
Sterkere krimp bedrijvigheid Nederlandse industrie
ZEIST (ANP) - De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie is in augustus sterker gekrompen, onder druk van een zwakkere vraag en minder orders. Dat meldt de Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi) op basis van haar maandelijkse inkoopmanagersindex. Volgens de Nevi gaat het om een duidelijke bevestiging van het einde van de korte periode van groei in het tweede kwartaal.
De vereniging zegt dat de achteruitgang wijdverbreid was en dat de dalingen van het aantal nieuwe orders, de productieomvang en de werkgelegenheid het grootst waren tot nu toe dit jaar. De verslechtering van de bedrijfsomstandigheden heeft ook geleid tot een aanzienlijke afname van het optimisme bij de bedrijven in de Nederlandse productiesector.
De inkoopmanagersindex van Nevi, die de bedrijvigheid weerspiegelt, zakte vorige maand naar een stand van 47,7. In juli was dat nog 49,2. Bij een stand van 50 of meer is er sprake van groei, daaronder gaat het om krimp van de industriƫle activiteit.
Verschillende oorzaken
In een commentaar zegt sectoreconoom Albert Jan Swart van ABN AMRO dat er verschillende oorzaken zijn voor de verslechtering in de industrie. Bijvoorbeeld de hoge energieprijzen in Europa, de lage staalprijzen door overcapaciteit in China en de lage productie van de Duitse industrie, die daardoor minder Nederlandse producten inkoopt.
Ook wijst Swart op de hoge rente die zorgt voor hogere financieringskosten voor ondernemingen, wat de investeringen drukt en leidt tot een lagere vraag naar investeringsgoederen zoals machines. Ook de vraag naar bouwmaterialen is lager als gevolg van de hoge rente, die de financiering van nieuwbouwprojecten duurder maakt, aldus de econoom.
Rentevergadering
Hij wacht dan ook op de rentevergadering van de Europese Centrale Bank (ECB) later deze maand. "Hopelijk zal de ECB deze maand, in navolging van de Amerikaanse Fed, de beleidsrentes verlagen. Dit zou kunnen leiden tot lagere rentetarieven op de kapitaalmarkt en de vraag naar industriƫle goederen kunnen stimuleren."
Meer uit Financieel
MENLO PARK (ANP) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms stond Meta AI en zijn andere chatbots expliciet toe om 'sensuele' gesprekken te voeren met kinderen. Dat meldt persbureau Reuters, dat een intern beleidsdocument van Meta heeft ingezien en onderzoek naar de kwestie heeft gedaan.
20 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - Aanbieder van achterafbetaling Klarna heeft in het tweede kwartaal veel meer geld opzijgezet voor leningen die het bedrijf mogelijk nooit meer terugkrijgt. Mede daardoor is het nettoverlies van het Zweedse bedrijf verder opgelopen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse regering heeft de topman van Deutsche Bahn ontslagen. Met die ingreep hoopt Berlijn het kwakkelende spoorbedrijf te hervormen na jarenlange kritiek op de verslechterende dienstverlening.
3 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Vakbond AVV dreigt met een staking van vrachtpiloten bij KLM. De bond wil onder meer een langlopende baangarantie en afspraken zodat de ruim honderd vliegers van vrachtvliegtuigen van KLM later met pensioen kunnen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is donderdag licht lager gesloten. Stevig koersverlies van Adyen trok de index met de hoofdfondsen omlaag. Het betalingsbedrijf, dat transacties verwerkt voor grote bedrijven als Uber, H&M, Microsoft en Meta Platforms, liet weten last te hebben van de handelsoorlog die de Amerikaanse president Donald Trump heeft aangewakkerd.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Duitse regering gaat topman Richard Lutz van het Duitse spoorbedrijf Deutsche Bahn (DB) vervroegd ontslaan. Dit zeggen ingewijden tegen persbureaus Reuters, AFP en dpa. De Duitse transportminister zal het ontslag volgens de laatste twee persbureaus donderdag aankondigen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hoewel het algehele prijspeil in Nederland nog steeds oploopt, zijn er ook veel producten die dalen in prijs. Daarop wijst een econoom van ING in een analyse van de eerder deze maand verschenen inflatiecijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
4 uur geleden