Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sterke krimp Chinese economie door coronavirus

Sterke krimp Chinese economie door coronavirus

PEKING (ANP/RTR) - De economie in China is als gevolg van de coronacrisis in het eerste kwartaal van 2020 met 6,8 procent gekrompen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dat heeft het Nationaal Bureau voor de Statistiek in China bekendgemaakt. Het gaat om de eerste geregistreerde krimp sinds ten minste 1992, toen het bijhouden van de kwartaalcijfers van het bruto binnenlands product in China begon.

De inzinking komt door de maatregelen die de Chinezen namen om de verspreiding van het coronavirus, dat daar eind vorig jaar voor het eerst opdook, tegen te gaan. Fabrieken, winkelcentra en transportcentra sloten toen hun deuren. Inmiddels is op veel plekken het land weer volop in bedrijf.

In heel veel landen zijn soortgelijke maatregelen nu van kracht. Die hebben een verwoestende impact op de wereldhandel en zorgen er waarschijnlijk voor dat het economisch herstel van China nog ver weg zal zijn.

Vierde kwartaal

Ten opzichte van het vierde kwartaal van 2019 kromp de tweede economie van de wereld met bijna 10 procent. De Chinese overheid heeft verschillende maatregelen aangekondigd om de economie te stimuleren.

Het statistiekbureau kwam ook met cijfers over de industriƫle productie en de winkelverkopen in maart. De productie in de omvangrijke Chinese economie kromp met 1,1 procent in vergelijking met een jaar eerder. Dat is veel minder sterk dan gevreesd want economen hadden verwacht dat er een daling met meer dan 7 procent zou zijn. In de eerste twee maanden van dit jaar ging de Chinese industriƫle productie met 13,5 procent onderuit omdat veel fabrieken stil werden gelegd vanwege de uitbraak.

De winkelverkopen in China kelderden vorige maand met bijna 16 procent op jaarbasis, na een krimp met meer dan 20 procent in de eerste twee maanden. Om de uitbraak van het virus tegen te gaan werden winkels, horeca en uitgaansgelegenheden in het land gesloten.

Meer uit Financieel

Von der Leyen optimistisch over handelsdeal met VS

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is ook na haar telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump optimistisch over de handelsdeal tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten. Trump dreigde na het gesprek met hogere importheffingen als de Europeanen de deal niet voor 4 juli doorvoeren, maar Von der Leyen heeft er vertrouwen in dat dat gaat lukken.

2 uur geleden
Burgerketen Shake Shack keldert op Wall Street na cijfers

NEW YORK (ANP) - Shake Shack ging donderdag hard onderuit op de aandelenbeurzen in New York. De hamburgerketen heeft in het eerste kwartaal een omzet behaald die tegenviel bij de verwachtingen van kenners. De Amerikaanse fastfoodketen heeft onder meer last van stijgende kosten voor rundvlees en slecht weer.

3 uur geleden
Trump geeft EU tot 4 juli voor handelsdeal, dreigt met heffingen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump geeft de Europese Unie tot 4 juli de tijd om de handelsdeal met de Verenigde Staten in te voeren. Hij dreigt anders de importheffingen voor het landenblok te verhogen, stelt de president in een bericht op zijn socialemediaplatform Truth Social.

4 uur geleden
Nieuwe stap in Frans onderzoek naar Elon Musk en X

PARIJS (ANP/BLOOMBERG/DPA/AFP) - Frankrijk heeft zijn onderzoek naar Elon Musk en diens socialemediaplatform X opgevoerd, nadat de miljardair niet kwam opdagen voor een vrijwillig verhoor waarvoor hij was opgeroepen. Dat meldden Franse aanklagers donderdag.

5 uur geleden
Harrods compenseert tientallen mensen na misbruik door eigenaar

LONDEN (ANP/AFP) - Harrods heeft tientallen mensen een vergoeding gegeven na seksueel misbruik door de inmiddels overleden eigenaar Mohamed Al Fayed. Meer dan 75 slachtoffers hebben een "volledige compensatie" gekregen na het indienen van een claim bij het beroemde Londense warenhuis.

5 uur geleden
Britse adverteerders eisen miljarden compensatie van Google

LONDEN (ANP/AFP) - Britse adverteerders vinden dat Google zijn eigen advertentiedienst online heeft voorgetrokken. Zij hebben daarover een claim ingediend in het Verenigd Koninkrijk en eisen een schadevergoeding tot 3 miljard pond (bijna 3,5 miljard euro).

6 uur geleden
Vertaalbedrijf DeepL schrapt kwart personeel vanwege AI

KEULEN (ANP/AFP) - Het Duitse AI-vertaalbedrijf DeepL schrapt ongeveer een kwart van de banen. Topman en oprichter Jarek Kutylowski meldt donderdag op LinkedIn dat zo'n 250 werkplekken bij DeepL verdwijnen vanwege de opmars van kunstmatige intelligentie.

6 uur geleden