Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stichting: kosten coronatoegangstesten veel lager dan verwacht

Stichting: kosten coronatoegangstesten veel lager dan verwacht

UTRECHT (ANP) - De kosten voor Testen voor Toegang om tijdens de coronacrisis de samenleving te heropenen, zijn twee derde lager uitgevallen dan verwacht. In plaats van de gereserveerde 925 miljoen euro kwamen de kosten neer op 350 miljoen euro, schrijft Stichting Open Nederland (SON) in haar jaarverslag van 2021-2022.

De kosten zijn lager uitgevallen, omdat de coronacrisis anders liep dan vooraf ingeschat. Zo heeft Testen voor Toegang onder meer kort op pauze gestaan bij een nieuwe opleving van het virus in het tweede halfjaar van 2021. Ook kregen testaanbieders eerst een vergoeding om testen beschikbaar te hebben. Later veranderde dat en werden testaanbieders betaald per afgenomen coronatest. SON benadrukt zelf dat het uitgangspunt was om altijd "zo optimaal en efficiënt mogelijk om te gaan met publieke middelen".

In totaal zijn er 9,5 miljoen coronatesten gedaan. Met zo'n test kregen mensen vervolgens een toegangsbewijs om bijvoorbeeld te reizen, naar een concert te gaan of de horeca in te mogen. Het is niet duidelijk op hoeveel toegangstesten vooraf werd geanticipeerd. In mei 2021 moesten in Nederland 400.000 testen per dag beschikbaar zijn, maar het is onbekend hoeveel mensen in die tijd gebruikmaakten van Testen voor Toegang.

Ruim 1000 testlocaties

Met het geld betaalde de stichting de testaanbieders en de uitgevoerde antigeentesten. Ook ging het onder meer naar de IT-infrastructuur, monitoring van de testaanbieders en de realisatie van de stichting. Voor het grootste deel was de financiering afkomstig van het ministerie van Volksgezondheid. Een deel kwam ook van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat.

Zo'n 33 testaanbieders vielen onder Stichting Open Nederland en in heel Nederland waren er uiteindelijk ruim 1000 testlocaties. Begin dit jaar ging de stichting op stand-by, omdat mensen zich niet langer hoeven te laten testen voor grote evenementen.

Meer uit Gezond

Meer gonorroe en syfilis, maar aantal consulten over soa's daalt

BILTHOVEN (ANP) - Steeds minder mensen gaan naar een consult omdat ze vragen hebben over een mogelijke seksueel overdraagbare aandoening (soa). Maar het aantal infecties neemt toe, vooral bij gonorroe en syfilis, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).

9 uur geleden
Toegang tot zorg blijft heikel, NZa pleit voor 'duurzame koers'

DEN HAAG (ANP) - Meer dan 100.000 Nederlanders moeten wachten op geestelijke gezondheidszorg, tienduizenden zitten zonder vaste huisarts en bijna de helft van de mensen die medicijnen gebruiken loopt tegen tekorten aan. Om die problemen aan te pakken, is een "duurzame koers" van de politiek nodig, benadrukt de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) in een jaarlijks rapport.

12 uur geleden
RIVM adviseert MRI-scans voor vrouwen met dicht borstweefsel

BILTHOVEN (ANP) - Vrouwen met zeer dicht borstweefsel moeten in aanmerking komen voor een MRI-scan. Dat is haalbaar "mits zorgvuldig georganiseerd", concluderen onderzoekers van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in een advies aan het ministerie van Volksgezondheid. Het is wel belangrijk dat "genoeg personeel en apparatuur beschikbaar blijven voor andere medische onderzoeken waarvoor MRI nodig is", zeggen ze erbij.

1 dag geleden
Farmaceuten willen actie kabinet om handelsoorlog

DEN HAAG (ANP) - Farmaceuten roepen het demissionaire kabinet op in actie te komen om de beschikbaarheid en betaalbaarheid van de zorg overeind te houden. De Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen en belangenorganisaties Nefemed en Diagned zijn bezorgd over de handelsoorlog van de VS.

1 dag geleden
Nederlands farmabedrijf Merus voor miljarden in Deense handen

UTRECHT (ANP/BLOOMBERG) - Het Nederlandse farmaciebedrijf Merus wordt overgenomen door zijn Deense branchegenoot Genmab. De Denen betalen zo'n 8 miljard dollar voor de onderneming uit Utrecht die een behandeling ontwikkelt voor kanker in het hoofd-halsgebied. De verwachtingen rond het middel zijn hooggespannen en kenners houden rekening met een echte blockbuster.

3 dagen geleden
Recordaantal ouderen in ziekenhuis na ernstige valpartij

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse ziekenhuizen hebben vorig jaar een recordaantal 65-plussers na een valpartij behandeld op de spoedeisende hulp (SEH). Volgens een schatting van kenniscentrum VeiligheidNL ging het om 119.000 gevallen, wat neerkomt op één opname per vier minuten. Zo hoog was dat cijfer nog niet eerder. Van deze patiënten liepen er meer dan 90.000 serieus letsel op, van hersenletsel tot botbreuken.

3 dagen geleden
VEB vraagt rechter om onderzoek naar slaapapneu-affaire Philips

AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) gaat de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam vragen om diepgaand onderzoek te doen naar de slaapapneu-affaire bij zorgtechnologieconcern Philips. Daarbij kon schuim afbrokkelen van die beademingsapparaten met gezondheidsrisico's voor gebruikers.

1 week geleden