
Steun voor bijna honderd boeren in aardbevingsgebied Groningen
MIDDELSTUM (ANP) - Bijna honderd agrariërs die te maken hebben met de gevolgen van gaswinning in Groningen krijgen steun via het zogenoemde Agroprogramma. Ondernemers kunnen met dat initiatief van de aardbevingsgemeenten, de provincie Groningen en het Rijk financiële hulp krijgen bij investeringsvraagstukken. Ook kunnen ze advies inwinnen over zaken als bedrijfsopvolging, stikstof, asbest, bedrijfsverplaatsing en psychische problemen.
Door de langdurige en complexe afhandeling van schade en versterking is bij veel boeren in het aardbevingsgebied de ontwikkeling van hun bedrijf stil komen te liggen doordat ze investeringen uitstellen. Ondersteuning is dan ook welkom, aldus het Agroprogramma. Dat onderhoudt nauw contact met Instituut Mijnbouwschade Groningen en de Nationaal Coördinator Groningen, verantwoordelijk voor respectievelijk schadeherstel en versterking. Boeren kunnen met consulenten van het programma aan de slag met de toekomst van hun bedrijf.
Het Agroprogramma werd ruim twee jaar geleden opgericht. Meerdere bedrijven hebben inmiddels subsidie gekregen. Vertegenwoordigers van de overheden en de agrarische sector hebben maandag op het bedrijf van agrariër Rienk Prins in Middelstum de afspraken bekrachtigd met een convenant.
Het kabinet maakte in reactie op het eindrapport van de parlementaire enquête over de gaswinning al eerder bekend dat er extra geld komt voor het Agroprogramma. Het budget gaat omhoog van 19 miljoen naar 240 miljoen euro. In het Kamerdebat over de bevindingen van de enquêtecommissie vorige week beloofde staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) dat er ook meer hulp komt voor mensen met grote en ingewikkelde schades. Daar zitten ook veel boeren tussen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het inperken van de mogelijkheden om in bezwaar te gaan tegen bouwplannen is een risico voor de rechtsstaat. Daarvoor waarschuwt de Nederlandse orde van advocaten (NOvA) in een maandag gepubliceerde analyse van de verkiezingsprogramma's.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft een overwegend positief advies uitgebracht over het wetsvoorstel van Esther Ouwehand (Partij voor de Dieren) om het lijden van dieren bij de slacht te beperken. Een van de voorgestelde maatregelen is een verplichting om dieren te bedwelmen voorafgaand aan de rituele slacht. Volgens de RvS is er "meer ruimte dan voorheen" om het belang van dierenwelzijn zwaarder te laten wegen bij het beoordelen van beperkingen van de godsdienstvrijheid.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft elf locaties in het Groene Hart aangewezen waar windturbines zouden mogen komen. Uit een verkennend onderzoek bleek al dat in het open polderlandschap ruimte is voor maximaal 67 turbines van 240 meter, wat tot veel maatschappelijke en politieke ophef leidde.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - De dwangsom die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) moet betalen omdat er te veel mensen in het aanmeldcentrum in Ter Apel hebben verbleven, is opgelopen tot boven de 1 miljoen euro. Dit weekend sliepen er alle nachten weer meer dan 2000 asielzoekers. Sinds 9 september gebeurt dat weer vaak, voor elke keer moet het orgaan 50.000 euro aan de gemeente Westerwolde betalen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim een derde van de achttien gecertificeerde bedrijven die controles uitvoeren na asbestsanering, voert zijn werk niet goed uit. Daardoor worden gebouwen schoon verklaard terwijl er nog asbestresten aanwezig zijn, waarschuwt de Arbeidsinspectie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds de Brexit in 2020 vestigen minder Britten zich in Nederland. Er keren sindsdien ook minder Britten vanuit Nederland terug naar het Verenigd Koninkrijk. Ook het aantal Nederlanders dat naar het VK vertrok, daalde verder vanaf het moment dat het VK uit de EU stapte. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Als eerste dierentuin ter wereld heeft Artis in Amsterdam het certificaat 'Urban Night Sky Place' gekregen. Het is een erkenning voor wat Artis in het park doet tegen lichtvervuiling, omdat het donker goed is voor de nachtrust en het leefritme van de dieren.
4 uur geleden