Stichting: goede doelen vragen vaak te veel info van donateurs
ZEELAND (ANP) - Als mensen geld willen overmaken naar goede doelen, vragen die vaak meer informatie dan nodig is. Dat concludeert Stichting Donateursbelangen.
Donateursbelangen zegt 285 manieren van online geld doneren te hebben onderzocht. Bij 208 goede doelen is het niet mogelijk om anoniem eenmalig geld te geven, aldus de stichting. Bij 71 organisaties zijn mensen verplicht om hun postcode en huisnummer door te geven. Dat is ongeveer gelijk aan vorig jaar. Bij twaalf goede doelen moeten mensen hun telefoonnummer invoeren, maar dit waren er vorig jaar zeventig.
Volgens de stichting kunnen mensen bij driekwart van de onderzochte goede doelen geen geld geven zonder hun e-mailadres in te vullen. Bij een op de vijf organisaties staat in het donatieformulier alvast aangevinkt dat de donateur de nieuwsbrief wil ontvangen. Mensen moeten het dus uitzetten om zich niet aan te melden, in plaats van dat ze zelf bewust de keuze maken dat ze de nieuwsbrief willen krijgen.
Ontwikkelingen
"Een donatie is in het beginsel een gift zonder tegenprestatie maar meer en meer geldt dat bepaalde goede doelen als tegenprestatie persoonsgegevens verlangen tijdens het eenmalig online geld doneren", aldus de stichting.
In de ogen van Donateursbelangen zijn er positieve ontwikkelingen. Vorig jaar vroegen dertig goede doelen om de geboortedatum van een donateur. De enige organisatie die dat nu nog doet, gaat daar volgens de stichting mee stoppen.
Doel Donateursbelangen
Donateursbelangen zet zich naar eigen zeggen in voor de privacy van mensen die geld willen geven aan goede doelen. De organisatie is dit jaar genomineerd voor een privacy-award van burgerrechtenorganisatie Privacy First. De winnaar daarvan wordt woensdag bekendgemaakt.
Meer uit Binnenland
JOHANNESBURG (ANP) - Een Nederlands stel is overleden na een virusuitbraak op een cruiseschip in de Atlantische Oceaan. Dat meldt het internationale persbureau AFP op basis van een anonieme bron. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) meldt dat er drie doden zijn op de cruise, van wie er zeker een positief testte op het hantavirus.
52 minuten geledenOLDENZAAL (ANP) - Bij een brand in een woning in het Twentse Oldenzaal is zondagmiddag iemand om het leven gekomen. Dat laat de brandweer weten. Ook zijn er familieleden die rook hebben ingeademd. Volgens een brandweerwoordvoerder zijn twee personen naar het ziekenhuis gebracht.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Twee van de Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn iets na 17.00 uur vanuit Istanbul geland op Schiphol. De twee activisten, Osman Tastan en Anas Mohamad, werden daar onder luid applaus en gejoel verwelkomd door zeker dertig medestanders. Zij hadden onder meer Palestijnse vlaggen bij zich en riepen 'Viva Palestina' toen het tweetal de aankomsthal binnenkwam. Eerder scandeerden ze al leuzen als 'Free Palestine', 'Osman we are proud of you' en 'Anas we are proud of you'.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Sef heeft zondag een oproep gedaan aan Nederland om op 4 mei stil te zijn voor de slachtoffers van oorlogen, maar om zich de rest van het jaar wel uit te spreken over alle internationale conflicten en oorlogsslachtoffers. Hij deed de oproep op Instagram. De rapper meldde twee maanden geleden dat het Nationaal Comité 4 en 5 mei hem had geschrapt als ambassadeur voor de vrijheid. Volgens Sef had dat te maken met zijn uitlatingen over de oorlog in Gaza.
3 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Bij de ongeregeldheden in IJsselstein zijn zaterdagnacht politieagenten belaagd en met vuurwerk bestookt. Een agent raakte gewond doordat het vuurwerk bij zijn hoofd ontplofte. Hij hoefde niet naar het ziekenhuis, meldt de politie.
5 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Het afnemende draagvlak voor de opvang van asielzoekers is niet los te koppelen van het kabinetsbeleid. Dat zei waarnemend burgemeester Mark Verheijen van Wijdemeren zondag in het tv-programma Buitenhof.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Recente lokale protesten tegen de komst van asielzoekerscentra en -opvang zijn opgestookt door het extreemrechtse netwerk Identitair Verzet (IDV), dat na een stillere periode weer in opkomst is. Dat zegt het onderzoeksplatform Justice for Prosperity (JfP). Identitair Verzet is volgens JfP de Nederlandse tak van een internationale, extreemrechtse organisatie, die de stem van de gewone burger kaapt, zonder dat die het in de gaten heeft.
7 uur geleden