Stichting wil schadevergoeding Google voor gebruikers Android
AMSTERDAM (ANP) - Een organisatie dient een schadeclaim in tegen techbedrijf Google. Dat zou gebruikers hebben gevolgd met Android, het besturingssysteem op veel mobiele telefoons, en daardoor veel informatie over hen hebben verzameld.
De zaak is aangespannen door Stichting Massaschade & Consument. Die zegt dat de smartphones met Android "systematisch grote hoeveelheden informatie over het smartphonegebruik naar Google doorzetten". Dit kan niet worden uitgezet. De telefoon houdt bij "welke apps iemand gebruikt, welke producten er besteld worden en zelfs of gebruikers liggen te slapen." Dat is volgens de stichting in strijd met Europese privacyregels.
De claimclub wil een schadevergoeding voor zo'n negen miljoen Nederlanders die sinds 2018 een telefoon met Android hebben gebruikt. Een bedrag noemt de stichting niet. Het is ook niet bekend hoeveel mensen zich hebben aangesloten bij de collectieve actie.
Mogelijkheden verruimd
Door veel gegevens over gebruikers te verzamelen, kan Google een beeld krijgen van hun interesses en hobby's. Ook kan Google weten of iemand bijvoorbeeld op zoek is naar een nieuwe keuken. Het bedrijf kan er dan voor zorgen dat iemand advertenties van keukenstudio's uit de eigen regio te zien krijgt. Bedrijven hebben er veel geld voor over om potentiële klanten zo al te bereiken voordat ze een voet in de eigen winkel hebben gezet.
In een reactie noemt Google de massaclaim "een speculatieve rechtszaak voor opportunistisch financieel gewin. Er wordt een misleidend beeld geschetst van hoe Android en onze andere systemen werken." Het bedrijf zegt de zaak "met veel vertrouwen" tegemoet te zien.
Nederland heeft de mogelijkheden voor massaclaims in de afgelopen jaren verruimd. Daardoor werden eerder vergoedingen geëist van onder meer TikTok, tv-fabrikant LG, softwarebedrijf Adobe, verzekeraar Achmea, staalfabriek Tata Steel, gezondheidsdienst GGD en van Meta, het moederbedrijf van Facebook en Instagram. Google werd vorig jaar voor de rechter gesleept door de Consumentenbond om de verkoop van advertenties.
Meer uit Binnenland
ALKMAAR (ANP) - Een 64-jarige man die terechtstaat voor een verkrachting van ruim twee decennia terug, ontkent dat hij de dader is. Dat bleek maandag tijdens een eerste zitting in de rechtbank in Alkmaar. Een 16-jarig meisje werd 24 jaar geleden in het Noord-Hollandse Lisserbroek met veel geweld verkracht.
18 minuten geledenARNHEM (ANP) - Een 44-jarige man uit Barneveld is veroordeeld tot zeven jaar cel voor het jarenlang seksueel misbruiken van zijn minderjarige dochter en stiefdochter. Ook maakte hij met een verborgen camera beelden van mensen in de toiletruimte van zijn woning.
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De situatie van kinderen van asielzoekers die nu in noodopvanglocaties zitten, moet beter. Dat zegt asielminister Bart van den Brink in reactie op de "urgente aanbeveling" van de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) om binnen zes maanden met verbeteringen te komen. Hij pleit voor het "versneld afbouwen van noodopvanglocaties", maar komt niet direct met maatregelen om dit te bereiken en wijst op staand beleid.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De stijgende energiekosten zijn "een tikkende sociale tijdbom", zegt de Zuid-Hollandse gedeputeerde Arno Bonte. De provincie liet onderzoekers berekenen hoe hoog de energierekening over 25 jaar kan zijn. "Het rapport laat zien dat huishoudens met lage inkomens en kleine bedrijven extra hard dreigen te worden geraakt door explosief stijgende energielasten", aldus Bonte, die over energie gaat en lijsttrekker is van PRO bij de komende provinciale verkiezingen.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De AIVD en MIVD hebben onvoldoende zicht op de ontwikkeling en het gebruik van kunstmatige intelligentie binnen de diensten, schrijft de Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (CTIVD). De ontwikkeling van nieuwe AI-toepassingen gaat sneller dan het maken van regels en het bedenken hoe het goed gebruikt moet worden, staat in een rapport van de toezichthouder.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vier gemeenten hebben bij de provincie Utrecht hun zorgen geuit over het provinciale plan voor het landelijk gebied. In een brief aan Provinciale Staten schrijven de gemeenten Leusden, Woudenberg, Rhenen en Renswoude dat de stikstofmaatregelen bij boeren en andere betrokken partijen leiden tot onzekerheid en onrust en dat het vertrouwen in de overheid daardoor afneemt.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant wil de proeftuin worden waarin nauwkeurig wordt gekeken naar de effecten die bijvoorbeeld woningbouw, uitbreiding van Defensie en natuurherstel gezamenlijk hebben voor een gebied. Tijdens overleg tussen provincies, gemeenten, waterschappen en rijksoverheid heeft Brabant aangeboden de nieuwe aanpak voor ruimtelijke keuzes uit te proberen in de provincie. Te beginnen in Woensdrecht.
1 uur geleden