Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sterkste daling Chinese export sinds 2020

Sterkste daling Chinese export sinds 2020

BEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese export is in juli voor de derde maand op rij afgenomen en liet daarbij de grootste daling zien sinds juli 2020. De daling vormt een nieuw bewijs dat de fabrikanten in het land moeite hebben om klanten te vinden voor hun producten doordat consumenten wereldwijd voorzichtiger zijn geworden met hun uitgaven vanwege de hoge inflatie en hogere rentetarieven.

De uitvoer van de op één na grootste economie ter wereld nam vorige maand met 14,5 procent af. De daling was groter dan verwacht. Economen hadden gerekend op een exportdaling met 12,5 procent. Afgezien van een korte opleving in maart en april, is de Chinese export al sinds oktober vorig jaar voortdurend aan het dalen.

De dreiging van een recessie in de Verenigde Staten en Europa, in combinatie met hoge inflatie, heeft de afgelopen maanden bijgedragen aan een verzwakking van de internationale vraag naar Chinese producten. Ook de binnenlandse vraag bleef echter zwak. De import daalde namelijk met 12,4 procent, terwijl economen uitgingen van een daling met 5 procent. De invoer daalt al negen maanden op rij.

Jeugdwerkloosheid

De wereldwijde vraag naar goederen was de afgelopen drie jaar een sterke aanjager van de Chinese economische groei, maar die begon eind 2022 af te nemen. Nu de wereldwijde groei lijkt te vertragen en veel centrale banken de rente nog steeds verhogen om de inflatie te drukken, is het onwaarschijnlijk dat de Chinese overheid kan rekenen op een sterke exportvraag om de economie uit het slop te trekken. De daling van de import wijst daarbij ook op zwakte van de binnenlandse vraag.

De Chinese economie groeide in april-juni slechts met 0,8 procent op kwartaalbasis, terwijl de jeugdwerkloosheid een recordhoogte van meer dan 20 procent heeft bereikt. De Chinese regering is dan ook op zoek naar meer stimulansen om de binnenlandse groei te ondersteunen.

Bescheiden groeidoel

De topleiders van het land, bekend als het politbureau, hebben vorige maand al een 20-puntenplan uitgebracht om de consumptie over de hele linie te verhogen, van huisvesting, cultuur en toerisme tot elektrische voertuigen. Ook heeft de centrale bank de afgelopen weken ook verschillende rentetarieven verlaagd om de economie nieuw leven in te blazen.

De Chinese overheid heeft voor dit jaar slechts een bescheiden groeidoel van ongeveer 5 procent gesteld. De Chinese premier Li Qiang heeft al gewaarschuwd dat het niet gemakkelijk zal zijn om deze te halen.

Meer uit Financieel

Vleesverwerker Vion wil varkensslachterij in Apeldoorn verkopen

APELDOORN (ANP) - Vleesverwerker Vion is van plan zijn varkensslachterij in Apeldoorn te verkopen en werknemers onder te brengen bij andere locaties van het bedrijf in Nederland. Door de krimp van de varkensstapel hoeven er minder dieren te worden geslacht en is sprake van overcapaciteit, aldus Vion.

1 uur geleden
Kledingwebsite Asos mogelijk gehackt, klanten krijgen pushmelding

LONDEN (ANP) - De Britse modesite Asos lijkt mogelijk slachtoffer te zijn geworden van een hack. Gebruikers van de app ontvingen dinsdagochtend een melding waaruit kan worden opgemaakt dat de systemen van het kledingbedrijf zijn gehackt.

2 uur geleden
Gita Salden nieuwe voorzitter toezicht bij DNB

AMSTERDAM (ANP) - Gita Salden wordt de nieuwe voorzitter toezicht bij De Nederlandsche Bank (DNB). In haar nieuwe rol wordt zij onder meer verantwoordelijk voor het bankentoezicht. Ze volgt Steven Maijoor op, die in maart vertrekt bij DNB.

3 uur geleden
Le Pen wil Frans begrotingstekort uiterlijk 2032 onder 3 procent

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Franse presidentskandidaat Marine Le Pen wil het begrotingstekort van Frankrijk uiterlijk in 2032 onder de 3 procent van het bruto binnenlands product (bbp) brengen. Dat zei Le Pen dinsdag op een bijeenkomst van haar partij Rassemblement National.

4 uur geleden
Rheinmetall begint serieproductie van satellieten in Neuss

NEUSS (ANP/DPA) - Het Duitse defensiebedrijf Rheinmetall is begonnen met de serieproductie van satellieten. Jaarlijks moeten er zo'n vijftig satellieten worden gebouwd op de locatie in Neuss. Het defensieconcern breidt hiermee zijn portfolio verder uit.

4 uur geleden
Britse waakhond onderzoekt Meta om nieuwe Instagram-functie

LONDEN (ANP) - De Britse mediatoezichthouder Ofcom onderzoekt of Meta zich mogelijk niet heeft gehouden aan de Britse regels voor onlineveiligheid. Het bedrijf achter Facebook en Instagram zou de risico's van een nieuwe functie op Instagram onvoldoende hebben beoordeeld voor die werd gelanceerd.

4 uur geleden
Werknemers wasserijen leggen opnieuw werk neer in cao-conflict

UTRECHT (ANP) - Werknemers van wasserijen gaan donderdag staken, meldt FNV. Volgens de vakbond zitten onderhandelingen voor een nieuwe cao nog altijd vast. Het is de eerste landelijke staking nadat er sinds begin september al meerdere keren op verschillende plekken gestaakt werd.

5 uur geleden