Stikstofprofessor: duidelijkheid nodig over uitkoop piekbelasters
LEIDEN (ANP) - Het rapport van Johan Remkes over de stikstofaanpak is "een stap in de goede richting", vindt 'stikstofprofessor' Jan-Willem Erisman. Volgens de hoogleraar van de Universiteit Leiden, die is gespecialiseerd in het onderwerp, moet er nog wel duidelijkheid komen over een aantal belangrijke punten. Bijvoorbeeld over de vraag wie precies de 500 tot 600 piekbelasters zijn die wat Remkes betreft op korte termijn uitgekocht zouden moeten worden om de stikstofneerslag op de natuur al snel te verminderen.
Daarover geeft het rapport "nog niet de gewenste duidelijkheid", reageert Erisman op de website van de universiteit. Een duidelijke definitie van wat een piekbelaster precies is ontbreekt nog. Remkes meldde in zijn rapport wel dat hij niet alleen denkt aan boerenbedrijven, maar ook aan bedrijven uit andere sectoren die grote hoeveelheden stikstofverbindingen uitstoten die schadelijk zijn voor de natuur.
"Wat ook ontbreekt is hoe de financiële middelen verdeeld zouden moeten worden en of de gereserveerde 25 miljard euro voldoende zal zijn", aldus de hoogleraar environmental sustainability. Hij signaleert ook dat Remkes "weinig aandacht" heeft voor de rol van marktpartijen als voerleveranciers, banken en afnemers van de landbouwproducten. Zij hebben tot nog toe vooral ingezet op groei van de productie, merkt Erisman op.
De hoogleraar prijst de manier waarop Remkes heeft gecommuniceerd. Hij weet "de juiste toon te vinden door ruim begrip te tonen voor de grote wanhoop die hij gezien heeft bij boeren". Erisman hoopt dat het kabinet nu geleerd heeft "hoe dit complexe en gevoelige probleem aan te pakken".
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Op dag twee van de landelijke eindexamens voor middelbare scholieren staat de klachtenteller over die toetsen op iets minder dan 95.000. Dat is "best veel", stelt Inass Jagour, bestuurslid en woordvoerder van het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS). "Vorig jaar werd er gedurende de hele examenperiode 240.000 keer geklaagd."
10 minuten geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - De Hondius is rond 20.00 uur Nederlandse tijd vertrokken uit de haven van Granadilla op Tenerife, ziet ANP ter plaatse.
36 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Het NOS Jeugdjournaal krijgt de Ere Zilveren Nipkowschijf. Dat werd maandag bekendgemaakt in de talkshow Eva op NPO 1. Het programma krijgt de prijs omdat het 45 jaar bestaat en omdat het volgens de jury "met de juiste toon" jonge kijkers weet te bereiken.
56 minuten geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - Nu de Hondius is aangemeerd in de haven van Granadilla op Tenerife, worden opvarenden aan wal gehaald, ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Eerder gebeurde dat nog met behulp van een bootje, dat pendelde tussen het schip dat voor anker lag in de haven en de pier.
1 uur geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - De Hondius meert aan in de haven van Granadilla in Tenerife vanwege de aanhoudende harde wind. Dat meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid op gezag van de havenautoriteit, die daartoe een verzoek deed.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Met het besluit over nieuwe sancties tegen gewelddadige Israëlische kolonisten laat de EU zien dat geweld door kolonisten "echt onacceptabel is", vindt buitenlandminister Tom Berendsen. Hiermee geven de 27 EU-lidstaten een stevig signaal af, zei hij maandag na afloop van de vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
2 uur geledenOMAHA (ANP/AFP) - De achttien Amerikaanse opvarenden van de Hondius zijn aangekomen in quarantainecentra in de Verenigde Staten. Zij werden zondag geëvacueerd van het cruiseschip waar het hantavirus was uitgebroken.
2 uur geleden