Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stichting BREIN treedt op tegen grote Nederlandstalige AI-dataset

Stichting BREIN treedt op tegen grote Nederlandstalige AI-dataset

ROTTERDAM (ANP) - Stichting BREIN heeft ervoor gezorgd dat een grote Nederlandstalige dataset offline is gehaald. De gegevens werden gebruikt om kunstmatige intelligentie (AI)-modellen te trainen. De stichting ontdekte na een tip dat de dataset bestond uit illegale kopieën van tienduizenden boeken, miljoenen regels uit nieuwsartikelen van websites zoals nu.nl en ondertitels van talloze films en tv-series uit illegale bron.

De maker van de dataset heeft een verklaring ondertekend waarin hij belooft geen inbreuk meer te maken en heeft informatie gegeven over wie de dataset heeft ontvangen. BREIN onderzoekt nu welke AI-modellen deze dataset hebben gebruikt en zal de betrokken partijen aanspreken.

De stichting, die auteurs, artiesten, uitgevers, producenten en distributeurs beschermt tegen illegaal aanbod, treedt op tegen onrechtmatig gebruik van AI. Directeur Bastiaan van Ramshorst van BREIN stelt in de dataset te hebben gezocht naar de letterlijke tekst: 'Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd'. Dit leverde volgens hem meer dan 10.000 resultaten op. "Stuk voor stuk betrof dit illegaal gekopieerde boeken. Ook de nieuwsartikelen zijn gekopieerd van websites met auteursrechtvoorbehoud. Dit toont duidelijk aan dat de auteursrechten niet zijn gerespecteerd, een heterdaadje noemen we dat ook wel", aldus Van Ramshorst.

De grote dataset was gecomprimeerd zodat deze makkelijk te gebruiken was door AI-computermodellen. Hoewel de dataset niet direct geschikt was voor consumenten om te lezen als e-book of nieuwswebsite, is dit niet toegestaan. Het kopiëren en dus ook het dataminen uit illegale bron is nooit toegestaan. Ook voor het dataminen van legale bronnen met een auteursrechtenvoorbehoud is volgens BREIN toestemming van de auteursrechthebbenden vereist. Bij dataminen worden grote hoeveelheden informatie onderzocht en geanalyseerd om patronen en trends te ontdekken.

Meer uit Financieel

Weer records op Wall Street ondanks uitspraken Trump over Iran

NEW YORK (ANP) - De toonaangevende Amerikaanse beursgraadmeters, de S&P 500 en de Nasdaq, hebben maandag hun recordstanden van afgelopen vrijdag iets verder aangescherpt. De stemming werd wel gedrukt door uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump over het staakt-het-vuren met Iran. Volgens hem ligt het bestand "aan de beademing" nadat hij eerder het Iraanse vredesvoorstel had afgewezen.

1 uur geleden
MKB-voorman Jacco Vonhof wordt voorzitter van Deltalinqs

DEN HAAG (ANP) - Jacco Vonhof, voorman van MKB-Nederland, wordt de nieuwe voorzitter van Deltalinqs. Dat is de ondernemersvereniging voor bedrijven in het Rotterdamse havengebied. Eind vorig jaar werd bekend dat Victor van der Chijs, destijds voorzitter van Deltalinqs, per maart zou vertrekken om een nieuwe universiteit in Dubai op te gaan zetten.

1 uur geleden
Moederbedrijf Facebook aangeklaagd om oplichtingsadvertenties

SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Socialemediaconcern Meta Platforms, het bedrijf achter Facebook en Instagram, is aangeklaagd door Santa Clara County. De autoriteiten van de county in Californië beschuldigen het bedrijf van "het bewust faciliteren en profiteren" van een groot aantal oplichtingsadvertenties op zijn sociale netwerken.

3 uur geleden
Boete voor Spaanse ex-voetballer Piqué om handel met voorkennis

MADRID (ANP/RTR) - De Spaanse oud-voetballer Gerard Piqué heeft een boete van 200.000 euro opgelegd gekregen voor handel met voorkennis. Volgens de Spaanse toezichthouder CNMV kocht de oud-speler van Barcelona aandelen van een veiligheids- en gezondheidsbedrijf vlak voor een overnamebod om de aandelen vervolgens weer te verkopen.

3 uur geleden
GM ontslaat honderden kantoormedewerkers op IT-afdeling

DETROIT (ANP/BLOOMBERG) - General Motors gaat honderden kantoormedewerkers van zijn IT-afdeling ontslaan. De autofabrikant achter merken als Chevrolet, Cadillac en GMC wil op die manier de kosten drukken en de afdeling anders inrichten.

4 uur geleden
Minister: verplichte toegang regionale spelers tot netwerk PostNL

DEN HAAG (ANP) - PostNL moet kleinere, regionale postbedrijven tegen redelijke voorwaarden en tarieven toegang blijven verlenen tot zijn landelijke postnetwerk. Minister Heleen Herbert (Economische Zaken) wil die verplichting opnemen in de nieuwe postwet. De Autoriteit Consument en Markt (ACM) moet daarop gaan toezien.

5 uur geleden
Trump vraagt topmannen Musk en Cook mee naar bezoek aan Xi

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Tesla-topman Elon Musk, Apple-baas Tim Cook en Boeing-directeur Kelly Ortberg uitgenodigd om hem deze week te vergezellen tijdens zijn bezoek aan de Chinese president Xi Jinping. Trump hoopt onder meer zakelijke deals te sluiten en heeft daarom ruim tien topbestuurders van grote bedrijven uitgenodigd. Chipbedrijf Nvidia, het waardevolste bedrijf ter wereld, ontbreekt op de lijst.

5 uur geleden