Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stembusgang aanhang Assad zorgt voor onrust in Beiroet

Stembusgang aanhang Assad zorgt voor onrust in Beiroet

BEIROET (ANP/RTR/DPA) - Woedende menigtes hebben zich in Libanon gekeerd tegen aanhangers van de Syrische president Bashar al-Assad. Die waren met bussen en auto's onderweg naar de Syrische ambassade in Beiroet om te stemmen voor de presidentsverkiezingen in hun thuisland.

De Syriërs hadden foto's van de omstreden leider meegenomen en zwaaiden met Syrische vlaggen. Ook klonk pro-Assad-muziek uit speakers. Dat leidde volgens Libanese media tot onrust op straat. Daar zouden mannen voertuigen tot stoppen hebben gedwongen om vlaggen af te pakken en foto's van Assad te verscheuren. Veiligheidstroepen rukten uit om verdere escalatie te voorkomen.

"Ze mogen gaan stemmen en dan weer vertrekken, maar het is niet goed dat ze de Syrische vlag hier tonen", zei een betoger, die anoniem wilde blijven. "Dat is een provocatie."

Grote economische problemen

In Libanon bevinden zich naar schatting ruim een miljoen Syriërs. Het gaat in veel gevallen om mensen die zijn gevlucht voor de burgeroorlog in hun thuisland. Daar hebben de troepen van Assad inmiddels weer de controle over grote delen van het land. Syrië kampt nog wel met grote economische problemen, maar dat staat de herverkiezing van de leider naar verwachting niet in de weg.

De verkiezing wordt in Syrië gehouden op 26 mei. Syriërs in het buitenland mochten donderdag alvast naar de stembus. Het Syrische staatspersbureau SANA bericht dat Syriërs in landen als Bahrein, Koeweit, Oman, Irak, Egypte en de Verenigde Arabische Emiraten kwamen stemmen bij ambassades.

IJzeren vuist

De familie Assad heerst al tientallen jaren met ijzeren vuist over Syrië. Bashar volgde in 2000 zijn vader Hafez op. Om de paar jaar worden verkiezingen gehouden, maar die worden door critici gezien als een schijnvertoning. Toen burgers in 2011 demonstreerden voor meer democratie, drukten de autoriteiten dat met geweld de kop in. Dat leidde uiteindelijk tot de burgeroorlog van de afgelopen jaren.

Syrië stuurde in de jaren 70 ook troepen naar buurland Libanon toen daar een burgeroorlog gaande was. Aan die militaire aanwezigheid kwam pas in 2005 een einde. Assad kreeg de afgelopen jaren militaire steun van de machtige Libanese sjiïtische Hezbollah-beweging, die evenals Assads regime in Damascus nauwe banden heeft met Iran.

Meer uit Buitenland

Meerdere slachtoffers bij schietpartij Amerikaanse universiteit

PROVIDENCE (ANP) - Bij een schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown zijn twee doden gevallen, bevestigt de burgemeester van de plaats Providence. Acht gewonden verkeren in kritieke toestand.

1 uur geleden
Bild: groep beraamde aanslag op kerstmarkt Zuid-Duitsland

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.

4 uur geleden
VN-chef vol afschuw over dodelijke aanslag op blauwhelmen Soedan

NEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.

4 uur geleden
IS'er schiet in Syrië Amerikaanse militairen dood

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.

8 uur geleden
Israël claimt topman Hamas te hebben gedood in Gaza

TEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.

10 uur geleden
Onstuimig weer op Canarische Eilanden, sneeuw vanaf 1400 meter

SANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.

11 uur geleden
Merz: waarschuwt partijgenoten voor Poetin en Europese toekomst

MÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.

11 uur geleden