Steun voor meer inspraak inheemse bevolking Australië slinkt
CANBERRA (ANP/RTR) - Steeds minder Australiërs zijn van plan op 14 oktober in te stemmen met een plan om de inheemse bevolking van het land via een adviesorgaan meer inspraak te geven over het beleid. In beide opiniepeilingen die de stemming geregeld meten slinkt het aantal ja-stemmers behoorlijk.
In een poll die de Australian Financial Review liet uitvoeren, gaf 33 procent van de ondervraagden aan voor het plan te zullen stemmen, waar dat in mei nog 48 procent was. Opiniepeiler Newspoll publiceert maandag ook een meting. Daarin geeft 36 procent van de ondervraagden aan voor te gaan stemmen, waar dat drie weken geleden nog 38 procent was. 56 procent is volgens die peiling van plan tegen te stemmen tegenover 53 procent eerder deze maand.
Afgelopen week bleek dat 97,7 procent van de stemgerechtigde Australiërs zich heeft aangemeld om een stem uit te brengen in het referendum. Nog nooit was dat percentage zo hoog.
Het referendum draait om een voorstel een speciale commissie samen te stellen, die zal bestaan uit vertegenwoordigers van verschillende oorspronkelijke volken. Als die raad er komt, zal in de grondwet worden vastgelegd dat de leden gehoord worden over wetswijzigingen die hun gemeenschappen aangaan. Het zou voor het eerst zijn dat de oorspronkelijke Australiërs erkend worden in de grondwet.
De populariteit van premier Anthony Albanese, een groot voorstander van het plan, die daar ook flink campagne voor voert, staat ook onder druk. Bij de ene landelijke peiling gaf nog 47 procent aan achter de premier te staan, in de andere 46 procent, historisch gezien erg lage cijfers.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Republikeinse en Democratische leiders in de Amerikaanse Senaat en het Witte Huis hebben een akkoord bereikt over een belangrijk pakket begrotingsvoorstellen. Daarmee kan worden voorkomen dat overheidsinstanties vanaf zaterdag deels worden gesloten, aldus een medewerker van de Democratische leiding in de Senaat.
3 minuten geledenABUJA (ANP) - Een vermoedelijk jihadistische aanval heeft tientallen mensen het leven gekost in het noordoosten van Nigeria. Dat meldden lokale bronnen aan persbureau AFP. De aanval is nog niet opgeëist. Het is het zoveelste geweldsincident in de Sahel-regio.
3 minuten geledenHUELVA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia hebben nabestaanden van de treinramp in Zuid-Spanje een hart onder de riem gestoken. Het koningspaar was aanwezig bij een grote herdenking in Huelva, waar ze uitgebreid de tijd namen om met familieleden van de tientallen slachtoffers te spreken.
2 uur geledenCHICAGO (ANP/RTR) - Een voormalige hulpsheriff is in de Verenigde Staten veroordeeld tot de maximale gevangenisstraf van twintig jaar voor het doodschieten van een ongewapende zwarte vrouw in haar huis. Zij had in juli 2024 juist het alarmnummer gebeld om een mogelijke indringer te melden.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties roept de Verenigde Staten en Iran op een diplomatieke oplossing te zoeken. De landen hebben elkaar bedreigd met militair geweld. Volgens António Guterres moeten de landen met hulp van bemiddelaars in gesprek.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is de Russische president Vladimir Poetin bereid een week de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv en andere Oekraïense steden te staken tijdens de bittere kou in het land. Trump zei dat hij aan Poetin had gevraagd een week niet te schieten en die zou daarmee hebben ingestemd. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft Trump bedankt en zegt te hopen dat die toezegging wordt nageleefd.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Europa doet niets om te voorkomen dat er oorlog uitbreekt in Iran en maakt het alleen maar erger, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Dat de Iraanse Revolutionaire Garde op de terreurlijst is gezet, is volgens de minister "een grote strategische fout".
7 uur geleden