Steunmaatregel voor baanbehoud veel minder gebruikt na 1e golf
DEN HAAG (ANP) - Werkgevers maakten vooral tijdens de eerste coronagolf in het voorjaar van 2020 gebruik van de Noodmaatregel Overbrugging voor Werkgelegenheid (NOW) en daarna veel minder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Veel bedrijven merkten in de eerste golf maar beperkt last te hebben van de coronacrisis en maakten daarna geen gebruik meer van de regeling. Het doel van de NOW-subsidie was om banen te behouden tijdens de coronacrisis.
Van maart tot en met mei 2020 werd voor 2,6 miljoen banen van werknemers NOW aangevraagd, op een totaal van 8,5 miljoen banen. Van juni tot en met september dat jaar werd voor 1,3 miljoen banen steun aangevraagd. In de laatste drie maanden van 2020 werd dat voor 1,4 miljoen banen gedaan. Werkgevers die steun aanvroegen in de tweede en derde periode, maakten hier vaak eerder ook al gebruik van.
Werkgevers die ten minste 20 procent omzet verwachtten te verliezen, konden een groot deel van de loonkosten vergoed krijgen door gebruik te maken van de NOW. Zij ontvingen eerst een voorschot. Ze krijgen later pas definitief te horen of een uitkering wordt toegekend en hoe hoog die is. Dat is nog niet gebeurd. De onderzoekers verwachten daarom dat het definitieve aantal uitkeringen uiteindelijk lager zal uitvallen.
Horeca
De NOW kon niet voorkomen dat werkgevers die gebruikmaakten van deze regeling hun personeelsbestand verkleinden tijdens lockdowns. Het aantal vaste banen bleef stabiel, maar het aantal flexibele banen nam af. Toen de coronamaatregelen werden versoepeld in de zomer, kwamen er juist weer flexibele banen bij.
Bedrijven in de horeca maakten het meest gebruik van de NOW. Dat deden ze net als bedrijven in andere sectoren het meest in het voorjaar en najaar van 2020, toen veel beperkende maatregelen van kracht waren. Ook de cultuursector heeft veel gebruikgemaakt van deze steunmaatregel.
Meer uit Financieel
LOS ANGELES (ANP) - Warner Bros. Discovery noemt het nieuwste overnamebod van entertainment- en mediaconcern Paramount Skydance "superieur" aan dat van Netflix. Dat laatste streamingbedrijf krijgt nu vier werkdagen om met een nog beter bod te komen om Warner Bros over te nemen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met verliezen de handel uitgegaan. Beleggers verwerkten de kwartaalresultaten van Nvidia. Die belangrijke ontwikkelaar van AI-chips overtrof weliswaar de verwachtingen met zijn omzet en winst, maar dat nam zorgen over de houdbaarheid van de forse investeringen van de techsector in AI niet weg.
6 uur geledenNEEDHAM (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde verkoop van smartphones daalt dit jaar door tekorten aan geheugenchips met bijna 13 procent. Dat voorspelt marktonderzoeker International Data Corporation (IDC), die daarmee veel pessimistischer is dan enkele maanden geleden. Grote fabrikanten van geheugenchips zetten hun productiecapaciteit volop in voor geavanceerdere chips die data opslaan voor AI-toepassingen. Dat gaat ten koste van de productie van eenvoudigere geheugenchips voor apparaten zoals smartphones.
7 uur geledenKIEL (ANP/DPA) - Een Duitse rechtbank heeft de oliewinning uit het grootste olieveld van Duitsland geblokkeerd. Decennialang pompte het Mittelplate-platform olie op in het oostelijke deel van de Waddenzee. Een rechter oordeelde dat dit tot nader order moet stoppen, omdat een verplichte analyse van de impact op de natuur ontbreekt. De Duitse milieubeweging spreekt van een historische uitspraak.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens, de toezichthouder voor privacy, wil van Odido weten of het bedrijf te lang gegevens van voormalige klanten heeft bewaard. De telecomprovider is getroffen door een dataroof. Ook data van mensen die al jaren geen abonnement meer hadden, kwamen daardoor op straat te liggen.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De uitbreiding van windenergie op zee blijft ver achter bij die op land in Europa, blijkt uit cijfers van brancheorganisatie WindEurope. De toename van capaciteit van windenergie op land is het hoogst in de afgelopen tien jaar. Aan de andere kant ligt de toename op zee op het laagste niveau in negen jaar.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een verlies gesloten. Chipbedrijven trokken de AEX-index omlaag na de presentatie van de kwartaalcijfers van Nvidia. Die ontwikkelaar van AI-chips overtrof de verwachtingen rondom de omzetgroei. Maar het bedrijf wist twijfels op de financiƫle markten over de houdbaarheid van de gigantische investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie niet weg te nemen.
10 uur geleden