1906 pas vier keer eerder voorgekomen dat in een jaar de zon gemiddeld meer dan 2000 uur scheen, laat Weeronline weten.

5 uur geleden
Moeder: mijn zoons zijn beschadigd in Vlaardings pleeggezin

ROTTERDAM (ANP) - De biologische moeder van twee Syrische jongens stelt dat haar zonen beschadigd uit het Vlaardingse pleeggezin van Johnny van den B. en Daisy W. zijn gekomen. "Zij kunnen niet vergeten wat hen allemaal is aangedaan. Zij kunnen niet vergeten wat ze hebben moeten doormaken", staat in haar slachtofferverklaring die vrijdag in de Rotterdamse rechtbank werd voorgelezen.

5 uur geleden
Vlaardings pleegmeisje heeft 24 uur per dag zorg nodig

ROTTERDAM (ANP) - Het Vlaardingse pleegmeisje moet 24 uur per dag worden begeleid. "Ze is fors beperkt geraakt in lichamelijk en cognitief opzicht", zei een van haar curatoren vrijdag in de rechtbank in Rotterdam.

6 uur geleden
Oud-presentatrice Viola Holt (76) overleden

MUIDERBERG (ANP) - Voormalig presentatrice en tv-persoonlijkheid Viola Holt is overleden. Ze stierf donderdagavond op 76-jarige leeftijd in haar woonplaats Muiderberg, heeft haar familie aan het ANP bekendgemaakt. Holt vierde haar grootste successen in de jaren 90 met het middagprogramma 5 Uur Show voor RTL 4.

8 uur geleden