Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stevige min voor beurs Amsterdam

Stevige min voor beurs Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De beurs in Amsterdam is dinsdag met een behoorlijk verlies gesloten, waarbij de AEX-index onder de 700 punten zakte. Ook elders in Europa waren stevige minnen te zien door zorgen over een oplopende inflatie waardoor de angst werd aangewakkerd dat de Amerikaanse centrale bank de rente sneller zal verhogen om de economie af te koelen. Een hogere rente is vooral ongunstig voor sterk groeiende techbedrijven.

De AEX op Beursplein 5 sloot 2,2 procent lager op 695,94 punten. De hoofdindex dook op 4 mei ook al even onder de 700-puntengrens, maar toonde een snel herstel en tikte op 7 mei nog de hoogste koers ooit aan. De MidKap daalde 1,4 procent tot 1043,39 punten. De beursgraadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen zakten tot 2,5 procent.

Bijna alle 25 hoofdbedrijven op het Damrak stonden in het rood. Grootste daler was chipbedrijf ASMI met een koersverlies van 5 procent. Andere flinke verliezers waren betalingsdienstverlener Adyen, olie- en gasconcern Shell en informatieleverancier RELX met minnen tot 3,6 procent. De enige stijger in de AEX was chipdienstverlener Besi met een plus van 0,7 procent.

In de MidKap waren eveneens weinig stijgers te bekennen. Fitnessketen Basic-Fit stond onderaan met een verlies van bijna 4 procent. Industrieel toeleverancier Aalberts verloor 2,7 procent na een handelsbericht. Beursintermediair Flow Traders, koffiebedrijf JDE Peet's en biotechnoloog Galapagos vormden de uitzondering bij de middelgrote fondsen met winsten tot 2 procent.

Thyssenkrupp kelderde bijna 10 procent in Frankfurt. Het Duitse industrie- en staalconcern schroefde zijn vooruitzichten voor het gehele boekjaar opnieuw op, maar verwacht dit jaar nog altijd verlies te lijden. In Londen was THG (plus 13 procent) een positieve uitschieter. De Japanse investeerder SoftBank heeft een substantieel belang genomen in het Britse e-commercebedrijf.

De euro noteerde 1,2170 dollar, tegen 1,2169 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent meer op 65,07 dollar. Brentolie werd 0,2 procent duurder op 68,43 dollar per vat.

Meer uit Financieel

AEX-index begint met winst, ASML stijgt na resultaten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is woensdag met winst begonnen. De aandacht ging vooral uit naar de resultaten van ASML. De Veldhovense chipmachinefabrikant blijft profiteren van de omvangrijke investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie (AI) en zag de omzet en winst in het derde kwartaal stijgen. Ook werd het bedrijf iets positiever over de jaaromzet. Het aandeel werd ruim 2 procent hoger gezet.

3 minuten geleden
Anthropic vraagt hof VS om herziening uitspraak veiligheidsrisico

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic heeft het federale hof van beroep in de Verenigde Staten gevraagd om de uitspraak te herzien, waarin het AI-bedrijf werd aangemerkt als een risico voor de Amerikaanse nationale veiligheid. Het hof oordeelde op 25 september dat het Amerikaanse ministerie van Defensie het bedrijf achter chatbot Claude mag uitsluiten van opdrachten, omdat het een nationaal veiligheidsrisico zou vormen.

1 uur geleden
Trump: grootschalige grondstofwinning in Groenland gaat van start

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan beginnen met het op grote schaal winnen van grondstoffen in Groenland. Dat zegt president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.

1 uur geleden
IMF: meer nodig dan groei om staatsschuld VS terug te dringen

BANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei in de Verenigde Staten kan de oplopende staatsschuld en het begrotingstekort van het land niet snel genoeg terugdringen. Daarom zijn aanvullende maatregelen nodig, heeft Kristalina Georgieva, directeur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), woensdag gezegd.

1 uur geleden
ASML profiteert van AI-investeringen en scherpt verwachtingen aan

VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML heeft zijn omzet en winst afgelopen kwartaal weer verder opgevoerd. Daarbij is de omzetverwachting voor het hele jaar aangescherpt. Volgens topman Christophe Fouquet profiteerde de Veldhovense onderneming wederom van de almaar toenemende investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie (AI). Er is zelfs zoveel vraag naar apparatuur van ASML dat de capaciteit van het bedrijf eigenlijk tekortschiet.

2 uur geleden
IMF ziet steeds grotere dreiging cyberaanvallen, ook in Nederland

BANGKOK (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwt voor toenemende dreiging van cyberaanvallen. Volgens de Nederlandse IMF-bestuurder Marnix van Rij kunnen die ook in Nederland voor grote ontwrichting zorgen. "Wat dacht je van de Rotterdamse haven?", geeft hij in gesprek met het ANP als voorbeeld van een mogelijk doelwit.

2 uur geleden
Trump: Taiwan gaat miljarden investeren in gasproject Alaska

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Taiwan heeft volgens de Amerikaanse president Donald Trump toegezegd de komende twintig jaar 30 procent van het gas af te nemen uit een groot energieproject in Alaska. Het land zou daarnaast 4,4 miljard dollar (3,9 miljard euro) investeren in het project. Trump maakte de afspraken dinsdag bekend tijdens een campagnebijeenkomst in Alaska. Het Taiwanese ministerie van Economie heeft de geplande investering woensdag bevestigd.

3 uur geleden