Stemhulpen veel vaker ingevuld dan bij Europese verkiezingen 2019
AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP) - Een week voor de Europese Parlementsverkiezingen zijn de stemhulpen al vele malen vaker geraadpleegd dan tijdens de laatste verkiezingen in 2019. De StemWijzer is tot nu toe bijna 640.000 keer volledig ingevuld, het Kieskompas werd 100.000 keer afgerond. In 2019 stond de teller een week voor de gang naar de stembus respectievelijk op ruim 353.000 en 30.000.
Beide stemhulpen werden op 8 mei gelanceerd en testen de politieke voorkeur aan de hand van dertig stellingen. In de StemWijzer van ProDemos komen drie grote thema's aan bod, aldus een woordvoerster: migratie, klimaat en milieu en de Europese Unie in de wereld. Dat laatste thema betreft veiligheid en samenwerking met landen buiten de EU. Het Kieskompas behandelt onder andere stikstofregels, handelsverdragen, het Europees leger en asielzoekers.
Jeroen van Lindert van Kieskompas zegt dat de makers een hulpmiddel willen bieden om inzicht te geven in waar iemand politiek staat, en het doel niet zozeer is een stemadvies te geven. Daarom wordt aan het einde een politiek landschap getoond, en niet het percentage waarmee antwoorden overeenkomen met partijen. "Want als we andere stellingen hadden geselecteerd, was je misschien op een andere partij uitgekomen." Men ziet dus bij welke partijen ze in de buurt komen.
Zowel op basis van het Kieskompas als de StemWijzer kan niet voorspeld worden op welke partijen gestemd gaat worden. Zo twijfelen mensen na het invullen nog tussen partijen of weten ze niet zeker of ze daadwerkelijk naar de stembus gaan, legt Van Lindert uit. Om de privacy van gebruikers te bewaren, slaat StemWijzer niet op op welke partijen mensen uitkomen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten wil het financiële deel van de formatiegesprekken met CDA en VVD dinsdag "voor een groot deel" voor elkaar hebben. In januari wil Jetten ook met andere partijen praten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
6 dagen geleden