Stevige minnen op beurzen Azië, vooral techaandelen onderuit
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië stonden maandag eensgezind op verlies. De vrees dat centrale banken wereldwijd de rentes in rap tempo zullen verhogen om de inflatie te beteugelen drukte op het sentiment. Vooral techaandelen, die het van toekomstige groei moeten hebben, stonden bij de verliezers. Zo drukte het verlies van techreus Samsung in Zuid-Korea op de leidende graadmeter. Ook in Tokio zorgden verliezen bij techondernemingen voor dikke minnen.
De Nikkei-index in Japan sloot met een verlies van 3 procent op 26.987,44 punten. Een koersval van ruim 6 procent van techinvesteerder Softbank drukte onder meer op de graadmeter. Verder zakte de yen naar het laagste niveau in 24 jaar. Het soepele monetaire beleid van Japan komt steeds meer op gespannen voet te staan met de renteverhogingen die ontwikkelde landen doorvoeren.
In Zuid-Korea verloor de Kospi dik 3 procent. Samsung, een zwaargewicht in de leidende index, zag 2,5 procent van zijn beurswaarde verdampen. In Zuid-Korea zorgen ook truckersprotesten voor hinder. Door de staking van vrachtwagenchauffeurs uit onvrede over de gestegen brandstofprijzen ligt onder andere de export op zijn gat. Verschillende bedrijven hebben ook de productie moeten stilleggen. Het land is een grote exporteur van onder andere auto's, chips en elektronica.
Hongkong
Ook in Hongkong hadden techaandelen het zwaar. Tencent speelde 5 procent kwijt en Alibaba moest het doen met een verlies van 7 procent. De Hang Seng-index noteerde tussentijds 3,5 procent lager. In Shanghai stond een min van meer dan 1 procent op de borden. Chipproducent TSMC verloor in Taiwan op zijn beurt 2,6 procent.
De komende week gaat veel aandacht uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse Federal Reserve. Mogelijk dat de rente in de grootste economie van de wereld nog sneller omhoog gaat, vanwege de aanhoudend hoge inflatie.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.
24 minuten geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML heeft Elon Musk uitgenodigd voor een intern evenement. Dat bevestigt een woordvoerster van de Veldhovense chipmachinemaker na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad (ED). Musk zal tijdens de besloten technologieconferentie "zijn visie delen op AI, robotica, ruimtevaart en halfgeleiderproductie". Zijn bijdrage vindt virtueel plaats.
18 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.
20 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is de grootste tarweproducent van Europa, maar importeert steeds meer meel, volgt uit nieuwe cijfers van de Franse meelindustrie. Volgens de sector komt dat door toenemende aankopen van supermarktketens, die daarmee Franse producenten in moeilijkheden brengen.
20 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Netflix heeft een nieuwe voorzitter benoemd. Jay Hoag volgt medeoprichter Reed Hastings op, die het streamingplatform deze week na bijna dertig jaar heeft verlaten.
22 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Verschillende Amerikaanse staten bereiden een rechtszaak voor om de overname van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance te blokkeren. Dat melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Californië, waar de entertainmentindustrie is gevestigd, neemt daarbij het voortouw.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
1 dag geleden