Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stichting roept op om ooievaars te tellen dit weekend

Stichting roept op om ooievaars te tellen dit weekend

DEN HAAG (ANP) - De jaarlijkse ooievaarstelling begint zaterdag. Hiermee wil de Stichting Ooievaars Research & Knowhow (STORK) achterhalen hoeveel ooievaars dit jaar in Nederland overwinteren en waar. Als mensen met een verrekijker het ringnummer zien en dat doorgeven, weet de stichting ook de leeftijd van het dier.

In een zachte winter zijn ooievaars vaak rond hun nest te vinden. "Ze kennen de omgeving en weten waar voedsel te vinden is", legt STORK uit. "Als de grond bevroren is, of er ligt sneeuw, dan verandert dat. Dan moeten ze op zoek naar plekken waar meer voedselzekerheid is."

Daarom trokken ooievaars normaal gesproken naar West-Afrika. "En tegenwoordig gaan veel naar het zuiden van Spanje bijvoorbeeld", zegt Arda van der Lee, betrokken bij de stichting. Maar door klimaatverandering, en de warmere winters, blijft nu een belangrijk deel van de ooievaars ook in Nederland. "We zien steeds meer ooievaars die in september 'besluiten' om te blijven."

Dat kan voordelen hebben voor het dier. "De trektocht kan gevaarlijk zijn en hierdoor kan die eerder een nest bezetten", somt Van der Lee op. "Daarmee kan die een beter territorium kiezen." Het brengt wel een risico met zich mee als het een aantal weken vriest en voedsel daardoor moeilijker te vinden is. "Dus dat is wel een dingetje."

In de zomer houdt de stichting bij hoeveel broedparen er ongeveer zijn. "Dat wordt wel steeds lastiger, omdat we veel meer ooievaars hebben in Nederland", aldus Van der Lee. Een positief verschil met vroeger: in de jaren zestig was de ooievaar in Nederland vrijwel uitgestorven. Met de jaarlijkse telling in de winter heeft STORK een completer beeld van de vogels.

De telling is volgens de stichting een mooie gelegenheid voor mensen om naar buiten te gaan dit weekend. Deelnemers kunnen hun bevindingen via de mail of telefoon doorgeven. Van der Lee: "Een keer kregen we zelfs een melding van iemand uit de trein die een ooievaar zag. Hoe leuk is dat?"

Vorig jaar deden meer dan zeshonderd mensen mee met deze ooievaarstelling. Zij zagen 953 verschillende ooievaars in het hele land. STORK ziet dat er minder losse ooievaars worden aangetroffen, vaker zitten de vogels geconcentreerd op bepaalde plekken. Vooral bedrijventerreinen en afvalverwerkingsplekken zijn populair bij grote groepen.

Meer uit Binnenland

Geen gerechtigheid op Malta na vrijspraak, klaagt Omtzigt

ENSCHEDE (ANP) - Het is "extreem pijnlijk" dat het vermeende brein achter de moord in 2017 op een journalist in Malta woensdag is vrijgesproken. Dat zegt oud-politicus Pieter Omtzigt. Als speciaal onderzoeker voor de Raad van Europa hield hij zich bezig met de afhandeling van de moord op Daphne Caruana Galizia.

2 uur geleden
Politie: beelden arrestatie Balgoij na geweld Overasselt zijn nep

BALGOIJ (ANP) - Er gaan nepbeelden rond van een arrestatie in het Gelderse Balgoij, meldt de politie. Daarvan wordt beweerd dat die werd gedaan in verband met het geweld in het nabijgelegen Overasselt. Maar, zegt de politie, "er is vandaag niemand aangehouden in Balgoij".

5 uur geleden
Onderzoek ME bij Overasselt afgerond: meerdere wapens gevonden

OVERASSELT (ANP) - Bij het onderzoek van de mobiele eenheid (ME) zijn woensdag nog meerdere wapens gevonden in en rond Overasselt, meldt de politie. Die werden niet alleen gevonden in het doorzochte gebied, maar ook in het nabijgelegen Wijchen. De politie zocht daar op basis van een tip van een inwoner. Het onderzoek van de ME is woensdagavond afgerond.

5 uur geleden
Meer dan 10.000 euro opgehaald voor doodgeschoten man Overasselt

OVERASSELT (ANP) - Bij een inzamelingsactie voor de doodgeschoten man in Overasselt is binnen een dag meer dan 10.000 euro opgehaald. Het geld is bedoeld voor de uitvaart van de 51-jarige man uit Wijchen.

5 uur geleden
Tekort studentenhuisvesting hoog ondanks nieuwbouw

UTRECHT (ANP) - Het tekort aan studentenwoningen in Nederland neemt amper af ten opzichte van vorig jaar, hoewel de afgesproken nieuwbouwbeloftes wel worden waargemaakt. Dat blijkt uit cijfers van de Landelijke Monitor Studentenhuisvesting. Het tekort wordt geschat op ruim 20.200 woningen. Dat is vergelijkbaar met het tekort van 21.000 in 2025. Kenniscentrum Kences stelt dat er meer maatregelen nodig zijn voor de realisatie van meer studentenhuisvesting. "Sociale studentenhuisvesters kunnen zo 15.000 tot 25.000 meer studentenwoningen bouwen."

7 uur geleden
Heumen besluit donderdag over sluiting huis Overasselt na geweld

HEUMEN (ANP) - De gemeente Heumen maakt donderdag bekend of het huis in Overasselt dat dinsdag werd belaagd door tientallen bewapende mensen, wordt gesloten. Ook komt er dan meer informatie over "eventuele aanvullende maatregelen", liet burgemeester Joerie Minses woensdag weten.

7 uur geleden
Burgemeester Heumen roept inwoners op rustig te blijven na video

OVERASSELT (ANP) - Joeri Minses, de burgemeester van de gemeente Heumen, roept de inwoners van Overasselt en omgeving op om rustig te blijven na dreigbeelden die in de media circuleren. Minses zegt dat de onrust in zijn gemeente toeneemt na de geweldsuitbarsting in Overasselt van dinsdag.

8 uur geleden