Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stichting achter zaak tegen TikTok claimt miljarden van Facebook

Stichting achter zaak tegen TikTok claimt miljarden van Facebook

AMSTELVEEN (ANP) - De Nederlandse Stichting Onderzoek Marktinformatie (SOMI) begint een claimzaak tegen Facebook-moederbedrijf Meta Platforms vanwege privacyschendingen op het socialemediaplatform. De stichting, die eerder al een zaak startte tegen TikTok, zegt voor alle Nederlandse Facebook-gebruikers 10,5 miljard euro te claimen en roept mensen op om zich aan te melden voor een procedure.

Het gaat om een kwestie waarvoor Facebook vorig jaar al een boete kreeg van 265 miljoen euro van de Ierse privacywaakhond DPC. Enkele jaren terug lekten de gegevens van meer dan een half miljard Facebook-gebruikers in de wereld uit naar hackers, die er vervolgens mee aan de haal gingen en zelfs telefoonnummers te koop aanboden.

Volgens SOMI heeft Meta "op grote schaal de privacywetgeving geschonden door onbevoegde personen toegang te geven tot de persoonsgegevens van Facebook-gebruikers". Door het lek zouden meer dan 5 miljoen mensen in Nederland zijn getroffen. Ook verwijt de stichting Meta dat het al jaren slecht omgaat met de gegevens van gebruikers.

Schadevergoeding

Elke Nederlandse gebruiker zou volgens SOMI daarom 500 euro schadevergoeding horen te krijgen. Voor elke Nederlandse gebruiker die in april 2021 door het datalek was getroffen zou de compensatie 1000 euro moeten zijn, vindt de stichting.

Een woordvoerder van Meta in Nederland was niet bereikbaar voor commentaar. Het hoofdkantoor in de Verenigde Staten heeft nog niet gereageerd op een verzoek om een reactie.

Verzamelen van gegevens

De zaak tegen de populaire app TikTok draait om het verzamelen van gegevens van kinderen, zodat ze gericht reclames te zien krijgen zonder dat daar op de juiste manier toestemming voor is gevraagd. Ouders vinden dat de app de veiligheid en de privacy van hun kroost niet goed beschermt en willen volgens een eerdere verklaring van SOMI bij elkaar tot zo'n 1,4 miljard euro schadevergoeding.

De zaak tegen TikTok moet nog inhoudelijk door een rechter behandeld worden. Volgens SOMI gebeurt dat waarschijnlijk volgend jaar. De stichting zegt pas net ontvankelijk verklaard te zijn door de rechtbank in Amsterdam. Dat is nodig om de procedure te kunnen voortzetten. In de zaak zijn ook nog twee andere stichtingen betrokken, Stichting Take Back Your Privacy en Stichting Massaschade & Consument. Zij zouden eerst nog afspraken met hun commerciële procesfinanciers op orde moeten brengen. Als zij ook ontvankelijk worden verklaard moet een van de stichtingen als hoofdeiser worden aangewezen.

Meer uit Financieel

Tweedeling koper en huurder op woningmarkt groeit, ziet ABN AMRO

AMSTERDAM (ANP) - De tweedeling tussen kopers en huurders op de woningmarkt groeit, constateert ABN AMRO in een nieuw rapport. Volgens deskundigen van de bank is wonen de laatste jaren over de gehele linie beter betaalbaar geworden. Echter, vooral zittende huiseigenaren profiteren. Voor koopstarters en jonge huurders gaat dit minder op. In sommige regio's, vooral in de grote steden, gaan zij er juist op achteruit.

2 uur geleden
ING merkt dat klanten willen bezuinigen door hoge energieprijzen

AMSTERDAM (ANP) - De hoge energie- en brandstofprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten zetten Nederlandse consumenten aan tot bezuinigen. Dat constateert ING, dat hierover eind maart en in april online vragen voorlegde aan klanten van de bank. Zes op de tien van de tienduizenden respondenten gaven aan hun uitgaven te willen temperen.

2 uur geleden
Tweedeling koper en huurder op woningmarkt groeit, ziet ABN AMRO

AMSTERDAM (ANP) - De tweedeling tussen kopers en huurders op de woningmarkt groeit, constateert ABN AMRO in een nieuw rapport. Volgens deskundigen van de bank is wonen de laatste jaren over de gehele linie beter betaalbaar geworden. Echter, vooral zittende huiseigenaren profiteren. Voor koopstarters en jonge huurders gaat dit minder op. In sommige regio's, vooral in de grote steden, gaan zij er juist op achteruit.

3 uur geleden
Forse winsten op Wall Street om hoop op snel einde van Iranoorlog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke plussen geëindigd. Beleggers putten hoop uit signalen dat de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran binnenkort voorbij is. Daarnaast hadden ze aandacht voor de kwartaalresultaten van verschillende bedrijven op Wall Street.

5 uur geleden
Google doet voorstel aan EU om boete te mijden, meldt Bloomberg

MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Google heeft voorstellen ingediend bij de Europese Commissie met veranderingen in de manier waarop nieuwsresultaten in zijn zoekmachine te zien zijn. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Daarmee wil Google een mogelijke nieuwe boete van Brussel voorkomen.

6 uur geleden
Ambassadeur VS: hogere autoheffing als EU deal niet bekrachtigt

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zullen de importheffing van 25 procent op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie "relatief snel" invoeren als het landenblok de handelsdeal met Washington niet spoedig ratificeert. Dat heeft de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder, gezegd tegen persbureau Bloomberg.

8 uur geleden
Olieproductie van OPEC-landen gedaald tot laagste punt in 36 jaar

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieproductie van OPEC-landen daalde vorige maand naar het laagste punt in 36 jaar. Dat meldt persbureau Bloomberg na onderzoek. Door de oorlog in Iran is de export belemmerd en werd de productie, soms gedwongen, gestopt.

8 uur geleden