Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stichting roept op om ooievaars te tellen dit weekend

Stichting roept op om ooievaars te tellen dit weekend

DEN HAAG (ANP) - De jaarlijkse ooievaarstelling begint zaterdag. Hiermee wil de Stichting Ooievaars Research & Knowhow (STORK) achterhalen hoeveel ooievaars dit jaar in Nederland overwinteren en waar. Als mensen met een verrekijker het ringnummer zien en dat doorgeven, weet de stichting ook de leeftijd van het dier.

In een zachte winter zijn ooievaars vaak rond hun nest te vinden. "Ze kennen de omgeving en weten waar voedsel te vinden is", legt STORK uit. "Als de grond bevroren is, of er ligt sneeuw, dan verandert dat. Dan moeten ze op zoek naar plekken waar meer voedselzekerheid is."

Daarom trokken ooievaars normaal gesproken naar West-Afrika. "En tegenwoordig gaan veel naar het zuiden van Spanje bijvoorbeeld", zegt Arda van der Lee, betrokken bij de stichting. Maar door klimaatverandering, en de warmere winters, blijft nu een belangrijk deel van de ooievaars ook in Nederland. "We zien steeds meer ooievaars die in september 'besluiten' om te blijven."

Dat kan voordelen hebben voor het dier. "De trektocht kan gevaarlijk zijn en hierdoor kan die eerder een nest bezetten", somt Van der Lee op. "Daarmee kan die een beter territorium kiezen." Het brengt wel een risico met zich mee als het een aantal weken vriest en voedsel daardoor moeilijker te vinden is. "Dus dat is wel een dingetje."

In de zomer houdt de stichting bij hoeveel broedparen er ongeveer zijn. "Dat wordt wel steeds lastiger, omdat we veel meer ooievaars hebben in Nederland", aldus Van der Lee. Een positief verschil met vroeger: in de jaren zestig was de ooievaar in Nederland vrijwel uitgestorven. Met de jaarlijkse telling in de winter heeft STORK een completer beeld van de vogels.

De telling is volgens de stichting een mooie gelegenheid voor mensen om naar buiten te gaan dit weekend. Deelnemers kunnen hun bevindingen via de mail of telefoon doorgeven. Van der Lee: "Een keer kregen we zelfs een melding van iemand uit de trein die een ooievaar zag. Hoe leuk is dat?"

Vorig jaar deden meer dan zeshonderd mensen mee met deze ooievaarstelling. Zij zagen 953 verschillende ooievaars in het hele land. STORK ziet dat er minder losse ooievaars worden aangetroffen, vaker zitten de vogels geconcentreerd op bepaalde plekken. Vooral bedrijventerreinen en afvalverwerkingsplekken zijn populair bij grote groepen.

Meer uit Binnenland

Surfer (76) overleden aan de kust bij Noordwijk

NOORDWIJK (ANP) - Aan de kust bij Noordwijk is zaterdagmiddag een 76-jarige surfer overleden. De politie vermoedt dat het om een ongeval gaat. De man is door getuigen nog op het water gezien, maar toen hij niet terugkeerde aan wal is een zoekactie gestart. Daarbij is een helikopter ingezet.

1 uur geleden
Ambassadeur legt bloemen op plek busongeluk Zwitserland

SUSCH (ANP) - De Nederlandse ambassadeur in Zwitserland, Karin Mössenlechner, heeft bloemen gelegd op de plek waar donderdag een Nederlandse bus verongelukte. Ook bezocht ze een bijeenkomst waar ze hulpverleners heeft bedankt voor hun inzet. Bij het ongeval met een Nederlandse touringcar in het Zwitserse Susch kwamen vier vrouwen en een man om het leven.

1 uur geleden
Organisatie: tienduizenden deelnemers aan klimaatmars Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Tienduizenden mensen hebben in Amsterdam meegedaan met de klimaatmars, meldt de organisatie, die stelt dat er meer dan 40.000 deelnemers uit alle hoeken van de samenleving op de been waren. Dat zijn er een stuk minder dan de 85.000 die tijdens de editie in 2023 meeliepen in de mars van de Dam naar het Museumplein. De politie en gemeente zeggen geen uitspraken te kunnen doen over aantallen.

6 uur geleden
Dam stroomt vol met deelnemers klimaatmars

AMSTERDAM (ANP) - De Dam in Amsterdam stroomt zaterdagmiddag vol met mensen die meedoen aan de klimaatmars, die iets voor 14.00 uur begint. Veel deelnemers hebben spandoeken of protestborden bij zich. De teksten op veel van die borden hebben betrekking op de hitterecords van afgelopen zomer, ziet een verslaggever. 'Dit was de koudste zomer van de rest van je leven', staat bijvoorbeeld op een bord van Greenpeace.

8 uur geleden
Prentenboek over slavernijverleden wint Thea Beckmanprijs 2026

ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Het prentenboek Het meisje met zaadjes in het haar van Nancy Bosmans is dit jaar bekroond met de Thea Beckmanprijs. De uitreiking vond zaterdagochtend plaats in het Archeon in Alphen aan den Rijn.

8 uur geleden
Dodelijke slachtoffers busongeluk Zwitserland vier vrouwen en man

DEN HAAG (ANP) - De dodelijke slachtoffers van het busongeluk in Zwitserland van afgelopen donderdag zijn vier vrouwen en een man. Dat meldt het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. Allen zijn ouder dan 70. Ze komen uit verschillende plaatsen in Nederland. Hun families zijn inmiddels geïnformeerd, aldus het ministerie.

9 uur geleden
Eerste reizigers onderweg naar Nederland na ongeluk Zwitserland

LEIDEN (ANP) - De eerste Nederlanders die op vakantie waren met de bus die donderdag van de weg raakte in Zwitserland, zijn onderweg naar huis. Dat meldt alarmcentrale Eurocross.

10 uur geleden