Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stichting wil schadevergoeding Google voor gebruikers Android

Stichting wil schadevergoeding Google voor gebruikers Android

AMSTERDAM (ANP) - Een organisatie dient een schadeclaim in tegen techbedrijf Google. Dat zou gebruikers hebben gevolgd met Android, het besturingssysteem op veel mobiele telefoons, en daardoor veel informatie over hen hebben verzameld.

De zaak is aangespannen door Stichting Massaschade & Consument. Die zegt dat de smartphones met Android "systematisch grote hoeveelheden informatie over het smartphonegebruik naar Google doorzetten". Dit kan niet worden uitgezet. De telefoon houdt bij "welke apps iemand gebruikt, welke producten er besteld worden en zelfs of gebruikers liggen te slapen." Dat is volgens de stichting in strijd met Europese privacyregels.

De claimclub wil een schadevergoeding voor zo'n negen miljoen Nederlanders die sinds 2018 een telefoon met Android hebben gebruikt. Een bedrag noemt de stichting niet. Het is ook niet bekend hoeveel mensen zich hebben aangesloten bij de collectieve actie.

Mogelijkheden verruimd

Door veel gegevens over gebruikers te verzamelen, kan Google een beeld krijgen van hun interesses en hobby's. Ook kan Google weten of iemand bijvoorbeeld op zoek is naar een nieuwe keuken. Het bedrijf kan er dan voor zorgen dat iemand advertenties van keukenstudio's uit de eigen regio te zien krijgt. Bedrijven hebben er veel geld voor over om potentiële klanten zo al te bereiken voordat ze een voet in de eigen winkel hebben gezet.

In een reactie noemt Google de massaclaim "een speculatieve rechtszaak voor opportunistisch financieel gewin. Er wordt een misleidend beeld geschetst van hoe Android en onze andere systemen werken." Het bedrijf zegt de zaak "met veel vertrouwen" tegemoet te zien.

Nederland heeft de mogelijkheden voor massaclaims in de afgelopen jaren verruimd. Daardoor werden eerder vergoedingen geëist van onder meer TikTok, tv-fabrikant LG, softwarebedrijf Adobe, verzekeraar Achmea, staalfabriek Tata Steel, gezondheidsdienst GGD en van Meta, het moederbedrijf van Facebook en Instagram. Google werd vorig jaar voor de rechter gesleept door de Consumentenbond om de verkoop van advertenties.

Meer uit Binnenland

Het Familiediner stopt na 25 jaar en werkt aan laatste seizoen

HILVERSUM (ANP) - Het Familiediner stopt na een kwart eeuw op de Nederlandse televisie. Dat hebben de EO en presentator Bert van Leeuwen bekendgemaakt. "Ik heb goed en slecht nieuws. Het slechte nieuws is: Het Familiediner stopt. Echt waar", zegt Van Leeuwen op sociale media. "Maar het goede nieuws is: we maken nog één serie, dus grijp je kans, voordat het te laat is."

54 minuten geleden
Fietser overleden na ongeluk met auto in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Bij een ongeval tussen een auto en een fietser op het Oostmolenerf in Rotterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 40-jarige Rotterdammer overleden. Dat meldt de Rotterdamse politie.

6 uur geleden
Truly Naked is de grote winnaar bij uitreiking Gouden Kalveren

UTRECHT (ANP) - Truly Naked is de grote winnaar geworden bij de uitreiking van de Gouden Kalveren, de belangrijkste filmprijzen van Nederland. De film verzilverde maar liefst zes van de zeven nominaties, waaronder die van beste film, beste regie en beste scenario, werd vrijdag duidelijk tijdens de slotavond van het Nederlands Film Festival in de Stadsschouwburg in Utrecht.

12 uur geleden
Hoeveelheid ingeleverd vuurwerk stijgt naar bijna zes ton

DEN HAAG (ANP) - Mensen hebben in de afgelopen week iets meer dan 1600 kilo vuurwerk ingeleverd. Dat kon bij speciale inzamelpunten van de overheid. Volgens cijfers van het ministerie van Justitie en Veiligheid kwam 528 kilo binnen in Zwolle, 342,1 kilo in Amsterdam, 254 kilo in Haarlem en 179,5 kilo in Leiden.

18 uur geleden
Jetten: geen herstelbetalingen na onderzoek koloniale rol Oranjes

DEN HAAG (ANP) - Er komen geen nieuwe herstelbetalingen naar aanleiding van het onderzoek naar de koloniale rol van de Oranjes, zei premier Rob Jetten in zijn wekelijkse persconferentie. Volgens de minister-president loopt er al een meerjarenprogramma sinds de excuses voor het slavernijverleden.

19 uur geleden
Recordaantal Jemenieten lijdt honger dit jaar door conflict

SANAA (ANP/RTR) - Een recordaantal Jemenieten in door de regering gecontroleerde gebieden kon dit jaar niet zijn voedselbehoefte vervullen, volgens het Wereldvoedselprogramma. Dit volgt op het oplaaien van het geweld tussen Saudi-Arabië en de door Iran gesteunde Houthi's.

20 uur geleden
Coördinator racisme: koning voorbeeld voor erkenning kolonialisme

DEN HAAG (ANP) - Het optreden van koning Willem-Alexander is een voorbeeld voor andere koningshuizen wereldwijd hoe om te gaan met de rol die ze in het koloniale verleden hebben gespeeld. Dat zegt Rabin Baldewsingh, de Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme (NCDR) tegen het ANP. "Door dit onderzoek heeft de koning laten zien dat Nederland een voorbeeld is van hoe je het koloniale verleden onder ogen komt. Het erkennen en herkennen is cruciaal voor hoe we daarmee omgaan. Hij maakt mijn werk makkelijker."

20 uur geleden