Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stemhulpen in overvloed, ook met gebruik kunstmatige intelligentie

Stemhulpen in overvloed, ook met gebruik kunstmatige intelligentie

DEN HAAG (ANP) - Kiezers kunnen weer allerlei stemhulpen over de meest uiteenlopende onderwerpen inschakelen om te bepalen welke partij hun stem krijgt bij de aankomende Tweede Kamerverkiezingen. Nieuw dit jaar is OpenVerkiezingen.nl, een initiatief van Stichting Open Politiek in samenwerking met BNR dat kunstmatige intelligentie (AI) gebruikt om kiezers inzicht te geven in de partijprogramma's.

"Bij het invullen van een stemwijzer krijg je omslachtige stellingen waar je niet altijd een duidelijke mening over hebt, terwijl wat de kiezer belangrijk vindt vaak helemaal niet wordt gevraagd", aldus de makers van de AI-stemhulp. In plaats van vragen te beantwoorden, kunnen kiezers op OpenVerkiezingen.nl zelf stellingen invoeren over thema's die zij belangrijk vinden. De tool zet vervolgens "zonder agenda" op een rijtje wat er te vinden is in de verschillende partijprogramma's over deze onderwerpen.

Voor wie wil weten wat de partijen zelf eigenlijk van AI vinden, is er de Technologie Kieswijzer van de Stichting Toekomstbeeld der Techniek. Ook is er een speciale stemwijzer voor wie benieuwd is naar de standpunten van partijen over bitcoin, cryptovaluta en de digitale euro.

Jongeren

Jongeren kunnen hun stem bepalen aan de hand van de Jongerenkieswijzer van de NJR, Young Voice van ProDemos of de Jongerenstemtest van Methode M. Er is zelfs een stemhulp voor hen die nog niet mogen stemmen: de Kidsweek Kieswijzer. Kinderrechtenorganisaties Save the Children en Defence for Children hebben ieder hun eigen stemwijzer waarin ze respectievelijk kijken naar hoe de partijen scoren op kindvriendelijkheid en kinderrechten. Voor ouders is er Kieswijs Ouders, om erachter te komen welke partij het beste past bij hun gezin.

Stichting ActionAid heeft de Feministische Partijwijzer gelanceerd waarin vijftien verkiezingsprogramma's "zijn doorgelicht op maatschappelijke vernieuwing vanuit feministische waarden". Voor strategisch stemadvies om meer vrouwen in de Kamer te krijgen, kan de kiezer terecht bij de stemhulp van stichting Stem op een Vrouw. Het COC zet op rainbowvote.nu uiteen hoe partijen denken over lhbti-kwesties zoals transitieverlof voor transgender personen.

Ook "de meeste sexy stemhulp van Nederland", de Politieke Sekswijzer van kenniscentrum voor seksualiteit Rutgers, is dit jaar weer te raadplegen. In de Sekswijzer krijgt de kiezer stellingen voorgelegd over onderwerpen als abortus, anticonceptie en seksuele voorlichting.

Meer uit Politiek

Verstappen wint voor het eerst Grote Prijs van Singapore

SINGAPORE (ANP) - Max Verstappen heeft de Grote Prijs van Singapore op zijn naam geschreven. De viervoudig wereldkampioen van Red Bull in de Formule 1 leidde van start tot finish en bleef Ferrari-coureur Charles Leclerc uit Monaco en de Italiaan Kimi Antonelli in de Mercedes voor.

1 uur geleden
Berendsen: dieseldeal Trump met Poetin ongewenst en onverstandig

DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) is kritisch op de deal die de Amerikaanse president Donald Trump heeft gesloten met Rusland over de levering van diesel. De Europese NAVO-bondgenoten proberen juist de economische druk op de Russen op te voeren. "Dan is het niet verstandig om dit soort deals te sluiten", zei de CDA-bewindsman in het televisieprogramma Buitenhof.

4 uur geleden
Ledenvergadering NSC eindigt in chaos na aftreden bestuur

BREDA (ANP) - De algemene ledenvergadering van NSC is zaterdag in chaos geëindigd na het aftreden van het voltallige bestuur. Het partijbestuur en de aanwezige leden werden het al niet eens over de agenda, omdat een aantal kritische moties niet in stemming mocht worden gebracht. Na een korte schorsing liet waarnemend voorzitter Ronald de Bruin weten de situatie "niet meer werkbaar" te vinden.

1 dag geleden
Heinen: stemmen niet in met Iers voorstel EU-meerjarenbegroting

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat niet instemmen met het voorstel voor de EU-meerjarenbegroting dat door het Ierse voorzitterschap zaterdag is gepresenteerd. Dat zegt minister Eelco Heinen (Financiën) in een reactie.

1 dag geleden
Keijzer op bezoek bij NSC: conservatieven moeten elkaar vinden

BREDA (ANP) - Partijloos Tweede Kamerlid Mona Keijzer vindt het belangrijk "dat mensen die op een conservatieve manier naar de wereld kijken, elkaar weten te vinden". Daarom is zij ingegaan op de uitnodiging van het bestuur van NSC om te spreken op het congres van die partij. Lang niet alle NSC'ers zaten daarop te wachten; veel aanwezigen verlieten de zaal toen zij het podium beklom. "Nou, gelukkig regent het niet buiten", grapte Keijzer daarover.

1 dag geleden
NSC doet volgend jaar niet mee aan provinciale verkiezingen

BREDA (ANP) - NSC doet niet mee aan de provinciale verkiezingen van volgend jaar. Dat heeft waarnemend partijvoorzitter Ronald de Bruin gezegd tijdens een ledenbijeenkomst in Breda. Het partijbestuur heeft volgens hem bij alle provinciale besturen gepolst of er voldoende "draagvlak en draagkracht" is om deel te nemen. "Uiteindelijk is het antwoord daarop in alle provincies geweest: nee."

1 dag geleden
Yesilgöz wil bij volgende verkiezingen weer lijsttrekker worden

VEGHEL (ANP) - VVD-leider Dilan Yesilgöz wil bij de volgende verkiezingen weer lijsttrekker worden van haar partij. Dat laat ze weten in een interview met de NOS na een VVD-bijeenkomst in Veghel. Yesilgöz is sinds 2023 partijleider, na het vertrek van Mark Rutte. Op de vraag of zij de volgende lijsttrekker is van de VVD antwoordde ze: "Ja, dat ben ik".

1 dag geleden