Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sterk verdeeld België kiest ook nationaal parlement

Sterk verdeeld België kiest ook nationaal parlement

BRUSSEL (ANP) - De Belgen stemmen zondag niet alleen voor het Europees Parlement, maar ook voor het nationale parlement en voor de parlementen van hun gewest: Vlaanderen, Brussel of Wallonië. De verschillen tussen die gewesten worden er volgens opiniepeilers niet kleiner op. Na Nederland zou ook Vlaanderen rechtsaf slaan, terwijl radicaal-rechts er in het zuiden nauwelijks toe doet.

Voor de combiverkiezingen is bewust gekozen, want België heeft als een van de weinige landen van de Europese Unie een stemplicht. Belgen moeten dus op zondagochtend thuis zijn om hun stem uit te kunnen brengen in het aan hen toegewezen stembureau in hun eigen kieskring. Wie niet komt opdagen, riskeert een boete. Eenmaal in het stemhokje zijn kiezers niet verplicht om echt voor een partij te stemmen. Ze mogen ook blanco stemmen.

Verkiezingsthema's en politieke partijen variëren per regio. Vlaanderen maakt zich druk over immigratie en maakt zich op voor een verkiezingsoverwinning van Vlaams Belang, zusterpartij van de PVV. De radicaal-rechtse partij zou samen met de rechts-conservatieve Vlaams-nationalisten van de N-VA een meerderheid kunnen halen.

In Brussel en Wallonië is dat heel anders. In de hoofdstad zijn milieu en mobiliteit belangrijke thema's en in Wallonië, waartoe ook de Duitstalige gemeenten behoren, gaat het bijvoorbeeld over werkloosheid en werkgelegenheid. De vanouds machtige sociaaldemocraten hebben daar vooral te vrezen van radicaal-links.

Via complexe berekeningen en van tevoren toegekende zetels per kieskring wordt het nationale parlement samengesteld. Dat bestaat zodoende uit verschillende partijen uit de verschillende taalgroepen. Het leidt de laatste jaren in de Kamer tot een gevarieerde coalitie en veel compromissen. Dat kan binnen België tot wrevel leiden, maar wordt op het internationale toneel als voordeel gezien. Verschillende Belgische politici spelen traditioneel een belangrijke rol in de Europese politiek door hun diplomatieke vaardigheden, zoals de huidige voorzitter van de EU-landen Charles Michel, oud-premier van België. De naam van de huidige premier Alexander De Croo klinkt dan alweer als kanshebber voor de baan van EU-buitenlandchef, na de Belgische en Europese verkiezingen.

Meer uit Buitenland

Noodtoestand rond Los Angeles om storm die 'groot gevaar' brengt

LOS ANGELES (ANP) - Gouverneur Gavin Newsom van de Amerikaanse staat Californië heeft de noodtoestand uitgeroepen in Los Angeles en omliggende counties. De beslissing is het gevolg van een uitzonderlijk zware winterstorm die het zuiden van de staat teistert. Naar verwachting zal er in een paar dagen evenveel regen vallen als normaal in meerdere maanden.

1 uur geleden
Auto met Chanoeka-bord in brand gestoken in Melbourne

MELBOURNE (ANP) - In het oosten van de Australische stad Melbourne is in de nacht van woensdag op donderdag een auto met op het dak een bord met de tekst "Gelukkig Chanoeka" in brand gestoken. De auto werd rond 02.50 uur volledig uitgebrand op de oprit van een huis aangetroffen door de uitgerukte hulpdiensten. Dat melden Australische media, waaronder Sky News Australia. Er zat niemand in de auto. Er zijn geen gewonden gevallen.

2 uur geleden
Noord-Korea boos dat Zuid-Korea kernonderzeeërs wil bouwen met VS

PYONGYANG (ANP) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft de recente wens van Zuid-Korea om samen met de Verenigde Staten nucleair aangedreven onderzeeërs te ontwikkelen bekritiseerd. Hij deed dat tijdens een bezoek aan een Noord-Koreaanse productielocatie voor kernonderzeeërs. Hij overzag daar een testlancering van een "nieuw type" luchtafweerraketten, meldt staatspersbureau KCNA.

2 uur geleden
Paus Leo roept op armen te helpen tijdens eerste kerstnachtmis

VATICAANSTAD (ANP/DPA/RTR) - Paus Leo XIV heeft tijdens zijn eerste kerstnachtmis als kerkleider in Vaticaanstad opgeroepen tot medemenselijkheid en vrede. Hij zei in zijn preek op kerstavond dat het verhaal van Jezus, die in een stal werd geboren omdat er geen plaats was in een herberg, christenen eraan moet herinneren dat een weigering om armen en vreemdelingen te helpen gelijkstaat aan het afwijzen van God zelf.

4 uur geleden
Trump-favoriet Asfura wint presidentsverkiezingen Honduras

TEGUCIGALPA (ANP/RTR) - De door de Amerikaanse president Trump gesteunde conservatieve Nasry Asfura heeft de presidentsverkiezingen in Honduras gewonnen. Dat heeft de kiesraad van het Midden-Amerikaanse land bekendgemaakt. De uitslag liet vier weken op zich wachten door vertragingen, technische problemen en aantijgingen van fraude.

7 uur geleden
Ruim 1 miljoen meer documenten met mogelijke Epstein-link ontdekt

WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse autoriteiten hebben ruim 1 miljoen documenten ontdekt die mogelijk te maken hebben met de spraakmakende zaak rond de Amerikaanse zedendelinquent Epstein. Het ministerie van Justitie zegt de documenten zo snel mogelijk te willen vrijgeven, maar gezien de omvang kan dat nog enkele weken duren.

9 uur geleden
Landen veroordelen nieuwe nederzettingen Westelijke Jordaanoever

RAMALLAH (ANP/RTR) - Veertien landen veroordelen de goedkeuring van negentien nieuwe nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever door Israël, schrijven ze in een verklaring. Het statement komt van Duitsland, België, Canada, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Italië, Ierland, IJsland, Japan, Malta, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk.

10 uur geleden