Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stigma zit bestrijding hiv in de weg op Aruba, Bonaire en Curaçao

Stigma zit bestrijding hiv in de weg op Aruba, Bonaire en Curaçao

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal nieuwe hiv-diagnoses op Aruba, Bonaire en Curaçao is ondanks de toegang tot testen en behandeling niet gedaald. Dat meldt het Aidsfonds vrijdag op basis van een 4-jarige studie van de ziekenhuizen op de eilanden in samenwerking met het Universitair Medisch Centrum Utrecht. Dit zou komen door het stigma dat heerst rond hiv in het Caribisch gebied. In de rest van de wereld is wel een daling te zien in de hiv-diagnoses.

Hiv-infecties komen relatief tenminste drie tot vijf keer vaker voor op de eilanden dan in Nederland. Op Aruba worden vooral homoseksuele mannen gediagnosticeerd met het virus, terwijl het op Bonaire en Curaçao meestal om heteroseksuele mannen en vrouwen gaat. Bij die laatste groep wordt hiv vaak pas laat ontdekt. Dit geldt ook voor 50-plussers en immigranten. Volgens het Aidsfonds hebben mensen weinig kennis van hiv en "wordt het testen op een mogelijke infectie uit angst en schaamte lang uitgesteld".

Tekenend voor de onwetendheid is dat 60 tot 70 procent van de mensen op de Nederlandse eilanden die de afgelopen vier jaar een hiv-diagnose kreeg niet bekend was met de hiv-preventiepil PrEP. Bovendien is de toegang tot het middel op de eilanden nog niet goed geregeld.

Buitensleutel

Van de mensen op de eilanden bij wie hiv is geconstateerd, deelt bijna de helft dit niet met zijn of haar naasten en ruim 90 procent vertelt het niet aan collega's. Volgens het Aidsfonds gebeurt dit "uit angst om buitengesloten te worden of uit schaamte". Ruim een kwart van hen ervaart al een gevoel van uitsluiting.

"De nieuwe verzamelde cijfers zetten nu niet alleen de zorgmedewerkers aan het denken over hoe het taboe te doorbreken en het testen te verbeteren, maar hopelijk ook de beleidsmakers die dringend wetten moeten aanpassen", aldus Mark Vermeulen, directeur van het Aidsfonds, toe.

Hiv-remmers

Wel laten de mensen in het Caribisch gebied die eenmaal een hiv-diagnose krijgen zich goed behandelen met hiv-remmers. Hiermee wordt het virus onderdrukt en kan het niet meer worden doorgegeven.

Meer uit Binnenland

Wijdemeren stelt asielopvang Loosdrecht uit om veiligheidszorgen

LELYSTAD (ANP) - De gemeente Wijdemeren stelt de opvang van asielzoekers in het leegstaande gemeentehuis in Loosdrecht uit omdat er niet genoeg politiecapaciteit is. Eerder woensdag zei opvangorgaan COA nog dat de eerste van 110 mensen er nog dezelfde dag naartoe zouden worden gebracht. Maar na nieuw overleg tussen gemeente, politie en Openbaar Ministerie werd geconcludeerd dat de politie de veiligheid niet kan garanderen.

7 minuten geleden
Dwangsom voor COA gaat in: nog ruim 200 asielzoekers in hotel Epe

EPE (ANP) - In het Fletcher Hotel in Epe zitten nog altijd ruim tweehonderd asielzoekers gehuisvest, zegt directeur Rob Hermans van de hotelketen. Woensdag is de deadline verstreken die de gemeente Epe heeft gesteld aan het opvangorgaan COA. De organisatie moet 63.480 euro per dag betalen zolang er nog asielzoekers in het hotel zitten.

51 minuten geleden
IND en OM willen schijnerkenningen bij rechter ongedaan maken

DEN HAAG (ANP) - Een standaardverzoek bij de rechter om de zogeheten schijnerkenning van een kind ongedaan te maken, wordt in april getest. De Immigratie- en Naturalisatiedienst en het Openbaar Ministerie dienen deze maand drie van die verzoeken in bij een civiele rechter om te zien of ze standhouden.

1 uur geleden
Opnieuw celstraffen opgelegd voor de rellen op het Malieveld

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft drie mannen veroordeeld tot celstraffen voor betrokkenheid bij de ernstige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. De mannen hebben zich volgens de rechtbank schuldig gemaakt aan openlijke geweldpleging. Een van hen was betrokken bij het omverwerpen van een in brand gestoken politieauto, meldt het Openbaar Ministerie.

1 uur geleden
Interview met leider Vlaams Belang op UvA afgelast om veiligheid

AMSTERDAM (ANP) - Een interview donderdag van studenten met Tom Van Grieken, de voorzitter van de Belgische partij Vlaams Belang, op de Universiteit van Amsterdam (UvA) is afgelast, meldt het universiteitsmedium Folia. Reden zou zijn dat de veiligheid van de politicus niet kan worden gewaarborgd.

3 uur geleden
Inspecties: zorg asielzoekers met psychische nood onvoldoende

DEN HAAG (ANP) - Organisaties die te maken hebben met asielzoekers met een hoge behoefte aan psychische zorg en veiligheid, werken niet goed samen. Hun werkzaamheden sluiten niet op elkaar aan en de samenwerking verloopt stroef. Dat concluderen de inspecties Justitie en Veiligheid en Gezondheidszorg en Jeugd na onderzoek.

3 uur geleden
Advies: verweesde Joodse roofkunst moet aparte collectie worden

AMSTERDAM (ANP) - Door de nazi's geroofde kunstobjecten van Nederlandse Joden die na de Tweede Wereldoorlog nooit zijn geclaimd, moeten teruggaan naar de Joodse gemeenschap. De manier waarop dat het beste zou kunnen, staat in een advies van een commissie onder aanvoering van Lodewijk Asscher. Hij heeft het opgesteld op verzoek van de vorige minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Eppo Bruins.

4 uur geleden