Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stikstofminister Van der Wal vindt protesten 'echt heftig worden'

Stikstofminister Van der Wal vindt protesten 'echt heftig worden'

DEN HAAG (ANP) - Minister Christianne van der Wal (Natuur en Stikstof) vindt de protesten van de boeren nu wel "echt heftig worden", ook al had ze vooraf heftigheid verwacht, zei ze tijdens een kort persmoment. Ze weet nog niet of ze dinsdag met boeren in gesprek gaat, die opnieuw protesteren tegen de stikstofplannen en onder meer voor het gebouw van de Tweede Kamer staan met tractoren en een paar koeien hebben meegenomen.

Van der Wal hoeft niet in de Kamer te zijn en heeft andere zaken op haar agenda staan, zei ze. Maar ze zal niettemin overleggen hierover. "Ik ben altijd bereid om het gesprek aan te gaan". Ze voelt zich wel veilig om dit te doen.

De minister benadrukte nogmaals dat ze de zorgen van veel boeren en boerengezinnen echt snapt. "Tegelijkertijd zie ik veel beelden ontstaan en zie ik de nuance een beetje verdwijnen. Alsof we het hele platteland leegvegen en er helemaal geen toekomst meer is voor boeren in Nederland. Dat is natuurlijk echt niet het geval."

Stikstofkaart

De stikstofkaart die ze onlangs presenteerde "geeft richting en is een vertrekpunt om mee aan de slag te gaan". Samen met de provincies is er een jaar de tijd om te bepalen wat echte doelen zijn per gebied, maar "we hebben acht jaar de tijd om de doelen te halen. En dat is ruim de tijd", aldus Van der Wal.

Daarnaast benadrukte ze dat er ook nog veel gebieden zijn waar ook veel toekomst is voor boeren. "Er zijn veel boeren die echt gefrustreerd en boos zijn. Tegelijk zijn er ook veel boeren die zeggen dat het over hun toekomst gaat, over de vruchtbare bodem. Daarom is het nodig dat we met elkaar veranderen, de hele sector."

Provincies

De impact zal het grootst zijn waar met name de hele intensieve industriële veehouderij dicht bij de zogenoemde Natura 2000-gebieden zit. "Daar moeten we op zoek naar een nieuwe balans. Daar is straks nog weinig ruimte voor intensieve veehouderij. Maar tegelijk kan er veel in andere gebieden."

In januari kijkt ze hoe ver de provincies zijn met de uitwerking van de stikstofplannen. Als zij niet genoeg vaart maken, grijpt de minister in.

Meer uit Politiek

Kamer wil constructie voor ontwijken erfbelasting aanpakken

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil niet dat kleine spaarders en beleggers de rekening betalen voor de beoogde hervorming van de belasting op inkomsten uit vermogen (box 3). Een ruime meerderheid vraagt het kabinet om in ieder geval naar de erf- en schenkbelasting te kijken als alternatieve dekking. Ook de regeringspartijen D66 en CDA steunen die oproep, zeer tegen de zin van coalitiepartner VVD.

6 uur geleden
Volt nodigt kabinet uit voor samenwerking: brede meerderheid

DEN HAAG (ANP) - Volt-fractievoorzitter in de Eerste Kamer Gaby Perin-Gopie heeft het kabinet uitgenodigd om voor een brede meerderheid te gaan samenwerken met haar partij en PRO. In de Algemene Politieke Beschouwingen in de senaat zei ze dat dit de beste en snelste oplossing is voor premier Rob Jetten.

6 uur geleden
Kamer stemt voor bijmengverplichting groen gas

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft ingestemd met een wet die het energieleveranciers verplicht om CO2 te besparen door voor een deel groen gas te leveren. Er klonk veel kritiek op vanuit de oppositie, ook van PRO, dat bang is dat die plicht de intensieve veehouderij in stand houdt. Mestvergisting is namelijk een van de bronnen van groen gas. PRO en veel andere partijen willen ook voorkomen dat de energierekening van huishoudens te veel stijgt als gevolg van de wet.

7 uur geleden
IPO-voorzitter Adema: vergoeding provinciale politici moet omhoog

ENSCHEDE (ANP) - Het Rijk moet provinciale politici meer gaan betalen om hun werk uit te voeren. Daarvoor pleit IPO-voorzitter Ina Adema op het jaarcongres van het Interprovinciaal Overleg in Enschede. Een lid van Provinciale Staten ontvangt nu maandelijks 2256,23 euro bruto, plus een onkostenvergoeding van bijna 225 euro.

9 uur geleden
Van Meenen (D66) wil bezuinigingen op onderwijs voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Senator Paul van Meenen (D66) wil mogelijke bezuinigingen op onderwijs tegenhouden, als het zover komt. "U kunt me altijd wakker maken als iemand dreigt op onderwijs te bezuinigen", zei hij tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen in de Eerste Kamer.

11 uur geleden
BBB steunt begroting ook in Senaat niet als stikstofplan blijft

DEN HAAG (ANP) - De BBB steunt ook in de Eerste Kamer de begroting van het kabinet niet als de stikstofplannen niet worden aangepast. Fractievoorzitter Ilona Lagas herhaalde daarmee wat partijleider Henk Vermeer eerder in de Tweede Kamer zei.

11 uur geleden
Rosenmöller noemt kabinet tot nu toe 'waardeloze vertoning'

DEN HAAG (ANP) - Wat het kabinet sinds de start in februari heeft laten zien, is "een waardeloze vertoning", vindt PRO-fractievoorzitter in de Eerste Kamer Paul Rosenmöller. Volgens hem is het kabinet vooral met zichzelf bezig "in een eindeloos proces om tot een meerderheid te komen".

12 uur geleden