StemWijzer in eerste uren al 125.000 keer ingevuld
DEN HAAG (ANP) - In de eerste uren dat de StemWijzer voor de komende Kamerverkiezingen online staat, is de kieshulp al ongeveer 125.000 keer ingevuld. "We zaten om 12.00 uur klaar en boem ineens begon het. Iedereen ging de uitslag delen, het was heel druk", aldus de makers van de stellingenlijst, het instituut ProDemos. Over precies vijf weken zijn de verkiezingen.
Bij de StemWijzer kunnen mensen bij dertig stellingen aangeven of ze het ermee eens of oneens zijn. De kieshulp vergelijkt de keuzes met de partijprogramma's van 30 van de 37 partijen die aan de komende verkiezingen meedoen. Dat loopt van VVD, PVV, CDA en D66 tot U-Buntu Connected Front, Jezus Leeft, JONG en Splinter. Partijen die in minder dan tien kieskringen meedoen, staan niet in de StemWijzer "omdat gebruikers anders uitkomen op partijen waarop ze niet blijken te kunnen stemmen". Aan het eind zien mensen hoe hun eigen antwoorden overeenkomen met elke partij.
Mensen kunnen ook aangeven welke onderwerpen ze belangrijk vinden, zodat de Stemwijzer de antwoorden op die stellingen meer kan laten meewegen. Gebruikers vinden voltooid leven het belangrijkste onderwerp, gevolgd door het Nederlandse EU-lidmaatschap, de bouw van een kerncentrale, het opnemen van meer vluchtelingen en het invoeren van een vleesbelasting en een vaccinatiebewijs.
Verdeeldheid
Over sommige stellingen zijn de meningen verdeeld, maar op andere punten zijn de eerste deelnemers redelijk eensgezind. Zo is 82 procent van de eerste gebruikers tegen het verlaten van de Europese Unie en vindt 83 procent dat mensen hulp moeten krijgen bij zelfdoding als zij hun leven voltooid vinden. Ongeveer driekwart vindt dat softdrugs gelegaliseerd moeten worden. Zeven op de tien gebruikers zijn het niet eens met de stelling dat mensen altijd zelf moeten kunnen kiezen of ze een mondkapje dragen.
Bij de Tweede Kamerverkiezingen van vier jaar geleden werd de StemWijzer in de eerste 24 uur ongeveer 550.000 keer ingevuld. Of dat aantal in de komende uren wordt gehaald, durft ProDemos niet te voorspellen. In de hele verkiezingsperiode in 2017 werd de StemWijzer in totaal 6,8 miljoen keer ingevuld.
Meer uit Politiek
ROTTERDAM (ANP) - Infraprojecten die deze vrijdag zijn uitgesteld, zullen later alsnog worden hervat, zei minister Vincent Karremans (Infrastructuur) op een persmoment bij de Calandbrug in Rotterdam. Hij weersprak dat van uitstel afstel komt. "De opgave die er lag voor die projecten is niet weg. Die zal op een gegeven moment weer worden opgepakt."
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-vicepremier Dilan Yeşilgöz blijft hopen op een akkoord over het belastingplan waar ook rechtse partijen achter staan. Zij gelooft niet dat zo'n deal verder uit zicht is geraakt nu JA21 nieuwe asieleisen op tafel heeft gelegd, en de SGP ruziet met zorgminister Sophie Hermans die eisen van de streng christelijke partij op het gebied van abortus niet wil inwilligen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om de basis van de infrastructuur weer op orde te krijgen, steekt het kabinet 18 miljard euro extra in onderhoud en vernieuwing van wegen, bruggen, spoor en waterwerken. Behoud en veiligheid staan voorop in de keuzes die zijn gemaakt. Een groot aantal infrastructurele projecten wordt gepauzeerd.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel hoopt dat Albert Heijn alsnog aangifte doet van een vermoedelijke hackpoging begin deze week. Donderdagavond werd bekend dat het supermarktbedrijf, dat nog altijd kampt met de naweeën van het beveiligingsincident, dat nog niet heeft gedaan. Het bedrijf heeft ook nog niet verteld wat er precies is voorgevallen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kans dat de SGP de begrotingen van het kabinet en het belastingplan gaat steunen, is een stuk kleiner geworden nadat SGP-Kamerlid Diederik van Dijk een motie van afkeuring indiende tegen zorgminister Sophie Hermans. Van Dijk vindt het betreurenswaardig dat de VVD-minister een proef voor late abortussen laat doorgaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 is niet dichter bij het kabinet gekomen tijdens een gesprek tussen Joost Eerdmans en asielminister Bart van den Brink. Ze zeiden allebei dat het een goed gesprek was, maar JA21-partijleider Eerdmans zei dat hij alleen voor het belastingplan van het kabinet stemt als de dwangoptie uit de spreidingswet niet wordt uitgevoerd. "Anders moeten ze over links."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66 wil van binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) horen wat zijn plannen zijn om het door het slavernijverleden ontstane leed te herstellen. Mpanzu Bamenga (D66) maakte tijdens een debat over het slavernijverleden duidelijk daadkracht te missen bij de minister. VVD en CDA toonden zich afwachtender en wezen vooral op het belang van erkenning.
1 dag geleden