
Stichting: liever drinkfles van staal of glas dan van plastic
AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Tegengif raadt ouders aan hun kinderen voor onderweg drinkflessen mee te geven van roestvrij staal of glas. De veelvuldig in omloop zijnde herbruikbare plastic drinkflessen zouden volgens de stichting chemicaliën naar de inhoud kunnen lekken, met name nadat ze in de afwasmachine zijn geweest.
Het gaat dan met name om de weekmaker Di-isobutylftalaat (DIBP), aldus de stichting verwijzend naar onderzoek door de McGill University In Montreal. Wie plastic flessen nog niet vervangt, doet er goed aan ze met de hand te wassen. Ook moet de vloeistof niet te lang in de fles blijven zitten, want daardoor neemt het risico op dergelijke stoffen erin volgens Tegengif toe.
"Vooropgesteld: herbruikbare plastic drinkflessen zijn beter dan wegwerpflessen, maar als je fles toe is aan vervanging kies dan liever voor roestvrij staal of glas", aldus de stichting. DIBP is volgens de stichting onder meer schadelijk voor de voortplanting en verder hormoonverstorend.
Zorgen
Producenten van flessen houden zich weliswaar aan de regels voor het gebruikt van de stof en de hoeveelheden die zijn gevonden zitten onder de gestelde limieten, maar toch maakt de stichting zich zorgen. "Kinderen komen namelijk niet alleen via herbruikbare drinkwaterflessen in aanraking met weekmakers, maar ook via bijvoorbeeld plastic speelgoed, kleding en vloerbedekking. Daarom worden weekmakers ook wel 'everywhere chemicals' genoemd. Juist die alomtegenwoordigheid verhoogt het gezondheidsrisico."
De stichting roept de EU op om de wetgeving aan te scherpen, zodat DIBP helemaal niet meer toegepast mag worden in plastic. Intussen raadt ze aan plastic in het algemeen zoveel mogelijk niet te gebruiken voor wat je eet en drinkt.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het zuidelijk deel van Limburg kan het zaterdagavond plaatselijk tot een stevige onweersbui komen. Daarbij valt veel regen in korte tijd, waardoor tunnels en kelders kunnen onderlopen. In de heuvels is er een klein risico op modderstromen. Door plotselinge windstoten kan er enige overlast ontstaan voor buitenactiviteiten, waarschuwt het KNMI. Ook is er kans op hagelstenen van 2 tot 3 centimeter doorsnee, wat tot schade kan leiden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het nieuwe protest van zondag in Den Haag tegen het kabinetsbeleid rond Israël hebben zich tot dusver bijna 35.000 mensen aangemeld. Dat meldt een woordvoerster van Oxfam Novib, een van de organiserende partijen. De betogers lopen in rode kleren van het Malieveld naar het Vredespaleis en terug om zo een 'rode lijn' te trekken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aan de Nacht van de Vluchteling van Stichting Vluchteling doet dit jaar een recordaantal van 8000 mensen mee, meldt de organisatie. In Utrecht, Rotterdam, Nijmegen, Amsterdam, Tilburg en Groningen vertrekken vanaf 17.00 uur de eerste lopers. Zij leggen een wandeltocht af van 10 of 20 kilometer.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse ambassade in de Iraanse hoofdstad Teheran blijft "tot nader order" gesloten voor het publiek, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dat heeft te maken met de veiligheidssituatie in het gebied.
8 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is in de geschiedenis niet eerder ergens in het land zo warm geworden als deze zaterdag. Om 14.50 uur werd het in Twente 31,8 graden, waarmee het oude record met 0,1 graden werd verbroken, meldt Weeronline.
9 uur geledenCAÏRO (ANP) - Een groep van zo'n 35 Nederlanders die in Egypte wil deelnemen aan een protestmars voor Gaza is vrijdag en in de nacht naar zaterdag aangehouden. Dat zegt een woordvoerster van de Nederlandse delegatie van de Global March to Gaza. Zij laat weten dat ze met bussen zijn teruggebracht naar onder meer Caïro.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Websites en apps van enkele regionale media kampen zaterdagochtend met een storing. Dat melden onder meer RTV Utrecht, L1 Nieuws en RTV Noord. De oorzaak van de storing is nog onbekend.
13 uur geleden