Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stembusgang aanhang Assad zorgt voor onrust in Beiroet

Stembusgang aanhang Assad zorgt voor onrust in Beiroet

BEIROET (ANP/RTR/DPA) - Woedende menigtes hebben zich in Libanon gekeerd tegen aanhangers van de Syrische president Bashar al-Assad. Die waren met bussen en auto's onderweg naar de Syrische ambassade in Beiroet om te stemmen voor de presidentsverkiezingen in hun thuisland.

De Syriërs hadden foto's van de omstreden leider meegenomen en zwaaiden met Syrische vlaggen. Ook klonk pro-Assad-muziek uit speakers. Dat leidde volgens Libanese media tot onrust op straat. Daar zouden mannen voertuigen tot stoppen hebben gedwongen om vlaggen af te pakken en foto's van Assad te verscheuren. Veiligheidstroepen rukten uit om verdere escalatie te voorkomen.

"Ze mogen gaan stemmen en dan weer vertrekken, maar het is niet goed dat ze de Syrische vlag hier tonen", zei een betoger, die anoniem wilde blijven. "Dat is een provocatie."

Grote economische problemen

In Libanon bevinden zich naar schatting ruim een miljoen Syriërs. Het gaat in veel gevallen om mensen die zijn gevlucht voor de burgeroorlog in hun thuisland. Daar hebben de troepen van Assad inmiddels weer de controle over grote delen van het land. Syrië kampt nog wel met grote economische problemen, maar dat staat de herverkiezing van de leider naar verwachting niet in de weg.

De verkiezing wordt in Syrië gehouden op 26 mei. Syriërs in het buitenland mochten donderdag alvast naar de stembus. Het Syrische staatspersbureau SANA bericht dat Syriërs in landen als Bahrein, Koeweit, Oman, Irak, Egypte en de Verenigde Arabische Emiraten kwamen stemmen bij ambassades.

IJzeren vuist

De familie Assad heerst al tientallen jaren met ijzeren vuist over Syrië. Bashar volgde in 2000 zijn vader Hafez op. Om de paar jaar worden verkiezingen gehouden, maar die worden door critici gezien als een schijnvertoning. Toen burgers in 2011 demonstreerden voor meer democratie, drukten de autoriteiten dat met geweld de kop in. Dat leidde uiteindelijk tot de burgeroorlog van de afgelopen jaren.

Syrië stuurde in de jaren 70 ook troepen naar buurland Libanon toen daar een burgeroorlog gaande was. Aan die militaire aanwezigheid kwam pas in 2005 een einde. Assad kreeg de afgelopen jaren militaire steun van de machtige Libanese sjiïtische Hezbollah-beweging, die evenals Assads regime in Damascus nauwe banden heeft met Iran.

Meer uit Buitenland

Twee Flotilla-activisten blijven langer in Israëlische cel

ASJKELON (ANP/AFP) - Twee activisten van de Global Sumud Flotilla zijn voorgeleid in Israël. De rechter heeft hun detentie met twee dagen verlengd.

1 uur geleden
Rubio naar Vaticaan na ruzie tussen Trump en de paus

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio reist komende week naar Italië en Vaticaanstad. Volgens Italiaanse media komt hij om de relatieschade te herstellen die vorige maand is ontstaan toen president Donald Trump meerdere malen de paus schoffeerde.

3 uur geleden
Israël beveelt vertrek uit elf dorpen in Zuid-Libanon

BEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft zogenoemde evacuatiebevelen uitgevaardigd voor elf dorpen in Zuid-Libanon. Alle inwoners moeten vertrekken, omdat het leger zegt aanvallen uit te voeren op doelen van Hezbollah.

5 uur geleden
Trump: fors meer dan 5000 militairen weg uit Duitsland

WEST PALM BEACH (ANP) - De Verenigde Staten gaan "fors meer" dan 5000 militairen terugtrekken uit Duitsland, zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag tegen verslaggevers in Florida. "We gaan het fors terugbrengen, en we gaan veel verder dan 5000," zei Trump over het besluit van Washington om troepen terug te trekken uit Duitsland, dat vrijdag werd aangekondigd.

12 uur geleden
Trump: nieuwe luchtaanvallen op Iran mogelijk

WEST PALM BEACH (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat er een mogelijkheid is dat de Verenigde Staten de luchtaanvallen op Iran zullen hervatten. Trumps uitspraak was een reactie op een vraag van een verslaggever in West Palm Beach.

13 uur geleden
Jordanië voert luchtaanvallen uit in Syrië tegen drugshandel

DAMASCUS (ANP) - De Syrische staatstelevisie meldt dat Jordanië luchtaanvallen heeft uitgevoerd op een opslagplaats voor wapens en drugs in de zuidelijke provincie Sweida. Lokale bronnen melden aan de staatstelevisie dat het Jordaanse leger "waarschijnlijk" een hoofdkwartier heeft getroffen dat onder controle stond van rebellengroepen in het dorp Shahba. Het Jordaanse leger meldt een "afschrikkingsoperatie" gericht op verschillende plekken langs de noordgrens van Jordanië, die door wapen- en drugshandelaren gebruikt zouden worden.

13 uur geleden
Illegale rave in Frankrijk trekt tienduizenden feestgangers

BOURGES (ANP/AFP) - Een illegale rave op een militair terrein in Zuid-Frankrijk heeft tot zo'n 40.000 feestgangers bijeengebracht. De autoriteiten waarschuwden voorafgaand aan de rave voor gevaren in de vorm van onontplofte munitie uit de Tweede Wereldoorlog.

15 uur geleden