Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stichting wil schadevergoeding Google voor gebruikers Android

Stichting wil schadevergoeding Google voor gebruikers Android

AMSTERDAM (ANP) - Een organisatie dient een schadeclaim in tegen techbedrijf Google. Dat zou gebruikers hebben gevolgd met Android, het besturingssysteem op veel mobiele telefoons, en daardoor veel informatie over hen hebben verzameld.

De zaak is aangespannen door Stichting Massaschade & Consument. Die zegt dat de smartphones met Android "systematisch grote hoeveelheden informatie over het smartphonegebruik naar Google doorzetten". Dit kan niet worden uitgezet. De telefoon houdt bij "welke apps iemand gebruikt, welke producten er besteld worden en zelfs of gebruikers liggen te slapen." Dat is volgens de stichting in strijd met Europese privacyregels.

De claimclub wil een schadevergoeding voor zo'n negen miljoen Nederlanders die sinds 2018 een telefoon met Android hebben gebruikt. Een bedrag noemt de stichting niet. Het is ook niet bekend hoeveel mensen zich hebben aangesloten bij de collectieve actie.

Mogelijkheden verruimd

Door veel gegevens over gebruikers te verzamelen, kan Google een beeld krijgen van hun interesses en hobby's. Ook kan Google weten of iemand bijvoorbeeld op zoek is naar een nieuwe keuken. Het bedrijf kan er dan voor zorgen dat iemand advertenties van keukenstudio's uit de eigen regio te zien krijgt. Bedrijven hebben er veel geld voor over om potentiële klanten zo al te bereiken voordat ze een voet in de eigen winkel hebben gezet.

In een reactie noemt Google de massaclaim "een speculatieve rechtszaak voor opportunistisch financieel gewin. Er wordt een misleidend beeld geschetst van hoe Android en onze andere systemen werken." Het bedrijf zegt de zaak "met veel vertrouwen" tegemoet te zien.

Nederland heeft de mogelijkheden voor massaclaims in de afgelopen jaren verruimd. Daardoor werden eerder vergoedingen geëist van onder meer TikTok, tv-fabrikant LG, softwarebedrijf Adobe, verzekeraar Achmea, staalfabriek Tata Steel, gezondheidsdienst GGD en van Meta, het moederbedrijf van Facebook en Instagram. Google werd vorig jaar voor de rechter gesleept door de Consumentenbond om de verkoop van advertenties.

Meer uit Binnenland

Strooizout bijna op in sommige gemeenten, activiteiten aangepast

DEN HAAG (ANP) - Meerdere gemeenten melden dat het strooizout plaatselijk bijna op is. Dat is bijvoorbeeld het geval in Heiloo, Bergen en Leiderdorp. Daardoor kan alleen op de belangrijkste wegen gestrooid worden of wordt het strooizout gemengd met zand.

2 minuten geleden
Woensdag code oranje in vrijwel heel Nederland

DEN HAAG (ANP) - Het KNMI verwacht woensdagochtend veel sneeuw en gladheid en daarom geldt in vrijwel het hele land code oranje. Dat is het op een na hoogste waarschuwingsniveau. Alleen in Limburg en op de Waddeneilanden blijft code geel gelden.

54 minuten geleden
Treinen rijden 'grotendeels volgens plan' na stilstand in ochtend

UTRECHT (ANP) - Na de complete stilstand tijdens de ochtendspits rijden de treinen dinsdagmiddag "grotendeels volgens plan", zo laat de NS weten. Amsterdam blijft daarop de uitzondering. "Daar kampt het spoor nog met een aantal wisselstoringen als gevolg van het winterweer."

4 uur geleden
Rijkswaterstaat roept op: werk woensdag thuis vanwege winterweer

DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat roept mensen op om als dat mogelijk is woensdag thuis te werken en niet de weg op te gaan. Tijdens de ochtendspits wordt hevige sneeuwval verwacht. "Ook neemt de wind in kracht toe, wat tijdens de sneeuwbuien voor slecht zicht kan zorgen", waarschuwt de wegbeheerder.

4 uur geleden
Derde persoon ontkwam aan schietpartij Amsterdam Nieuw-West

AMSTERDAM (ANP) - De twee tieners van 16 en 18 jaar die op nieuwjaarsdag in Amsterdam Nieuw-West werden doodgeschoten, waren volgens de politie samen met een derde persoon. Hij kon ontkomen aan de schietpartij. "Het lijkt erop dat de slachtoffers geen schijn van kans maakten", aldus de politie. De drie jongens verbleven in een opvanglocatie voor asielzoekers in de hoofdstad. Het slachtoffer van 16 jaar zou officieel in een opvangcentrum in Delft zijn ingeschreven. Een politiewoordvoerder kon dinsdagmiddag nog niets zeggen over de derde jongen of over zijn identiteit. Wel kon de woordvoerder melden dat hij getuige is in de zaak.

5 uur geleden
Inzamelingsactie Stadsherstel voor Vondelkerk ruim over ton heen

AMSTERDAM (ANP) - De teller van de inzamelingsactie van Stadsherstel voor de verwoeste Vondelkerk in Amsterdam staat dinsdag om 10.40 uur op 112.652 euro. Tot dusver kwam het geld van 1775 donateurs. Zondagavond stond het bedrag op 92.779 euro.

5 uur geleden
KNMI verwacht woensdag in ochtendspits weer hinder door sneeuw

DE BILT (ANP) - Komende nacht en vooral woensdagochtend gaat het vanuit het westen weer sneeuwen. "Met name tijdens de ochtendspits gaat dit hinder opleveren voor het verkeer", verwacht het KNMI. Het meteorologische instituut voorziet "op uitgebreide schaal" sneeuwval. Code geel blijft van kracht in het hele land. Met die code waarschuwt het KNMI mensen voor gladheid op de weg.

5 uur geleden