Steunbetuigingen voor Oostenrijk na aanslagen Wenen
WENEN (ANP) - Meerdere Europese regeringsleiders hebben hun steun betuigd aan Oostenrijk na de aanslagen in Wenen op maandagavond. Ook Amerikaanse presidentskandidaat Joe Biden en de nationale veiligheidsadviseur van president Donald Trump hebben gereageerd op de aanvallen, die vooralsnog twee slachtoffers het leven hebben gekost.
"We moeten ons verenigen tegen alle haat en geweld", schreef Biden op Twitter. De Democraat noemde het schietincident een "gruwelijke terroristische aanslag". "Er is geen rechtvaardiging voor haat en geweld als dit", zei de Amerikaanse nationale veiligheidsadviseur Robert O'Brien namens het Witte Huis.
De Franse president Emmanuel Macron zei dat Frankrijk de schok en het verdriet deelt. "Na Frankrijk is een bevriend land aangevallen. Dit is ons Europa. Onze vijanden moeten weten met wie ze te maken hebben. Wij zullen niet toegeven", twitterde Macron in het Frans en in het Duits. In Frankrijk vonden de afgelopen weken verschillende terreurdaden plaats.
Ook het ministerie van Buitenlandse Zaken van Duitsland betuigde steun aan buurland Oostenrijk. "Onze gedachten zijn bij de gewonden en de slachtoffers in deze moeilijke uren", schreef het ministerie op Twitter.
Vanuit de Europese Unie werd met afschuw gereageerd. EU-president Charles Michel schrijft op Twitter dat Europa de "laffe daad" sterk veroordeelt en de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen schreef "geschokt en bedroefd" te zijn.
In Nederland sprak premier Mark Rutte van "een verschrikkelijke aanslag". Ook hij betuigde via Twitter steun aan de slachtoffers en de Oostenrijkse regering.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Volodymyr Zelensky draagt de Oekraïense vicepremier Mychajlo Fedorov voor als nieuwe minister van Defensie. Dat meldt de Oekraïense president in een videoboodschap. Fedorov vervangt daarmee Denys Sjmyhal, die sinds juli vorig jaar dat ambt vervulde. Volgens Zelensky heeft Sjmyhal goed werk geleverd in zijn ministersrol en is hem een andere overheidspost aangeboden.
1 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - De eigenaar van de Zwitserse bar waar de dodelijke brand heeft plaatsgevonden, meent dat zijn zaak drie keer in tien jaar is gecontroleerd en dat "alles volgens de normen is gedaan". Dat zei hij in gesprek met het Zwitserse nieuwsmedium 24 Heures.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het aantal migranten dat Spanje bereikte in 2025 is met meer dan 40 procent teruggelopen. Dat blijkt uit statistieken van het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land. Volgens het ministerie ging het om circa 37.800 migranten die het voorbije jaar Spanje bereikten, veelal over zee. In 2024 waren dat er nog zo'n 64.000.
4 uur geledenADEN (ANP/RTR/AFP) - Separatisten in het zuiden van Jemen willen binnen twee jaar een referendum houden over de onafhankelijkheid van dat deel van het land. Hun recente opmars in het zuiden van Jemen heeft geleid tot een conflict tussen Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten.
4 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP/RTR) - Finland zegt al enige voortgang te hebben gemaakt in het onderzoek naar de beschadigde bekabeling in de Finse Golf. De autoriteiten in dat land legden woensdag beslag op de Fitburg, een vrachtschip dat met Russisch staal onderweg was van Sint-Petersburg naar Israël, om verdenkingen van betrokkenheid bij een sabotagepoging aan de bekabeling tussen Helsinki en Tallinn. Veertien opvarenden werden gearresteerd.
6 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De brand in het Zwitserse Crans-Montana op nieuwjaarsnacht lijkt te zijn ontstaan door het afsteken van ijsfonteinen op flessen champagne, meldt het OM op een persconferentie. Deze fakkels werden te dicht bij het plafond gehouden, waardoor het vuur zich kon verspreiden.
7 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De Zwitserse wintersportplaats Crans-Montana blijft na de dodelijke brand van nieuwjaarsnacht grotendeels open voor vakantievierders, aldus het lokale toerismekantoor. Dat herhaalt ook de oproep tot voorzichtigheid om onnodige druk op de ziekenhuizen te voorkomen.
7 uur geleden