Stevige minnen op beurzen Azië, vooral techaandelen onderuit
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië stonden maandag eensgezind op verlies. De vrees dat centrale banken wereldwijd de rentes in rap tempo zullen verhogen om de inflatie te beteugelen drukte op het sentiment. Vooral techaandelen, die het van toekomstige groei moeten hebben, stonden bij de verliezers. Zo drukte het verlies van techreus Samsung in Zuid-Korea op de leidende graadmeter. Ook in Tokio zorgden verliezen bij techondernemingen voor dikke minnen.
De Nikkei-index in Japan sloot met een verlies van 3 procent op 26.987,44 punten. Een koersval van ruim 6 procent van techinvesteerder Softbank drukte onder meer op de graadmeter. Verder zakte de yen naar het laagste niveau in 24 jaar. Het soepele monetaire beleid van Japan komt steeds meer op gespannen voet te staan met de renteverhogingen die ontwikkelde landen doorvoeren.
In Zuid-Korea verloor de Kospi dik 3 procent. Samsung, een zwaargewicht in de leidende index, zag 2,5 procent van zijn beurswaarde verdampen. In Zuid-Korea zorgen ook truckersprotesten voor hinder. Door de staking van vrachtwagenchauffeurs uit onvrede over de gestegen brandstofprijzen ligt onder andere de export op zijn gat. Verschillende bedrijven hebben ook de productie moeten stilleggen. Het land is een grote exporteur van onder andere auto's, chips en elektronica.
Hongkong
Ook in Hongkong hadden techaandelen het zwaar. Tencent speelde 5 procent kwijt en Alibaba moest het doen met een verlies van 7 procent. De Hang Seng-index noteerde tussentijds 3,5 procent lager. In Shanghai stond een min van meer dan 1 procent op de borden. Chipproducent TSMC verloor in Taiwan op zijn beurt 2,6 procent.
De komende week gaat veel aandacht uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse Federal Reserve. Mogelijk dat de rente in de grootste economie van de wereld nog sneller omhoog gaat, vanwege de aanhoudend hoge inflatie.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
21 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
2 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een containerschip van een Franse eigenaar is door de Straat van Hormuz gevaren, meldt persbureau Bloomberg. Daarmee lijkt de eerste doorvaart van een West-Europees schip sinds de start van de Iranoorlog volgens het persbureau een feit.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Investeerders van Vesteda hebben het bedrijf weer wat financiële lucht gegeven, nadat ze hebben ingestemd met een pakket maatregelen. Donderdag leek de grootste commerciële woningbelegger van Nederland nog verder onder financiële druk te komen, waardoor mogelijk veel woningen zouden moeten worden verkocht.
5 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
6 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.
6 uur geleden