Stemming dreigt in parlement VS over afzetting voorzitter Johnson
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Republikeinse afgevaardigde Marjorie Taylor Greene heeft een motie aangekondigd om de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden af te zetten. Ze zei dat haar partijgenoot Mike Johnson herhaaldelijk heeft laten zien dat hij ongeschikt is voor de topfunctie.
Greene behoort tot de uiterste rechterflank van haar partij. Ze had eerder al aangegeven dat ze actie zou ondernemen tegen Johnson als hij een stemming over een militair steunpakket voor Oekraïne mogelijk zou maken. Ze klaagde dat Johnson wordt geholpen door de Democraten "omdat hij ze alles geeft wat ze willen".
Op een persconferentie met haar partijgenoot Thomas Massie maakte Greene bekend dat ze komende week de stemming wil afdwingen over het lot van Johnson. Als ze slaagt in haar opzet, zou het de tweede keer in enkele maanden zijn dat de Republikeinen een parlementsvoorzitter uit hun eigen partij naar huis sturen. Kevin McCarthy moest in oktober opstappen.
De poging om Johnson af te zetten kan leiden tot nieuwe verdeeldheid binnen de Republikeinse Partij in een belangrijk verkiezingsjaar. De Republikeinen hebben een nipte meerderheid in het Huis van Afgevaardigden van het Congres. Het initiatief van Greene wordt niet als bijzonder kansrijk gezien, omdat de Democraten al duidelijk hebben gemaakt dat ze gaan proberen zijn afzetting tegen te houden.
Meer uit Buitenland
PALMA (ANP/AFP) - Een Spaanse rechtbank zegt geen onderzoek te kunnen doen naar de deepfakezaak van de Duitse tv-presentatrice Collien Fernandes. Zij had een aanklacht ingediend tegen haar ex, tv-ster Christian Ulmen, voor het jarenlang heimelijk verspreiden van gemanipuleerde naaktfoto's en -video's van haar.
36 minuten geledenROME (ANP/RTR/DPA/AFP) - Italië schort een meer dan twintig jaar oude defensiedeal met Israël op. Dat maakte premier Giorgia Meloni bekend tijdens een bezoek aan Verona. Israël zegt in een reactie dat dat besluit weinig gevolgen zal hebben.
46 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt "geschokt" te zijn door de Italiaanse premier Giorgia Meloni, omdat ze zou weigeren de Amerikanen te helpen bij de oorlog in Iran. De twee hadden de afgelopen jaren een goede relatie, maar nu uit Trump zijn teleurstelling.
47 minuten geledenMERSIN (ANP/DPA) - De Turkse oud-oppositieleider Kemal Kiliçdaroğlu heeft bijna een jaar gevangenisstraf opgelegd gekregen voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan, aldus zijn advocaat. Hij leidde dertien jaar de grootste oppositiepartij CHP en deed mee aan de presidentsverkiezingen in 2023.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Oekraïne gaan nauwer samenwerken bij het produceren en aankopen van wapens. Duitsland gaat betalen voor honderden Amerikaanse Patriot-raketten en Duitse luchtafweer voor Oekraïne. En Oekraïne gaat zijn kennis en kunde over drone-oorlogvoering meer met Duitsland delen, hebben de Oekraïense president en de Duitse bondskanselier afgesproken.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Internationale hulpverleners van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan zien zich gedwongen om via land naar Iran te reizen voor leveringen van humanitaire hulp. Normaal gesproken doen ze dat via de zee of de lucht, maar dat is door de oorlog met Israël en de Verenigde Staten nu geen optie.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Het Iraakse ministerie van Olie heeft met zowel Iran als de VS "een begripvolle verstandhouding" en overeenkomsten die het vervoer van Iraakse olie door de Straat van Hormuz minder moeilijk maken. Een woordvoerder zei verder niets over de afspraken. Hij zei wel dat de betrokken partijen garanderen dat de Iraakse export doorgaat.
2 uur geleden