Steun voor meer inspraak inheemse bevolking Australië slinkt
CANBERRA (ANP/RTR) - Steeds minder Australiërs zijn van plan op 14 oktober in te stemmen met een plan om de inheemse bevolking van het land via een adviesorgaan meer inspraak te geven over het beleid. In beide opiniepeilingen die de stemming geregeld meten slinkt het aantal ja-stemmers behoorlijk.
In een poll die de Australian Financial Review liet uitvoeren, gaf 33 procent van de ondervraagden aan voor het plan te zullen stemmen, waar dat in mei nog 48 procent was. Opiniepeiler Newspoll publiceert maandag ook een meting. Daarin geeft 36 procent van de ondervraagden aan voor te gaan stemmen, waar dat drie weken geleden nog 38 procent was. 56 procent is volgens die peiling van plan tegen te stemmen tegenover 53 procent eerder deze maand.
Afgelopen week bleek dat 97,7 procent van de stemgerechtigde Australiërs zich heeft aangemeld om een stem uit te brengen in het referendum. Nog nooit was dat percentage zo hoog.
Het referendum draait om een voorstel een speciale commissie samen te stellen, die zal bestaan uit vertegenwoordigers van verschillende oorspronkelijke volken. Als die raad er komt, zal in de grondwet worden vastgelegd dat de leden gehoord worden over wetswijzigingen die hun gemeenschappen aangaan. Het zou voor het eerst zijn dat de oorspronkelijke Australiërs erkend worden in de grondwet.
De populariteit van premier Anthony Albanese, een groot voorstander van het plan, die daar ook flink campagne voor voert, staat ook onder druk. Bij de ene landelijke peiling gaf nog 47 procent aan achter de premier te staan, in de andere 46 procent, historisch gezien erg lage cijfers.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Bij de donderdag gehouden gemeenteraadsverkiezingen in het Verenigd Koninkrijk lijkt Labour, de partij van premier Keir Starmer, op een groot verlies af te stevenen. Winst is er, zoals verwacht, voor Reform UK, de anti-immigratiepartij van Nigel Farage.
6 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump meldt op Truth Social dat "drie Amerikaanse torpedobootjagers van wereldklasse zojuist, onder vuur, zeer succesvol de Straat van Hormuz zijn uitgevaren".
32 minuten geledenHAVANA (ANP/RTR) - De bedreigingen van de VS kunnen leiden tot een bloedbad op Cuba. Dat heeft de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken tegen ABC News gezegd.
3 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Het is nog niet mogelijk om de bron van de besmetting met het hantavirus te bevestigen. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Volksgezondheid donderdagavond in een verklaring.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse handelsrechtbank heeft donderdag de invoerheffingen van 10 procent van de Amerikaanse president Donald Trump op het grootste deel van de invoer naar de Verenigde Staten onwettig verklaard.
5 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/AFP) - Volgens Iraanse staatsmedia hebben er explosies plaatsgevonden op een eiland in de Straat van Hormuz en boven de kuststad Bandar Abbas. Staatsomroep IRIB meldt dat de Amerikanen een olietanker hebben aangevallen en dat Iran heeft gereageerd met raketten.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs uit elf landen en vier politieke groepen roepen de lidstaten op snel een Europese defensieunie op te richten. Alleen daarmee kan Europa zich zelfstandig verdedigen. Die unie moet een plek krijgen binnen de NAVO, maar ook los van de NAVO kunnen opereren.
15 uur geleden