Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stichting roept op om ooievaars te tellen dit weekend

Stichting roept op om ooievaars te tellen dit weekend

DEN HAAG (ANP) - De jaarlijkse ooievaarstelling begint zaterdag. Hiermee wil de Stichting Ooievaars Research & Knowhow (STORK) achterhalen hoeveel ooievaars dit jaar in Nederland overwinteren en waar. Als mensen met een verrekijker het ringnummer zien en dat doorgeven, weet de stichting ook de leeftijd van het dier.

In een zachte winter zijn ooievaars vaak rond hun nest te vinden. "Ze kennen de omgeving en weten waar voedsel te vinden is", legt STORK uit. "Als de grond bevroren is, of er ligt sneeuw, dan verandert dat. Dan moeten ze op zoek naar plekken waar meer voedselzekerheid is."

Daarom trokken ooievaars normaal gesproken naar West-Afrika. "En tegenwoordig gaan veel naar het zuiden van Spanje bijvoorbeeld", zegt Arda van der Lee, betrokken bij de stichting. Maar door klimaatverandering, en de warmere winters, blijft nu een belangrijk deel van de ooievaars ook in Nederland. "We zien steeds meer ooievaars die in september 'besluiten' om te blijven."

Dat kan voordelen hebben voor het dier. "De trektocht kan gevaarlijk zijn en hierdoor kan die eerder een nest bezetten", somt Van der Lee op. "Daarmee kan die een beter territorium kiezen." Het brengt wel een risico met zich mee als het een aantal weken vriest en voedsel daardoor moeilijker te vinden is. "Dus dat is wel een dingetje."

In de zomer houdt de stichting bij hoeveel broedparen er ongeveer zijn. "Dat wordt wel steeds lastiger, omdat we veel meer ooievaars hebben in Nederland", aldus Van der Lee. Een positief verschil met vroeger: in de jaren zestig was de ooievaar in Nederland vrijwel uitgestorven. Met de jaarlijkse telling in de winter heeft STORK een completer beeld van de vogels.

De telling is volgens de stichting een mooie gelegenheid voor mensen om naar buiten te gaan dit weekend. Deelnemers kunnen hun bevindingen via de mail of telefoon doorgeven. Van der Lee: "Een keer kregen we zelfs een melding van iemand uit de trein die een ooievaar zag. Hoe leuk is dat?"

Vorig jaar deden meer dan zeshonderd mensen mee met deze ooievaarstelling. Zij zagen 953 verschillende ooievaars in het hele land. STORK ziet dat er minder losse ooievaars worden aangetroffen, vaker zitten de vogels geconcentreerd op bepaalde plekken. Vooral bedrijventerreinen en afvalverwerkingsplekken zijn populair bij grote groepen.

Meer uit Binnenland

Scheuren ontdekt in brug richting Maasvlakte, rijstroken dicht

ROTTERDAM (ANP) - Opnieuw zijn mankementen ontdekt in een belangrijke brug waar een snelweg overheen gaat: in de westelijke Suurhoffbrug richting de Maasvlakte zijn scheuren geconstateerd, meldt Rijkswaterstaat. Die zitten in een van de hoofdliggers. Omwille van de veiligheid sluit de wegbeheerder de twee gewone rijstroken af. Al het verkeer moet over de vluchtstrook.

1 uur geleden
Stefan de Walle stopt als Sinterklaas bij Het Sinterklaasjournaal

HILVERSUM (ANP) - Acteur Stefan de Walle stopt per direct met zijn rol als Sinterklaas in Het Sinterklaasjournaal. De Walle vertolkte de rol sinds 2011. Wie de nieuwe Sinterklaas wordt, maakt de NTR nog niet bekend.

1 uur geleden
Utrecht verbiedt opnieuw snelwegblokkade XR komende zaterdag

UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht heeft de aangekondigde snelwegblokkade van Extinction Rebellion (XR) komende zaterdag verboden. De actiegroep wil opnieuw demonstreren op de Ring A12 bij Utrecht, maar de gemeente staat dat niet toe. "Het betreden en blokkeren van een snelweg is verboden en strafbaar", staat op de website.

1 uur geleden
Vrijwel alle betrokkenen busongeval Zwitserland zijn weer thuis

DEN HAAG (ANP) - Het overgrote deel van de mensen die betrokken waren bij het busongeluk in Zwitserland is terug in Nederland. Woensdag zijn opnieuw drie mensen onderweg naar huis en staat de teller op veertig, meldt alarmcentrale Eurocross. Momenteel liggen nog vier mensen in het ziekenhuis. De verwachting is dat zij donderdag terugreizen.

2 uur geleden
Spooraannemer: saboteurs hadden kennis, waren gericht op overlast

AMERSFOORT (ANP) - De daders van de grootschalige spoorsabotages van dinsdag hadden duidelijk kennis over spoorsystemen en waren bovenal uit op overlast, denkt directeur Jorn Pruntel van spooraannemer ASSET Rail. "Het was zeer vakkundig uitgevoerd. Hiervoor moet je veel kennis hebben van het vakgebied, anders kun je dit niet", schat hij in.

2 uur geleden
Twee aanhoudingen na onrust bij demonstratie Malieveld

DEN HAAG (ANP) - De politie in Den Haag heeft woensdag twee personen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de rellen op het Malieveld. Een politieagent raakte daarbij lichtgewond. De Mobiele Eenheid zette kort een waterwerper en pepperspray in.

2 uur geleden
Boeren verlaten Arnhem na speeches, gesprek met Statenleden

ARNHEM (ANP) - De ongeveer honderd boeren die zich hadden verzameld bij het provinciehuis van Gelderland hebben Arnhem verlaten. De trekkers die geparkeerd stonden op een plein in het centrum van de stad zijn toeterend weggereden, zag een ANP-verslaggever. Boeren luisterden naar speeches en hebben direct aan Statenleden hun zorgen kunnen overbrengen.

4 uur geleden