Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Steun voor Von der Leyen als voorzitter Commissie nog niet zeker

Steun voor Von der Leyen als voorzitter Commissie nog niet zeker

STRAATSBURG (ANP) - Het is nog niet duidelijk of Ursula von der Leyen een tweede termijn als voorzitter van de Europese Commissie wordt gegund. De Duitse heeft 361 van de 720 stemmen van het Europees Parlement nodig. Ze hoopt op steun van in ieder geval haar eigen centrumrechtse EVP, de sociaaldemocraten en het liberale Renew, die samen 401 zetels hebben. De fractiediscipline die in de Haagse politiek bestaat, is er in het Europees Parlement niet. Daarmee zijn voldoende stemmen op voorhand onzeker.

De politieke families bestaan uit veel verschillende nationale partijen, die niet over alles hetzelfde standpunt hebben. Het is daarnaast een geheime, schriftelijke stemming, zodat 'dissidenten' met een gerust hart tegen Von der Leyen kunnen stemmen, hoewel de top van de politieke familie vindt dat zij nog eens vijf jaar door mag als voorzitter.

Voor een aantal politieke groeperingen hangt de stem 'voor' of 'tegen' af van de inhoud van de 'politieke richtlijnen' die Von der Leyen donderdagochtend presenteert. Die richtlijnen kunnen grofweg worden vergeleken met het hoofdlijnenakkoord van PVV, VVD, NSC en BBB. In het document zet Von der Leyen in grote lijnen uiteen welke koers ze de komende vijf jaar wil varen, op bijvoorbeeld economie, klimaat, migratie en rechtsstaat.

De politieke groeperingen waarmee ze de afgelopen twee weken gesprekken heeft gevoerd om steun voor haar voordracht te verzamelen, hebben dat document nog niet gezien. Daarmee weten ze nog niet of hun wensen zijn gehonoreerd, in ruil waarvoor Von der Leyen op hun steun kan rekenen. Donderdagochtend presenteert ze die in het Europees Parlement en volgt een debat. Vervolgens gaan de politieke families zich beraden en daarna volgt de stemming.

Het gaat echter niet alleen om inhoud, maar zeker ook om de verdeling van posten in het Europees Parlement, zoals de vicevoorzitters en de penningmeesters. De Groenen, die Von der Leyen onder voorwaarden lijken te willen steunen, hebben een aantal posten gekregen. Dat geldt ook voor de rechtse ECR. Dat zal tot enige tevredenheid stemmen.

De uitspraak van het Europees Hof van woensdag, dat oordeelde dat de Europese Commissie onvoldoende inzage heeft gegeven in de aankoopovereenkomsten met farmaceutische bedrijven voor coronavaccins, kan nadelig uitpakken voor Von der Leyen. Dat hebben fracties woensdag laten doorschemeren. Ze hebben er genoeg van dat de Europese Commissie, en met name de voorzitter, het niet zo nauw neemt met openheid.

Het is nog even nagelbijten voor Van der Leyen. De uitslag van de stemming wordt rond 15.00 uur verwacht.

Meer uit Buitenland

Ex-topman geheime dienst Sri Lanka opgepakt om bomaanslagen 2019

COLOMBO (ANP/AFP) - Een voormalige topman van de geheime dienst van Sri Lanka, generaal Suresh Sallay, is gearresteerd omdat hij wordt verdacht van samenzwering en van medeplichtigheid aan een reeks bomaanslagen in 2019.

22 minuten geleden
EU zoekt driftig naar opties blokkade Hongarije te omzeilen

BRUSSEL (ANP) - Op alle mogelijke niveaus wordt met Hongarije gesproken in een poging de blokkades op te heffen die het land heeft opgeworpen tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland.

26 minuten geleden
Slachtoffers brand Crans-Montana krijgen elk bijna 55.000 euro

ZÜRICH (ANP/RTR) - Zwitserland gaat een eenmalige betaling van 50.000 Zwitserse frank (bijna 55.000 euro) doen aan zwaargewonde overlevenden en nabestaanden van de nieuwjaarsbrand in een bar in het skigebied Crans-Montana. Bij de brand kwamen 41 mensen om het leven. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie velen ernstig.

31 minuten geleden
Zelensky verwacht direct overleg met Rusland en VS begin maart

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky denkt dat er in de eerste dagen van maart weer direct overleg is tussen zijn land, Rusland en de VS. De drie hebben al onderhandelingsrondes gehad in Abu Dhabi en Genève. Het is niet bekend waar de volgende ronde zou zijn.

33 minuten geleden
Russische ambassade: Jetten maakt misstap met steun aan Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Het is een misser van het kabinet-Jetten om dinsdag niet de dialoog met Rusland te hervatten, maar met een steunbetuiging voor Oekraïne te komen. Dat schrijft de Russische ambassade in Nederland op X. In het bericht zegt de ambassade dit signaal "te hebben genoteerd".

1 uur geleden
Veiligheidsraad kondigt sancties aan tegen leiders Soedanese RSF

NEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft sancties afgekondigd tegen vier commandanten van de Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces. De vier zijn volgens de raad verantwoordelijk voor het plegen van misdaden die tot volkerenmoord gerekend worden. Dat was in oktober, toen de RSF na een lange belegering de stad El-Fasher innam en aan het verkrachten en moorden sloeg. Slachtoffers waren van een bepaalde etnische groep.

3 uur geleden
Journalistieke ngo: meer dan honderd journalisten gedood in 2025

NEW YORK (ANP) - In 2025 zijn 129 journalisten en mensen die in de media werken omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt het Committee to Protect Journalists (CPJ). Volgens deze Amerikaanse non-profit zijn de sterfgevallen voor tweederde toe te schrijven aan Israël.

5 uur geleden