Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stichting BREIN treedt op tegen grote Nederlandstalige AI-dataset

Stichting BREIN treedt op tegen grote Nederlandstalige AI-dataset

ROTTERDAM (ANP) - Stichting BREIN heeft ervoor gezorgd dat een grote Nederlandstalige dataset offline is gehaald. De gegevens werden gebruikt om kunstmatige intelligentie (AI)-modellen te trainen. De stichting ontdekte na een tip dat de dataset bestond uit illegale kopieën van tienduizenden boeken, miljoenen regels uit nieuwsartikelen van websites zoals nu.nl en ondertitels van talloze films en tv-series uit illegale bron.

De maker van de dataset heeft een verklaring ondertekend waarin hij belooft geen inbreuk meer te maken en heeft informatie gegeven over wie de dataset heeft ontvangen. BREIN onderzoekt nu welke AI-modellen deze dataset hebben gebruikt en zal de betrokken partijen aanspreken.

De stichting, die auteurs, artiesten, uitgevers, producenten en distributeurs beschermt tegen illegaal aanbod, treedt op tegen onrechtmatig gebruik van AI. Directeur Bastiaan van Ramshorst van BREIN stelt in de dataset te hebben gezocht naar de letterlijke tekst: 'Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd'. Dit leverde volgens hem meer dan 10.000 resultaten op. "Stuk voor stuk betrof dit illegaal gekopieerde boeken. Ook de nieuwsartikelen zijn gekopieerd van websites met auteursrechtvoorbehoud. Dit toont duidelijk aan dat de auteursrechten niet zijn gerespecteerd, een heterdaadje noemen we dat ook wel", aldus Van Ramshorst.

De grote dataset was gecomprimeerd zodat deze makkelijk te gebruiken was door AI-computermodellen. Hoewel de dataset niet direct geschikt was voor consumenten om te lezen als e-book of nieuwswebsite, is dit niet toegestaan. Het kopiëren en dus ook het dataminen uit illegale bron is nooit toegestaan. Ook voor het dataminen van legale bronnen met een auteursrechtenvoorbehoud is volgens BREIN toestemming van de auteursrechthebbenden vereist. Bij dataminen worden grote hoeveelheden informatie onderzocht en geanalyseerd om patronen en trends te ontdekken.

Meer uit Financieel

Meer horecabedrijven worstelen met problematische schulden

DEN HAAG (ANP) - Meer horecabedrijven worstelen met problematische schulden. Een op de vijf horeca-ondernemingen gaf aan hiermee te worstelen in november, tegen 14 procent in november vorig jaar. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na onderzoek onder bedrijven in de industrie, handel en diensten met vijf of meer medewerkers.

26 minuten geleden
Speelgoed goedkoper, mogelijk door productie China en heffingen

DEN HAAG (ANP) - Speelgoed is het afgelopen jaar goedkoper geworden in Nederland. Dat is opvallend, producten worden doorgaans juist steeds duurder. Experts denken dat de toegenomen productie in China en de handelsspanningen van dat land met de Verenigde Staten mogelijk een rol spelen.

1 uur geleden
Kleine koersuitslagen op aandelenbeurzen New York

NEW YORK (ANP) - De hoofdgraadmeters op de aandelenbeurzen in New York lieten donderdag aan het slot kleine koersuitslagen zien. De aandacht van beleggers op Wall Street ging opnieuw uit naar cijfers over de Amerikaanse banenmarkt. Verder waren er nog kwartaalresultaten van onder meer softwareconcern Salesforce en supermarktketen Kroger.

8 uur geleden
Regering VS wil nog meer belangen in grondstoffenbedrijven

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering is van plan nog meer belangen te nemen in bedrijven die actief zijn met belangrijke grondstoffen om zo de afhankelijkheid van China bij die grondstoffen tegen te gaan. Het gaat bijvoorbeeld om zink, kobalt, nikkel, lithium en koper die van groot belang zijn voor de industrie en defensiesector.

10 uur geleden
Amsterdamse AEX sluit licht lager, Philips grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een kleine min gesloten na de plus een dag eerder. Zorgtechnologieconcern Philips was de grootste daler bij de hoofdfondsen op het Damrak en zorgde voor koersdruk op de hoofdindex.

12 uur geleden
Albert Heijn berispt om vage duurzaamheidsclaims zuivelproducten

AMSTERDAM (ANP) - Albert Heijn heeft consumenten misleid met vage duurzaamheidsclaims op zuivelverpakkingen van zijn huismerk en moet ze aanpassen. Dat maakte de Reclame Code Commissie (RCC) donderdag bekend na een klacht van Wakker Dier.

12 uur geleden
Salesforce iets hoger op Wall Street na sterke vooruitzichten

NEW YORK (ANP) - Salesforce behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het softwareconcern boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Ook verhoogde het bedrijf de omzetverwachting voor het hele jaar. Het aandeel Salesforce, dat deel uitmaakt van de Dow-Jonesindex, steeg licht.

15 uur geleden