Steunmaatregel voor baanbehoud veel minder gebruikt na 1e golf
DEN HAAG (ANP) - Werkgevers maakten vooral tijdens de eerste coronagolf in het voorjaar van 2020 gebruik van de Noodmaatregel Overbrugging voor Werkgelegenheid (NOW) en daarna veel minder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Veel bedrijven merkten in de eerste golf maar beperkt last te hebben van de coronacrisis en maakten daarna geen gebruik meer van de regeling. Het doel van de NOW-subsidie was om banen te behouden tijdens de coronacrisis.
Van maart tot en met mei 2020 werd voor 2,6 miljoen banen van werknemers NOW aangevraagd, op een totaal van 8,5 miljoen banen. Van juni tot en met september dat jaar werd voor 1,3 miljoen banen steun aangevraagd. In de laatste drie maanden van 2020 werd dat voor 1,4 miljoen banen gedaan. Werkgevers die steun aanvroegen in de tweede en derde periode, maakten hier vaak eerder ook al gebruik van.
Werkgevers die ten minste 20 procent omzet verwachtten te verliezen, konden een groot deel van de loonkosten vergoed krijgen door gebruik te maken van de NOW. Zij ontvingen eerst een voorschot. Ze krijgen later pas definitief te horen of een uitkering wordt toegekend en hoe hoog die is. Dat is nog niet gebeurd. De onderzoekers verwachten daarom dat het definitieve aantal uitkeringen uiteindelijk lager zal uitvallen.
Horeca
De NOW kon niet voorkomen dat werkgevers die gebruikmaakten van deze regeling hun personeelsbestand verkleinden tijdens lockdowns. Het aantal vaste banen bleef stabiel, maar het aantal flexibele banen nam af. Toen de coronamaatregelen werden versoepeld in de zomer, kwamen er juist weer flexibele banen bij.
Bedrijven in de horeca maakten het meest gebruik van de NOW. Dat deden ze net als bedrijven in andere sectoren het meest in het voorjaar en najaar van 2020, toen veel beperkende maatregelen van kracht waren. Ook de cultuursector heeft veel gebruikgemaakt van deze steunmaatregel.
Meer uit Financieel
DUBAI (ANP/RTR) - Drie schepen van Adnoc, het staatsoliebedrijf van de Verenigde Arabische Emiraten, zijn deze week aangevallen in de Straat van Hormuz. Sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten zijn volgens het bedrijf vijftien tankers van Adnoc aangevallen met raketten en drones, waarbij een dode is gevallen en twintig bemanningsleden gewond raakten.
8 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten begonnen. Beleggers op Wall Street reageerden op het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Uit dat rapport bleek dat er in juli 23.000 banen zijn verdwenen, terwijl er een groei van ongeveer 80.000 arbeidsplaatsen werd verwacht. Daardoor kan de Amerikaanse centrale bank voorzichtiger worden met het verhogen van de rente.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Zalando heeft ook last gehad van het datalek bij logistieke partner CEVA Logistics. Dat bevestigt een woordvoerder van de Duitse webwinkel na vragen van het ANP. Woensdag waarschuwden winkelketen de Bijenkorf en webshop Bol al voor een datalek bij de logistieke partner. Daar kwam later ook Ajax bij. Zalando meldt dat gegevens van zijn klanten niet door het incident zijn getroffen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in juli onverwacht gekrompen en het groeicijfer van juni is flink naar beneden bijgesteld. Volgens de Amerikaanse overheid nam het aantal arbeidsplaatsen vorige maand met 23.000 af, terwijl economen juist op een toename van ongeveer 80.000 banen hadden gerekend. In juni ging het om een aanwas met 20.000 banen. Voor die maand werd eerder een groei met 57.000 arbeidsplaatsen gemeld.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Hoopvolle berichten over de heropening van de Straat van Hormuz lijken rederijen er nog niet toe te bewegen om via de vaarweg te varen. Het aantal schepen dat door de zeestraat vaart, blijft op een laag niveau, blijkt uit data van AXSMarine.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Met alle datalekken van tegenwoordig, zoals die bij CEVA Logistics, kunnen cybercriminelen data uit verschillende lekken aan elkaar koppelen en zo steeds overtuigender overkomen. Dat vergroot de kans dat mensen slachtoffer worden van cybercriminelen. Dat zegt IT-jurist en directeur van ICTRecht Arnoud Engelfriet, nu steeds meer bedrijven laten weten last te hebben van het cyberincident bij CEVA. Daarbij zijn mogelijk persoonlijke gegevens van Nederlandse consumenten buitgemaakt.
2 uur geledenICHEON (ANP/BLOOMBERG) - De Zuid-Koreaanse chipmaker SK Hynix gaat 54 biljoen won (33 miljard euro) investeren in nieuwe chipfabrieken in eigen land. De investeringen van het bedrijf zijn onderdeel van de inspanningen van Zuid-Korea om de productiecapaciteit van chips snel te verdubbelen en het wereldwijde tekort aan geheugenchips aan te pakken. De investeringen lopen tot april 2031.
5 uur geleden