Steun partij BEP maakt kiezen Surinaamse president mogelijk
PARAMARIBO (ANP) - Door toezegging van de steun van politieke partij BEP kunnen de president en vicepresident direct door het Surinaamse parlement worden gekozen. De beoogde nieuwe regering van VHP, ABOP, NPS en PL is blij met de steun van de BEP voor de kandidaten die de coalitie zal voordragen. Dat heeft woordvoerder Alven Roosveld van de VHP zaterdag gezegd.
Het is nog niet bekend wanneer het nieuwe parlement bijeenkomt om de president en vicepresident te kiezen. Dit zal in ieder geval na 29 juni zijn, de dag waarop de nieuw gekozen volksvertegenwoordigers worden toegelaten tot het parlement. In een volgende bijeenkomst zullen de 51 nieuwe leden daarover stemmen. Om de president aan te stellen is twee derde meerderheid nodig, dus 34 stemmen. Door de toezegging van de BEP, die twee zetels heeft, is er een meerderheid van 35 ontstaan.
"We spreken onze waardering uit naar de BEP over hun voornemen mee te werken bij het kiezen van de president en vice president. We vertrouwen erop dat ze onze voordracht zullen ondersteunen’’, aldus Roosveld.
Ronnie Asabina, voorzitter van de BEP, wil met de ondersteuning laten zien dat de BEP zich constructief opstelt. "De beoogde nieuwe regering heeft gezegd goed en integer te gaan werken met veel aandacht voor de financiële en gezondheidsproblematiek van het land. Dat is ook wat het volk wil’’, aldus Asabina.
Toch betekent de steun van de BEP volgens Asabina niet dat de partij iedere keer de coalitie zal volgen. "Er is voor ons nu geen sprake van regeerverantwoordelijkheid zoals we als BEP de afgelopen vijf jaar wel hadden. Wij gaan ons constructief opstellen en meedoen met wat goed is voor het land’’, aldus Asabina.
Meer uit Buitenland
MEXICO-STAD (ANP) - Een aardbeving met een kracht van 6.5 heeft vrijdag de Mexicaanse hoofdstad en de toeristische kustplaats Acapulco getroffen. Daarbij kwamen minstens twee mensen om het leven.
2 uur geledenSAO PAULO (ANP) - Een frontale botsing tussen een bus en een vrachtwagen heeft in het zuiden van Brazilië minstens elf mensen het leven gekost, aldus de Federale Wegpolitie van het land in een verklaring.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Volodymyr Zelensky draagt de Oekraïense vicepremier Mychajlo Fedorov voor als nieuwe minister van Defensie. Dat meldt de Oekraïense president in een videoboodschap. Fedorov vervangt daarmee Denys Sjmyhal, die sinds juli vorig jaar dat ambt vervulde. Volgens Zelensky heeft Sjmyhal goed werk geleverd in zijn ministersrol en is hem een andere overheidspost aangeboden.
6 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - De eigenaar van de Zwitserse bar waar de dodelijke brand heeft plaatsgevonden, meent dat zijn zaak drie keer in tien jaar is gecontroleerd en dat "alles volgens de normen is gedaan". Dat zei hij in gesprek met het Zwitserse nieuwsmedium 24 Heures.
8 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het aantal migranten dat Spanje bereikte in 2025 is met meer dan 40 procent teruggelopen. Dat blijkt uit statistieken van het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land. Volgens het ministerie ging het om circa 37.800 migranten die het voorbije jaar Spanje bereikten, veelal over zee. In 2024 waren dat er nog zo'n 64.000.
9 uur geledenADEN (ANP/RTR/AFP) - Separatisten in het zuiden van Jemen willen binnen twee jaar een referendum houden over de onafhankelijkheid van dat deel van het land. Hun recente opmars in het zuiden van Jemen heeft geleid tot een conflict tussen Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten.
9 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP/RTR) - Finland zegt al enige voortgang te hebben gemaakt in het onderzoek naar de beschadigde bekabeling in de Finse Golf. De autoriteiten in dat land legden woensdag beslag op de Fitburg, een vrachtschip dat met Russisch staal onderweg was van Sint-Petersburg naar Israël, om verdenkingen van betrokkenheid bij een sabotagepoging aan de bekabeling tussen Helsinki en Tallinn. Veertien opvarenden werden gearresteerd.
11 uur geleden