Steun voor stikstoffonds na lang debat nog niet zeker
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet hoeft zich nog niet rijk te rekenen wat betreft steun voor het stikstoffonds, ter waarde van ruim 24 miljard euro. In de Tweede Kamer heeft de coalitie weliswaar een meerderheid, maar in de Eerste Kamer niet. Daar heeft de coalitie de BBB nodig, of de combinatie GroenLinks/PvdA. Beiden hebben in een lang debat nog geen steun toegezegd.
Het zal er onder meer van afhangen welke voorgestelde aanpassingen van het stikstoffonds worden aangenomen. Zowel het linkse blok als de BBB hebben voorstellen gedaan. Zo stelden zij onder meer voor dat er een extra fondsbeheerder bij komt, bijvoorbeeld de minister van Landbouw of Financiën. Dat zijn op het moment respectievelijk Piet Adema en Sigrid Kaag. Ook wilde de BBB dat 10 miljard euro beschikbaar wordt gesteld voor innovatie en verduurzaming. Verder wilden GroenLinks/PvdA dat maatregelen alleen gefinancierd worden als ze ook goed zijn voor het klimaat of de waterkwaliteit.
Maar minister Christianne van der Wal ziet weinig heil in de voorstellen. Het kabinet heeft al besloten dat alleen de minister van Natuur en Stikstof, zijzelf op het moment, fondsbeheerder is. Ook wil ze niet "vooruitlopen" op de plannen die provincies indienen en alvast 10 miljard reserveren voor innovaties. Daarnaast zou het voorstel van het linkse blok op het niveau van maatregelen niet altijd werkbaar zijn. Vrijwel alleen de amendementen die door de coalitie zijn ingediend konden op haar instemming rekenen.
Stemming over amendementen
Volgende week dinsdag wordt in ieder geval over de amendementen gestemd. Het is nog niet zeker of daarna ook direct over de wet voor het fonds wordt gestemd: onder meer GroenLinks wil de wet eerst opnieuw beoordelen nadat er over de amendementen is gestemd.
De Kamer debatteerde lang over het fonds. Drie weken geleden liep het debat zo uit, dat het werd opgeschort en woensdag werd voortgezet. Vanuit het fonds moeten maatregelen worden betaald waarmee niet alleen de hoeveelheid stikstof omlaag gaat, maar die ook goed zijn voor bijvoorbeeld het klimaat of de waterkwaliteit.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Voormalig CDA-leider Sybrand Buma wordt informateur naast Hans Wijers, die D66 zal voordragen. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws en BNR. Buma is momenteel burgemeester van Leeuwarden. Hij zal de gesprekken met beide partijen gaan leiden de komende drie weken.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 wil Hans Wijers aanwijzen als een van de nieuwe informateurs, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS. Wijers was eerder minister van Economische Zaken in het kabinet-Kok I, president-commissaris van ING en topman van Akzo Nobel. Eerder meldden ingewijden al dat CDA en D66 twee informateurs zullen aanwijzen die de onderhandelingen tussen de twee partijen over een aanzet voor een coalitieakkoord zullen begeleiden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en het CDA willen donderdag na het debat over de kabinetsformatie twee informateurs voordragen, van elke partij één. Dat stellen Haagse bronnen rondom de formatie. Namen zijn nog niet bekend.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Kamerleden die op 29 oktober zijn verkozen, zijn woensdag beëdigd in de Tweede Kamer ten overstaan van tijdelijk voorzitter Martin Bosma. De Kamerleden legden een voor een de verklaring of de belofte af, nadat de griffier hun naam noemde. Dat mocht in het Nederlands of in het Fries.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De daling van het aantal studenten dat een studie is begonnen aan een hogeschool of universiteit baart ook demissionair onderwijsminister Gouke Moes zorgen. "Om onze samenleving draaiende te houden, is het cruciaal dat er voldoende goed opgeleide (vak)mensen in de essentiële sectoren zijn", laat de BBB-bewindsman via een woordvoerder weten.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer is belangrijk voor een nieuwe coalitie, schrijft verkenner Wouter Koolmees (D66) in zijn verslag. Hij ziet dat partijen "ambitieuze plannen" hebben waarvoor "grote wetswijzigingen" moeten worden gedaan. Bovendien maken beoogde investeringen, bijvoorbeeld in defensie, het nodig om te bezuinigen. Dat alles lukt volgens de verkenner alleen als in de Eerste Kamer meerderheden worden gevonden voor die plannen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver noemt het advies van verkenner Wouter Koolmees om CDA en D66 het voortouw te laten nemen "verstandig". De fractieleider van GroenLinks-PvdA "vertrouwt erop dat het Jetten en Bontenbal lukt inhoudelijk een goede stap vooruit te zetten". Dat schrijft hij op X na het verschijnen van het verslag van de D66-verkenner.
1 dag geleden