Stevige loonsverhogingen zijn nog steeds hard nodig, vindt CNV
UTRECHT (ANP) - Het is nog steeds nodig en redelijk om stevige loonsverhogingen af te dwingen, zegt vakbond CNV over de gestegen cao-lonen in Nederland. Eerder op donderdag meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat de cao-lonen in het derde kwartaal gemiddeld 6,8 procent zijn gestegen op jaarbasis. Daarmee evenaarden de lonen volgens het statistiekbureau de grootste stijging in ruim veertig jaar.
Met deze ontwikkeling is de looneis van 3,5 tot 6 procent die CNV stelt voor dit cao-seizoen "zeer redelijk en noodzakelijk", vindt de vakbond. "Werkgevers en deskundigen noemden de looneis van de bonden onverantwoord. Men is bang voor de concurrentiepositie van Nederland. Maar in het licht van de huidige loonstijging is onze looneis zeer redelijk", zegt CNV-voorzitter Piet Fortuin.
Het CBS meldde ook dat sommige lonen nog achterlopen op de inflatie, die flink is gestegen nadat de oorlog in Oekraïne ruim twee jaar geleden is begonnen. Fortuin wijst op onderzoek van CNV, waaruit volgens de vakbondsvoorzitter naar voren komt dat een op de vijf werkenden moeilijk kan rondkomen. "In veel sectoren zullen we dus nog steeds met een stevige looneis komen. Loonstijgingen zijn geen luxe, maar noodzaak. Ook nu nog."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van mei met een klein verlies gesloten. Bij de bedrijven op de Amsterdamse beurs was bouwer BAM een opvallende stijger dankzij een koopadvies van beleggingsadviseur Oddo BHF.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam moest dinsdag uitwijken naar Frans-Guyana om bij te tanken vanwege een commercieel geschil met de brandstofleverancier. Dat bevestigt KLM. Surinaamse media meldden eerder al dat dit de reden was.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Dell Technologies is vrijdag hard gestegen op de beurzen in New York. Het Amerikaanse computer- en serverbedrijf boekte afgelopen kwartaal een recordomzet dankzij de sterke vraag naar zijn producten voor kunstmatige intelligentie (AI). Het concern werd ook positiever over de jaaromzet door sterke verkopen van zijn AI-servers. Het aandeel werd daarop maar liefst ruim 32 procent meer waard.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grote supermarkten en A-merken zijn begonnen met hun campagnes voor het WK voetbal dat op 11 juni van start gaat. Thuisbeleving lijkt dit jaar het thema, mede door de late en nachtelijke tijdstippen waarop de wedstrijden in de Verenigde Staten, Canada en Mexico worden afgewerkt. Toch doet niet iedereen mee.
4 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Het leven in Duitsland was in mei 2,6 procent duurder dan een jaar geleden. Daarmee was de inflatie deze maand lager dan in april, toen Duitse consumenten 2,9 procent meer kwijt waren aan hun dagelijkse uitgaven. De daling komt onder meer door een tijdelijke accijnsverlaging aan de pomp waardoor tanken goedkoper werd en een daling van de energieprijzen.
4 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De nieuwe OV-pas is ook in fysieke winkels te koop, meldt de uitgever van de kaarten Translink. De nieuwe passen zijn een van de middelen waarmee reizigers voor de bus, tram of trein kunnen betalen via het systeem OVpay, dat de huidige chipkaarten vervangt.
8 uur geledenALMELO (ANP) - Bouwmaterialenbedrijf Eternit vindt dat de asbeststrafzaak van het Openbaar Ministerie tegen het bedrijf al jaren is verjaard. De advocaat die de onderneming heeft ingeschakeld, heeft vrijdag bij de rechtbank in Almelo daarom een verzoek neergelegd om de vraag van verjaring eerst voor te leggen aan de Hoge Raad. "Als de Hoge Raad het met mij eens is, is er helemaal geen zaak", lichtte hij bij de rechtbank toe aan het ANP.
8 uur geleden