Stichting wil Oekraïense chauffeurs opvangen op Lelystad Airport
NIJMEGEN (ANP) - Stichting Chauffeursnieuws wil gestrande Oekraïense vrachtwagenchauffeurs gaan opvangen op de parkeerplaatsen bij Lelystad Airport. Daarover is de stichting al een tijd in gesprek met het ministerie van Infrastructuur, zegt voorzitter Aschwin Cannoo. Hij zoekt een opvangplek voor zeker honderd chauffeurs en hun voertuigen omdat ze niet naar huis willen of kunnen vanwege de oorlog in Oekraïne.
Sinds de Russische invasie van dat land helpt Cannoo samen met zo'n vijftig vrijwilligers uit het chauffeursleven Oekraïense vrachtwagenchauffeurs. Zo delen ze langs de snelweg tientallen voedselpakketten per dag uit aan de Oekraïners. Daar rijden er veel van rond in Nederland. Naar schatting van Cannoo zijn het er ruim 10.000, die vooral rijden in vrachtwagens met een Pools kenteken. Brancheorganisatie voor de transportsector TLN zegt dat het aantal Oekraïense chauffeurs in Nederland om die reden niet te meten is.
De chauffeurs die na de invasie terug naar huis wilden zijn al gegaan, denkt Cannoo. De Oekraïners die niet terug willen of kunnen, werken meestal door. "Als ze naar huis gaan krijgen ze gelijk een wapen in handen en dan zien ze hun families nog niet", aldus Cannoo. De chauffeurs kunnen echter niet bij hun geld en kunnen ook geen geld naar hun gezinnen sturen omdat Oekraïense banken op slot zitten. Volgens Cannoo zijn er ook nog schrijnende gevallen die al weken met hun vrachtwagens stilstaan in Nederland omdat ze geen werk hebben.
Centrale plek
Cannoo is op zoek naar een plek om de mensen centraal op te vangen zodat hen ook beter hulp kan worden geboden. Zijn stichting heeft naar eigen zeggen tenten en keukens klaarstaan die dan kunnen worden gebruikt.
Hij wil ook Russische chauffeurs gaan opvangen die niet naar huis willen of kunnen. In Nederland rijden er daar naar zijn schatting zo'n tweeduizend van rond. Die kunnen volgens Cannoo beter niet op dezelfde plek worden opgevangen als de Oekraïners omdat er dan problemen zouden kunnen ontstaan. "Bedrijven sturen Oekraïners al naar andere parkeerplaatsen dan de Russen en Belarussen."
Lelystad Airport wordt amper gebruikt maar is al volledig ingericht op het verwerken van vakantievluchten. De beslissing over het al dan niet openen van het vliegveld moet dit jaar worden genomen.
Meer uit Financieel
CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De kloof tussen alleenstaande Nederlanders en tweeverdieners op de huizenmarkt wordt steeds groter, stelt hypotheekadviesketen De Hypotheker op basis van eigen onderzoek.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag lager gesloten, waarbij vooral de aandelen van grote technologiebedrijven zwaar op de beursgraadmeters drukten. Zwaargewichten zoals chipbedrijven Nvidia en Broadcom en internetconcerns als Amazon, Meta en Alphabet doken lager. Een opvallende uitzondering was Intel.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - India en China staan weer directe vluchten tussen de twee landen toe. Sinds de coronapandemie in 2020 was het niet meer mogelijk om zonder tussenstop direct tussen Indiase en Chinese bestemmingen te vliegen. Het akkoord komt op een moment dat de twee Aziatische landen weer enige toenadering zoeken.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De onderhandelingen tussen vakbonden en de NS over een nieuwe cao gaan "hartstikke stroef", zei FNV-bestuurder Henri Janssen in een videoboodschap op Bluesky. Hij zei nog niet te kunnen zeggen of de bonden en de spoorvervoerder eruit komen. Een woordvoerder van de NS liet dinsdagavond weten dat de gesprekken nog lopen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering bevestigt interesse te hebben in een aandelenbelang in chipfabrikant Intel. Zo'n belang zou Washington geen stemrechten of een zetel in het bestuur opleveren, zei minister van Handel Howard Lutnick in een interview met zakenzender CNBC. Eerder kwamen al mediaberichten naar buiten dat de regering een belang wil in Intel.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse overheid heeft 407 extra producten toegevoegd aan de lijst met goederen waarvoor staal- of aluminiumheffingen gelden. Het gaat om uiteenlopende categorieën, waaronder windturbines, bulldozers en kinderzitjes. De maatregel moet ervoor zorgen dat importeurs de metaalheffingen niet kunnen omzeilen, meldt het ministerie van Handel van de Verenigde Staten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een webshop voor het Nederlandse schoenenmerk Van Lier is weer in de lucht, krap een week na het faillissement van een deel van het bedrijf. Het gaat om de site Vanlier1815.com, die expliciet verwijst naar de geschiedenis van het in 1815 opgerichte familiebedrijf dat bekend werd met nette leren herenschoenen.
8 uur geleden