Stevige loonsverhogingen zijn nog steeds hard nodig, vindt CNV
UTRECHT (ANP) - Het is nog steeds nodig en redelijk om stevige loonsverhogingen af te dwingen, zegt vakbond CNV over de gestegen cao-lonen in Nederland. Eerder op donderdag meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat de cao-lonen in het derde kwartaal gemiddeld 6,8 procent zijn gestegen op jaarbasis. Daarmee evenaarden de lonen volgens het statistiekbureau de grootste stijging in ruim veertig jaar.
Met deze ontwikkeling is de looneis van 3,5 tot 6 procent die CNV stelt voor dit cao-seizoen "zeer redelijk en noodzakelijk", vindt de vakbond. "Werkgevers en deskundigen noemden de looneis van de bonden onverantwoord. Men is bang voor de concurrentiepositie van Nederland. Maar in het licht van de huidige loonstijging is onze looneis zeer redelijk", zegt CNV-voorzitter Piet Fortuin.
Het CBS meldde ook dat sommige lonen nog achterlopen op de inflatie, die flink is gestegen nadat de oorlog in Oekraïne ruim twee jaar geleden is begonnen. Fortuin wijst op onderzoek van CNV, waaruit volgens de vakbondsvoorzitter naar voren komt dat een op de vijf werkenden moeilijk kan rondkomen. "In veel sectoren zullen we dus nog steeds met een stevige looneis komen. Loonstijgingen zijn geen luxe, maar noodzaak. Ook nu nog."
Meer uit Financieel
OAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beëindigen van de oorlog doorgaan.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Schoonmakers krijgen vanaf volgend jaar de maximale fiscale reiskosten voor woon-werkverkeer vergoed. CNV meldt dat dit is afgesproken in de nieuwe cao, die volgens de vakbond voor 120.000 schoonmakers in Nederland geldt.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De rijen bij Schiphol voor de security blijven maandag verder toenemen. Dat gebeurt op de dag dat de opzet van de beveiliging op de luchthaven is aangepast. Bij meerdere vertrekhallen staan mensen tot ver achter de incheckbalies te wachten.
4 uur geleden