
Stichting achter zaak tegen TikTok claimt miljarden van Facebook
AMSTELVEEN (ANP) - De Nederlandse Stichting Onderzoek Marktinformatie (SOMI) begint een claimzaak tegen Facebook-moederbedrijf Meta Platforms vanwege privacyschendingen op het socialemediaplatform. De stichting, die eerder al een zaak startte tegen TikTok, zegt voor alle Nederlandse Facebook-gebruikers 10,5 miljard euro te claimen en roept mensen op om zich aan te melden voor een procedure.
Het gaat om een kwestie waarvoor Facebook vorig jaar al een boete kreeg van 265 miljoen euro van de Ierse privacywaakhond DPC. Enkele jaren terug lekten de gegevens van meer dan een half miljard Facebook-gebruikers in de wereld uit naar hackers, die er vervolgens mee aan de haal gingen en zelfs telefoonnummers te koop aanboden.
Volgens SOMI heeft Meta "op grote schaal de privacywetgeving geschonden door onbevoegde personen toegang te geven tot de persoonsgegevens van Facebook-gebruikers". Door het lek zouden meer dan 5 miljoen mensen in Nederland zijn getroffen. Ook verwijt de stichting Meta dat het al jaren slecht omgaat met de gegevens van gebruikers.
Schadevergoeding
Elke Nederlandse gebruiker zou volgens SOMI daarom 500 euro schadevergoeding horen te krijgen. Voor elke Nederlandse gebruiker die in april 2021 door het datalek was getroffen zou de compensatie 1000 euro moeten zijn, vindt de stichting.
Een woordvoerder van Meta in Nederland was niet bereikbaar voor commentaar. Het hoofdkantoor in de Verenigde Staten heeft nog niet gereageerd op een verzoek om een reactie.
Verzamelen van gegevens
De zaak tegen de populaire app TikTok draait om het verzamelen van gegevens van kinderen, zodat ze gericht reclames te zien krijgen zonder dat daar op de juiste manier toestemming voor is gevraagd. Ouders vinden dat de app de veiligheid en de privacy van hun kroost niet goed beschermt en willen volgens een eerdere verklaring van SOMI bij elkaar tot zo'n 1,4 miljard euro schadevergoeding.
De zaak tegen TikTok moet nog inhoudelijk door een rechter behandeld worden. Volgens SOMI gebeurt dat waarschijnlijk volgend jaar. De stichting zegt pas net ontvankelijk verklaard te zijn door de rechtbank in Amsterdam. Dat is nodig om de procedure te kunnen voortzetten. In de zaak zijn ook nog twee andere stichtingen betrokken, Stichting Take Back Your Privacy en Stichting Massaschade & Consument. Zij zouden eerst nog afspraken met hun commerciële procesfinanciers op orde moeten brengen. Als zij ook ontvankelijk worden verklaard moet een van de stichtingen als hoofdeiser worden aangewezen.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - FNV hoopt donderdag een cao-akkoord te bereiken met sjorbedrijven ILS en Matrans. Dit meldt FNV-bestuurder Niek Stam na onderhandelingen op dinsdag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De huidige golf van investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) doet denken aan de internetzeepbel van eind jaren 90. Daarvoor waarschuwde hoofdeconoom Pierre-Olivier Gourinchas dinsdag bij de presentatie van de nieuwe ramingen van het fonds.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - General Motors (GM) behoorde dinsdag tot de dalers in New York. Het autoconcern achter merken als Chevrolet, Cadillac en GMC waarschuwde dat de kwartaalcijfers, die volgende week naar buiten komen, worden gedrukt door een last van 1,6 miljard dollar. Dat komt doordat de plannen voor elektrische auto's niet volgens plan verlopen. Het aandeel verloor 1,4 procent.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De EU werkt samen met leiders van de G7-landen aan een gezamenlijke reactie op China's "ongegronde" exportbeperkingen op zeldzame aardmetalen, zei EU-handelscommissaris Maroš Šefčovič dinsdag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Nederland profiteert ervan dat het iets beter gaat met de wereldeconomie dan eerder voorzien. Dat denkt het Internationaal Monetair Fonds (IMF), dat zijn raming voor zowel de Nederlandse economie als de wereld als geheel dinsdag licht heeft verhoogd omdat de schade van de handelsoorlog tot nu toe meevalt. De voorspellingen zijn wel weer aan veel onzekerheid onderhevig. Heffingen waarmee alleen is gedreigd en die niet daadwerkelijk zijn ingevoerd, zijn niet in de berekeningen meegenomen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bierbrouwer Heineken gaat zijn hoofdkantoor in Amsterdam reorganiseren, waarbij ongeveer vierhonderd banen worden geraakt. "De veranderingen op het hoofdkantoor maken deel uit van bredere initiatieven om een wendbaardere, eenvoudigere en meer verbonden organisatie te creëren, gericht op groei en innovatie", meldt het bedrijf.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse economie blijft over het algemeen weerbaar, hoewel er tekenen zijn van een afzwakkende arbeidsmarkt in de Verenigde Staten. Dat zegt topman Jamie Dimon van JPMorgan Chase in een toelichting op de kwartaalresultaten van de grootste bank van de Verenigde Staten. Dimon stelt ook dat er een verhoogde onzekerheid is door de geopolitieke situatie, de handelsonrust, inflatie en ook de hoge waarderingen op de aandelenbeurzen die naar recordstanden zijn gestegen.
3 uur geleden