Stemming onder ondernemers in de industrie stuk minder
DEN HAAG (ANP) - De stemming onder ondernemers in de Nederlandse industrie is in augustus sterk verminderd. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) oordeelden industriebedrijven vooral negatiever over de voorraden gereed product. Ook over de orderpositie en verwachte bedrijvigheid groeide het pessimisme.
In bijna alle bedrijfstakken was sprake van een gedaald producentenvertrouwen. Dat gold evenwel niet voor de voedings- en genotsmiddelenindustrie, waar de stemming iets verbeterde. Ondernemers in de elektrotechnische en machine-industrie waren net als de voorgaande maanden verreweg het meest positief.
De graadmeter van het statistiekbureau voor het vertrouwen in de industrie ging omlaag naar 4,6, van een stand van 8,4 in juli. Het producentenvertrouwen ligt daarmee nog wel boven het langjarige gemiddelde van 1,0. Het vertrouwen van de ondernemers bereikte in november 2021 de hoogste waarde (12,7). In april 2020 werd de laagste waarde (-28,7) genoteerd.
Het CBS meldde ook dat de Nederlandse industrie in juni 6 procent meer produceerde dan een jaar eerder. Daarmee groeide de sector minder hard dan in mei. In Duitsland, een belangrijke afzetmarkt voor de Nederlandse industrie, bleef het vertrouwen van Duitse producenten gelijk. De gemiddelde dagproductie van de Duitse industrie steeg in juni met 0,2 procent in vergelijking met een jaar eerder.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP) - Het Amerikaanse technologiebedrijf Apple heeft in het afgelopen kwartaal zijn hoogste omzet en winst ooit geboekt. De omzet kwam uit op 114,5 miljard dollar, een stijging van 12 procent ten opzichte van een jaar eerder. Dat is boven de verwachtingen van marktkenners.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag overwegend lager gesloten, ondanks een scherpe daling van de olieprijzen. Vooral techaandelen stonden onder druk door groeiende zorgen bij beleggers over de hoge investeringen in kunstmatige intelligentie. Beurshandelaren deden het verder voorzichtig aan in aanloop naar de Amerikaanse midterms op dinsdag.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is de eerste handelsdag van de nieuwe maand licht lager gesloten. Dat kwam vooral door een stevig koersverlies van zwaargewicht Shell, dat 3,3 procent verloor door een daling van de olieprijs. Ook oliedienstverlener SBM Offshore behoorde om die reden tot de verliezers, met een min van 1,5 procent.
9 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic behaalde over het afgelopen kwartaal een omzet van bijna 17 miljard dollar. Dat is ruim twaalf keer zoveel als in dezelfde periode een jaar eerder.
10 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn maandag gedaald, nadat de hoogste leider van Iran de regering toestemming heeft gegeven om gesprekken te voeren die een einde kunnen maken aan het conflict in het Midden-Oosten. Eerder zou de Amerikaanse president Donald Trump ook al hebben gezegd ruimte te bieden voor onderhandelingen met Iran.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met winst aan de maand november begonnen. Apple stond bij de dalers op Wall Street in aanloop naar de bekendmaking van kwartaalcijfers later op de dag. Ook kijken beleggers uit naar de Amerikaanse midterms op dinsdag.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De cyberaanvallen op koelsystemen van supermarkten in verschillende EU-landen zijn een "bewuste poging om de voedselvoorziening van de EU te ontwrichten en het vertrouwen van consumenten daarin te ondermijnen". Dat heeft Europees commissaris voor Landbouw en Voedselvoorziening Christophe Hansen maandag gezegd, naar aanleiding van het nieuwe incident.
11 uur geleden