
Stig Engström verantwoordelijk voor moord premier Palme in 1986
STOCKHOLM (ANP) - Meer dan 34 jaar nadat de Zweedse premier Olof Palme werd vermoord voor een bioscoop in Stockholm, heeft het Zweedse Openbaar Ministerie geconcludeerd dat Stig Engström (1934-2000) de vermoedelijke moordenaar is geweest. Hij is bekend als de Skandiaman, naar het bedrijf waar hij voor werkte.
Het is volgens hoofdaanklager Krister Petersson vermoedelijk het grootste en langste politieonderzoek ooit geweest. Het Zweedse Openbaar Ministerie laat de zaak verder voor wat het is, want de verdachte Engström is al 20 jaar dood en kan niet worden aangeklaagd.
Palme was premier van 1969 tot 1976 en van 1982 tot aan zijn dood. De sociaaldemocraat werd op 28 februari 1986 in het bijzijn van zijn vrouw op straat doodgeschoten na een bezoek aan de bioscoop.
In de buurt
Engström was een van de circa twintig mensen die in de buurt van de premier waren, toen die werd vermoord. Hij is eerst als ooggetuige verhoord door de politie. Die vond zijn getuigenissen verwarrend en onbetrouwbaar, maar als verdachte van de moord kwam hij pas dertig jaar later in beeld toen een schrijver, Lars Larsson hem in zijn boek "Nationens Fiende' als dader opvoerde.
Over Engströms mogelijke motieven is weinig duidelijk. Volgens nabestaanden en kennissen begaf hij zich in Palme-vijandige kringen. Hij kon goed uit de voeten met een wapen en was lid van een schietvereniging. Hij leefde boven zijn stand, kampte een tijdje met financiële problemen en had een drankprobleem, aldus justitie.
Geen bewijzen
Volgens Petersson zijn er geen bewijzen voor een bredere samenzwering gevonden, maar het kan ook niet helemaal uitgesloten worden dat Engström daar toch deel van uitmaakte. Een wapen dat in beslag is genomen, kan met de huidige stand van de forensische techniek niet aan de moord worden gekoppeld.
In 1989 leek de moord opgelost, toen de 42-jarige Zweed Christer Pettersson ervoor werd veroordeeld, maar die werd in hoger beroep weer vrijgesproken. Duizenden mensen zijn ondervraagd in de zaak. In de loop der jaren hebben meer dan 130 mensen de verantwoordelijkheid voor de moord opgeëist.
De onderzoekers gaan nu uit van een enkele dader, Stig Engström, die overleden is en dus niet kan worden vervolgd. Daarom wordt het onderzoek afgesloten, aldus Petersson.
Meer uit Buitenland
MADRID/OURENSE (ANP/AFP) - Door dalende temperaturen en kans op regen in het noorden van Spanje lijken brandbestrijders de overhand te krijgen op de natuurbranden. Na een hittegolf van zestien dagen wordt koelte en regen verwacht.
26 minuten geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - Israël bestudeert momenteel het jongste voorstel voor een bestand in de Gazastrook. Hamas heeft al met het plan ingestemd.
52 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat zijn land al werkt aan "concrete veiligheidsgaranties", een dag na zijn overleg daarover in Washington. "Dit was echt een belangrijke stap richting het beëindigen van de oorlog en het garanderen van de veiligheid van Oekraïne en ons volk", verklaart Zelensky op X.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de Zwitserse stad Genève voorgesteld als mogelijke locatie voor een ontmoeting tussen de Russische president Vladimir Poetin en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Het is nog niet bekend waar en wanneer de bijeenkomst moet plaatsvinden.
3 uur geledenKIRUNA (ANP/AFP) - In Zweeds Lapland wordt een architectonisch en historisch bijzonder kerkgebouw 5 kilometer verplaatst. De Lutherse kerk uit 1912 van vooral rood hout geldt als een van de mooiste van Zweden. De kerk staat in Kiruna, ruim 900 kilometer ten noorden van Stockholm.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Vorig jaar kwamen wereldwijd 383 hulpverleners om het leven, meldt VN-hulporganisatie OCHA. Nooit eerder was het aantal doden onder hulpverleners in een jaar tijd zo hoog. De zwaarste tol werd betaald in Gaza, waar 181 doden vielen, gevolgd door Soedan, waar 60 hulpverleners omkwamen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft zich op X uitgesproken voor de kinderen die tijdens de oorlog in Oekraïne zijn ontvoerd door Rusland. "Het menselijk lijden in deze oorlog moet stoppen", aldus Von der Leyen. Ze besprak de zaak maandag ook met de Amerikaanse president Donald Trump en bedankte hem voor zijn "inzet om alle kinderen te herenigen met hun geliefden".
6 uur geleden